Pozor, soused vás poslouchá. Fanoušci na fotbale s Anglií mají hlásit nekorektní fandění v okolí

Chování na fotbale

Pozor, soused vás poslouchá. Fanoušci na fotbale s Anglií mají hlásit nekorektní fandění v okolíNOVÉ
čeští fotbalový fanoušci Foto:

Foto: Shutterstock

3
Domov
Echo24
Sdílet:

České fotbalové fanoušky, kteří míří na večerní zápas s Anglií na londýnský stadion ve Wembley, může překvapit u nás nezvyklá výzva na vstupence. Pořadatel totiž vyzývá fotbalové fanoušky, aby anonymně nahlásili jakékoliv projevy homofobie, transfobie či rasismu ve svém okolí. Angličané jsou totiž na podobné projevy na svých stadionech obzvláště citliví, proto také zavedli opatření typu anonymních hlášení.

Na zadní straně lístku dnešního zápasu stojí: „Stadion Wembley bere antisociální chování vážně a očekává, že všichni návštěvníci budou s personálem a ostatními návštěvníky jednat s úctou. Pokud se nějaké antisociální chování vyskytne ve vaší blízkosti, pošlete prosím zprávu na adresu...“ Nejde tak jen o tradiční fotbalové výtržnosti typu házení předmětů na hrací plochu či jiné násilnické chování, ale i o politicky či genderově nekorektní mluvu. Hlášení mají lidé posílat jako SMS na speciální telefonní číslo, ve zprávě mají přitom uvést i konkrétní sedadlo diváka, který se chová nekorektně.    

zadní strana lístku na zápas ve Wembley
zadní strana lístku na zápas ve Wembley Foto:

Foto: Echo24

Na vstupence je upřesněno o jaké antisociální chování by se mělo jednat – fyzické i ústní napadání, rasistické skandování či pokřiky, homofobní či transfóbní pokřiky, poté již následují tradiční problémy jako například kouření na stadionu. Stadion Wembley má tuto přísnou politiku již několik let.

Podobná praxe na domácích zápasech české reprezentace běžná není, říká tiskový mluvčí české reprezentace Petr Šedivý. „Národní asociace z celé Evropy se běžně do kampaní proti rasismu zapojují, ale přesná forma záleží na nich. Nicméně s rasismem se při našich utkáních ani nesetkáváme. I tak česká reprezentace projekt No to Racism samozřejmě plně podporuje a jakékoliv projevy nesnášenlivosti naprosto odmítá,“ uvedl pro Echo24 tiskový mluvčí české reprezentace Petr Šedivý.

Rasismus na fotbalových stadiónech se před několika lety rozhodla řešit UEFA. V roce 2014 vyhlásila kampaň „No to Racism“. Nová přísná pravidla na stadionech během utkání zápasů UEFA tehdy představili největší fotbalové hvězdy.

V české prostředí potrestala disciplinární komise UEFA opakovaně například Spartu, třeba v roce 2016 za rasistické hučení fanoušků v zápase proti Interu Milán. Klubové vedení opakovaně tvrdilo, že chce situaci zlepšit.

UEFA byla v otázce rasismu přísná i v minulosti. Již před deseti lety varovala UEFA Slavii před rasistickými projevy fanoušků: „Delegát UEFA na zápas se Sheriffem Tiraspol Henk Kesler informoval v Praze o zpřísněném postupu proti projevům rasismu a xenofobie. V případě výskytu takových projevů bude na jeho pokyn zápas přerušen nebo dokonce ukončen.“

Čtěte také: VIDEO: Muž na Spartě vrhnul pyrotechniku mezi diváky, za zranění ženy mu hrozí až deset let

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články