Vraždy, bohové a císaři. Moderní atleti by se nestačili divit
ECHOPRIME
Olympijské hry, vrchol kariéry téměř každého sportovce. Vystoupat na stupínky vítězů a zapsat se tak do historie, připojit se nejen k moderním borcům, ale i k antickým hrdinům. Právě inspirován zkazkami a mýty o výkonech starověkých atletů se baron Pierre de Coubertin rozhodl obnovit olympiádu. Kdyby se však moderní atlet dostavil na starověké hry, nejspíš by se nestačil divit.
Asi největším rozdílem proti moderní olympiádě bylo, že starověké hry byly zároveň náboženským festivalem. Již jejich vznik je provázán s řeckou mytologií. Podle verze, kterou razili především Sparťané, jelikož se považovali za jeho potomky, byl zakladatelem her hrdina Herakles. Ten uspořádal první olympiádu na oslavu splnění svých dvanácti úkolů. Jiná verze tvrdí, že hrami pouze oslavoval úspěšné vyklizení Augiášova chléva. Augiáš byl králem ve městě Elida, jež bylo v následujících staletích hlavním organizátorem olympiády.
Nejpopulárnější verze však tvrdí, že olympijské hry vznikly jako důsledek úkladné vraždy. Králi Oinomaovi z Pisy věštba předpověděla, že ho zabije manžel jeho krásné dcery Hippodameie. Oinomaos proto vyzval každého nápadníka k závodu ve vozech. Pokud by nápadník vyhrál, mohl si vzít Hippodameiu, pokud prohrál, Oinomaos ho zabil. Vzhledem k tomu, že Oinomaos měl magické koně věnované od bohů, vyhrál vždy. Tedy dokud nedorazil hrdina Pelops, po němž se dnes jmenuje Peloponéský poloostrov. Ten tajně vyměnil kovový zákolník Oinomaova vozu za voskový. Během následujícího závodu zákolník roztál, kola se uvolnila a Oinomaos si zlomil vaz. Pelops si vzal Hippodameiu, stal se novým králem a na památku Oinomaa uspořádal hry, ze kterých se vyvinula olympiáda.
Ve skutečnosti Řekové byli soutěžením posedlí. Pokud v tom šel vymyslet závod či soutěž, tak je nejspíš uspořádali. Athény měly svůj divadelní festival, Iliada zmiňuje pohřební hry, které uspořádal Achilles na počest Patrokla, a Arachne podle pověsti vyzvala Athénu na soutěž v předení. Je pravděpodobné, že olympiáda se vyvinula ze soutěžení lokálních vesnic a měst.
Celý text Ondřeje Šmigola si přečtěte na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku ECHO. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 199 korun za měsíc zde.