Týdeník Echo: Prymulaland, páteř předsedy Senátu a čínské páky v Hollywoodu
TÝDENÍK ECHO
Tvář nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly na obálce nového čísla Týdeníku Echo se vztahuje k analýze Lenky Zlámalové lakonicky nazvané Prymulaland. Za předsedou Senátu vyrazil Daniel Kaiser a natočil s ním rozhovor, v němž Miloš Vystrčil s měsíčním odstupem hodnotí svou cestu na Tchaj-wan a vůbec českou politickou scénu.
Jak velký je vliv čínské komunistické cenzury na filmovou produkci Hollywoodu, ukazuje v rubrice Umění a kritika Ondřej Štindl. I druhý Ondřej, Šmigol, zaměřil svou pozornost na USA, ovšem v souvislosti s prezidentskými volbami. Salon Týdeníku Echo se týká osobnosti malíře Mikuláše Medka, o němž Jiřímu Peňásovi vykládají historici umění a také umělcova vnučka. Šestnáctistránková příloha Investice do umění přináší rady a tipy všem, kteří mají něco takového v úmyslu.
„Novým vládcem České republiky se stal minulý týden plukovník profesor Roman Prymula. V úterý 22. září ho Andrej Babiš uvedl do funkce ministra zdravotnictví. Od té doby o tom, jak budeme s čínským koronavirem v Česku žít, rozhoduje jen on. V pravidelných mediálních dávkách, na které si vyčlenil dva dny v týdnu, oznamuje, co všechno se omezí a zavře. Andrej Babiš s celým zbytkem vlády mu vyklidil pole. Z Prymuly je covidový vůdce. Babiš ho nastrčil před sebe jako toho, kdo nese za to, co se bude v zemi dít, plnou zodpovědnost,“ píše v úvodu svého textu Lenka Zlámalová.
„Co by nás na Číně mělo nejvíc znepokojovat? Její teritoriální ambice ve světě, nebo spíš čínský model jako vzor k následování?“ ptá se Miloše Vystrčila Daniel Kaiser. A dostává odpověď: „Mě by znepokojovalo, kdybychom se dostali do závislosti – energetické, potravinové, lékové, v ochranných pomůckách – na jakékoli nedemokratické zemi, jakou je i Čína. Protože tím ta země na vás získává páky a vynutí si, abyste se choval podle jejích přání. Z takové představy mi běhá mráz po zádech. To nesmíme připustit. Pak by nás měli v hrsti. Pokud jste četl knížku Stoletý maraton od Pillsburyho (Michael Pillsbury byl dlouholetý poradce amerických vlád k Číně. Jeho kniha Stoletý maraton / Tajná čínská strategie, jak vystřídat Ameriku v roli globální supervelmoci a nastolit čínský světový řád vyšla česky loni – pozn. red.), tak víte, že to je typická strategie asijských velmocí.“
„Koncem srpna se o čínském vlivu v Hollywoodu psalo v souvislosti s premiérou filmu Mulan z produkce společnosti Disney – hrané verze animovaného snímku z 90. let, inspirovaného starou čínskou legendou,“ připomíná Ondřej Štindl a po objasnění důvodů té pozornosti pokračuje: „Vzniklá kontroverze ovšem jen upozornila na praxi, která v Hollywoodu trvá už několik let. O čínském vlivu v Hollywoodu se teď jen víc píše, také kvůli americko-čínské obchodní válce a související eskalaci vztahů. Americký PEN klub publikoval v létě na to téma velice obsáhlou zprávu, je ovšem příznačné, že filmoví ‚insideři‘, kteří s jejími autory mluvili, si přáli zůstat v anonymitě.“
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku.