Číňané obcházejí cenzuru, o koronaviru mluví jako o Černobylu
Čínská cenzura
Čínští občané přišli na způsob, jak obejít vládní cenzuru a bavit se na sociálních médiích o epidemii koronaviru, který se začal šířit z čínské metropole Wu-Chan v provincii Chu-pej. Číňané, inspirovaní seriálem HBO, tak nemoc přirovnávají ke katastrofě v Černobylu a místo jména prezidenta Si Ťin-pchinga volí krycí jméno „Trump“. Pro vládu je díky tomu obtížnější vyhledat „závadné“ komentáře a příspěvky. Informaci přinesl americký list New York Times.
Uživatelé srovnávají především to, nakolik se katastrofa v Černobylu a šíření koronaviru podobají, především co se týče reakce Sovětského svazu a Číny. „Wu-Chan a Černobyl, jak jsou si podobné! Jak smutné to je!“ napsal jeden uživatel na webové stránce Douban, která shromažďuje recenze knih, filmů a seriálů. Stránka seriálu Černobyl na webu je již nyní přístupná pouze pro registrované uživatele, dříve byla přístupná komukoliv.
Další stížnosti se množí na webu Weibo, čínské obdobě Twitteru. „Každou lží si děláme u pravdy dluh. A dřív nebo později se dluh musí splatit,“ citoval další uživatel seriál Černobyl. „Šíření koronaviru se docela podobá odkrývání okolností černobylské katastrofy, jenom wu-chanská vláda se ještě tvrději snaží potlačit informace… někteří úředníci nakonec krutě zaplatí za to, že tak dlouho zadržovali pravdu, počkejme a uvidíme,“ stálo v dalším příspěvku.
"We are witnessing history" CN film lovers draw parallels between #Wuhan and @HBO series Chernobyl, asks "did the soviets also imprison 8 'rumor spreaders'?" +compares Zhong Nanshan to Legasov @clmazin pic.twitter.com/oZWjUpXg0o
— MSL (@MiaInChina) January 26, 2020
Komentáře týkající se Si Ťin-pchinga se nesou v duchu: „Nechci žít v tomhle roce už ani minutu, mé srdce je plné bolesti, doufám, že Trump zemře.“
Kritika je údajně tak silná, že Peking nestíhá udržovat negativní komentáře pod kontrolou. Komentáře a články, pojednávající o nákaze, jsou přesto stále systematicky odstraňovány. Čínská vláda vydala varování proti šíření „pomluv“ a oficiální informace, které přinášejí státní média, se zaměřují na vykreslování hrdinství a obětavosti lékařů a zdravotníků.
„Čínská sociální média vřou hněvem, ne proto, že by nebyla žádná cenzura, ale právě navzdory silné cenzuře,“ prohlásil Xian Qiang, výzkumník z University of California v Berkeley. „Je stále možné, že cenzura najednou ve snaze kontrolovat informace o incidentu posílí.“