Unikátní snímky. Češka vyfotila vyrabované muzeum v Palmýře
Spoušť po Islámském státu
Syrská Palmýra bývala archeologickou perlou Blízkého východu. V místním muzeu se nacházely artefakty z počátku našeho letopočtu, málo z nich však přežilo vpád teroristické organizace Islámský stát. Islamisté během drancování muzea muzejní exponáty záměrně poničili, sochám a bustám kladivem rozbili obličeje nebo umlátili hlavy. Fotografie z oblasti zveřejnila na svém facebookovém profilu česká novinářka Tereza Spencerová. Deník Echo24.cz je publikuje s jejím svolením.
Vojáci tzv. Islámského státu dobyli Palmýru v roce 2015 a zničili zde velkou část antických památek, které Palmýru proslavily. Oblast, kde se nacházejí antické památky, poté zaminovali. Kromě muzea zdevastovali i chrám Baal-Šamin, jednu z nejcennějších památek z komplexu antických ruin středosyrského města. Islamisté zničili i část slavné antické kolonády a Belův chrám z roku 32 našeho letopočtu.
Radikálové před třemi lety také zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda sbírek antické Palmýry. Město bylo osvobozeno Syrskou armádou Bašára al-Asada v březnu 2016, koncem roku se o něj však znovu vedly boje a Palmýra padla do rukou ISIS. Na jaře 2017 nad městem znovu získaly kontrolu syrské vládní síly.
O zničené památky se v současnosti starají syrští archeologové. Skupina osmi expertů se v Damašku pokusí zrestaurovat sochy zachráněné z Palmýry společně s odborníky moskevského Puškinova muzea.
Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, přes 200 kilometrů od hlavního města Damašku. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Nacházejí se zde stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru.
Více snímků najdete ve fotogalerii.