Unikl na jiné jméno? Podezřelý z vraždy dívky se vrací do Německa

emoce kolem vraždy dívky

Unikl na jiné jméno? Podezřelý z vraždy dívky se vrací do NěmeckaAKTUALIZOVÁNO
Alí Bašár Foto:

Foto: Foto: Printscreen/Twitter/Stan‏

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Jméno pasu nesouhlasilo se jménem na palubním lístku, přesto se 20letý Iráčan podezřelý ze znásilnění a vraždy 14leté dívky dostal bez problémů z Německa. Policie v Iráku ho zadržela během pár hodin po obdržení německé žádosti, informuje německý server Deutschland Funk. Alí Bašár by měl ještě v sobotu přiletět zpátky do Německa. Pokud by byl obžalován, případ by řešil německý soud pro mladistvé. V Iráku by mu naopak hrozil trest smrti.

Iráčana zadržely kurdské jednotky v pátek na severu Iráku. Jako žadatel o azyl žil v Německu i s rodinou od roku 2015. Minulý týden 2. června i se svými příbuznými spěšně odletěl z letiště v Düsseldorfu do Istanbulu a dál do iráckého města Irbíl. Právě na severu Iráku byl v pátek zadržen iráckou policií.

Z düsseldorfského letiště odcestoval, přestože se neshodovaly údaje na jeho cestovních dokladech a palubním lístku, konstatoval Deutschland Funk.

Alího Bašára policie považuje za hlavního podezřelého z vraždy čtrnáctileté Susanny F., jejíž tělo našla ve středu ve Wiesbadenu. Ve čtvrtek policie sdělila, že se dívka stala obětí sexuálního a násilného zločinu. Podle německých médií má být Iráčan převezen zpět do Německa, na frankfurtském letišti by měl přistát už dnes večer.

V Iráku by mu hrozila smrt

Za podobný trestný čin by muži v Iráku podle serveru Deutschland Funk hrozil trest smrti. Německá ústava ale v tomto případě zakazuje v trestním řízení spolupráci s iráckými úřady a podezřelý je poslán zpět do Německa. Pokud by se jeho vina prokázala a byl obžalován, případ by řešil soud pro mladistvé, uvedla wiesbadenská státní zástupkyně Christina Gräf.

Německé úřady zatím přílet Bašára do Německa oficiálně nepotvrdily a nevyjádřily se ani k další zprávě, podle které se podezřelý při policejním výslechu v Iráku k činu přiznal, píše list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Druhého podezřelého, pětatřicetiletého žadatele o azyl z Turecka, již policie zatkla dřív.

Případ smrti čtrnáctileté Susanny F. vyvolal na německé politické scéně ostrou debatu. Řada politiků varovala před populismem a paušálním obviňováním migrantů, podle dalších případ vyvolal pochybnosti o práci německých úřadů.

Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) dnes uspořádala v Mohuči demonstraci proti imigraci pod heslem „Dost! Konečně vyvodit důsledky“. Podle DPA se jí zúčastnila zhruba stovka lidí a předseda zemské organizace strany Uwe Jung kritizoval pokusy bagatelizovat násilné trestné činy uprchlíků. Další podobná demonstrace by měla být v neděli. Ve městě se ale budou konat i další protesty proti rasismu a nenávisti.

V Mohuči se dnes sešlo zhruba 75 lidí, aby minutou ticha uctili památku zavražděné. Nic nepomůže reagovat na nenávist nenávistí, uvedla řečnice z místní iniciativy Akce dobrých lidí Mohuč.

Čtrnáctiletá školačka Susanna F. z Mohuče se podle stanice Deutsche Welle 22. května nevrátila z večeře s přáteli v nedalekém Wiesbadenu. Mezi nimi měl být i Bašár. Policie po ní vyhlásila téhož dne pátrání. Ve středu našli policisté v těžko přístupném terénu v okrajové čtvrti Wiesbadenu tělo mladé ženy. Podle agentury DPA bylo podle stop na místě okamžitě jasné, že se dívka stala obětí násilí. Podle zjištění policie bylo příčinou Susanniny smrti „použití násilí na krku“. Podle dosavadních informací policie se dívka stala obětí „sexuálního a násilného zločinu“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Podezřelý ze znásilnění a vraždy německé dívky utekl do Iráku. Tam ho dopadli

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články