Rasismus na univerzitách? Přihlášky černošských studentů jsou násobně víc kontrolovány

Institucionální rasismus?

Rasismus na univerzitách? Přihlášky černošských studentů jsou násobně víc kontroloványNOVÉ 1
Svět
  • jhr
  • mh
Sdílet:

U černošských studentů, kteří usilují o přijmutí na univerzitě, je až 21krát větší šance, že jejich přihlášku podrobí průzkumu kvůli podezření z nepravdivých nebo špatně uvedených informací než u jejich bělošských kolegů. O problému informoval server britský Independent s odvoláním na data organizace UCAS. Výsledky šetření vyvolaly kritiku ze strany britských labouristů, kteří poukazují na „institucionální rasismus“ v prostředí vysokých škol a požadují nápravu. 

Představitelé UCAS přišli s prohlášením, že jsou „silně znepokojeni“ zjištěnými čísly a zahajují vyšetřování. Data společnosti z minulého září ukazují, že 419 černošských žadatelů z Británie bylo označeno jako možné riziko, zatímco u bělošských jich bylo pouze 181, přestože na univerzity míří o dost více přihlášek od bělochů.

Z celkového úhrnu vycházel 1 ze 102 zkontrolovaných černochů, zatímco jen 1 z 2146 přihlášek bělošských kandidátů byla podrobena dalšímu studiu. 

„Někdo se musí ptát, co stojí za tím nesouladem mezi pravidly schvalovacího procesu UCAS a tím, proč je mnohem větší šance, že přihlášky černošských studentů bude podrobeny průzkumu,“ míní David Lammy, labouristický poslanec a odborník na oblast vzdělávání. „Důkazy nasvědčují tomu, že jedním z faktorů může být nevědomé zaujetí.“

Velká Británie v posledních týdnech zažila několik případů spojených s rasovými potížemi. V březnu policie zatkla dva mladíky za vykřikování rasistických pokřiků na chodbách nottinghamské univerzity. V dalším případu byl z exeterské univerzity propuštěn student, když jeho konverzace z platformy WhatsApp obhajující rasistické komentáře unikly na sociální sítě.

Kritici práce organizace UCAS na druhou stranu uvádějí, že metody jejího posuzování přihlášek nejsou ideální. Jeden černošský student pro Independent proces popsal jako „zastrašující“.

Čtěte také: V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články