Sněmovna hlasuje o rozpočtu. „Je úplatkový,“ říká Farský
Návrh státního rozpočtu
Rozpočet je připraven bez priorit a s nesmyslným schodkem. Opozice od začátku sněmovní schůze tvrdě kritizuje vládu za návrh státního rozpočtu na příští rok. „Návrh státního rozpočtu je mdlý, nevýrazný, bez ambicí, neobsahuje důležité priority a ještě k tomu je deficitní,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Zákonodárci budou dnes projednávat na 102 pozměňovacích návrhů.
Úvodní diskuzi zahájil bývalý ministr financí a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého je v návrh málo investic. „Co opravdu roste, jsou platy státních zaměstnanců, neinvestiční nákupy, sociální dávky a celá řada naprosto nesmyslných opatření jako plošná sleva na dopravu, obědy zdarma bez ohledu na majetkové postavení dětí a jejich rodin,“ řekl Miroslav Kalousek.
Sněmovna dnes jedná o státním rozpočtu na příští rok. Dostali jsme 102 pozměňovacích návrhů v úhrnu přesahujících částku 140 mld. Kč. Jsem však ochotna podpořit zejména návrhy, které doporučuje rozpočtový výbor. Držte nám palce, ať se nám to podaří!
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) 19. prosince 2018
Kritika mířila i na slevy na jízdném pro děti a důchodce a také nápad o školních obědech zdarma. „Rozpočtem prodáváte budoucnost České republiky,“ řekl předseda klubu STAN Jan Farský. „Je to úplatkový rozpočet. Vláda prostě uplácí své voliče, aby si nevšímali problémů Andreje Babiše. A čím více problémů vláda má, tím dražší každý den je. Splácet to ale budeme jednou všichni. A nejen finančně,“ dodal Farský na svém Twitteru.
Diskuze se stočila i k současným problémům na dálnici D1, za které je kritizován ministr dopravy Dan Ťok. Ten se pokusil hněv opozice odvrátit tím, že obvinil za stav páteřní dálnice bývalé ministry dopravy. „Pokud ministr této vlády řekne, že za stav D1 může někdo, kdo měl na starost ministerstvo dopravy šest až 12 let před ním, to není hodno člena vlády,“ řekl lidovecký poslanec Vít Kaňkovský.
ODS navrhuje snížení schodku
Návrh státního rozpočtu na příští rok vyvolával už v minulosti velké emoce. Proti se postavila pravicová opozice, která dokonce nabízí snížení 40miliardového schodku. „Nebylo by tak složité sestavit vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura (ODS). „V době dlouholetého ekonomického růstu nevidíme žádný důvod pro to, aby byl navržen státní rozpočet s deficitem,“ dodal.
ODS také navrhuje nejvyšší částku převodu, o které by ministerstva obrala o celkově přes 40 miliard. Ty by byly převedeny na obsluhu státního dluhu. V praxi by to mělo znamenat úsporu výdajů mírně převyšující plánovaný rozpočtový schodek.
Opoziční TOP 09 navrhuje, aby se přesunulo 13 miliard korun na rozpočet ministerstva obrany. Strana chce také zkrátit rozpočet prezidentské kanceláře o skoro půl milionu korun. Jedná se o reakci na cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny. I přes případné změny by TOP 09 rozpočet nepodpořila. „Nemůžeme rozpočet podpořit, byl by to dobrý rozpočet jen za předpokladu, že by byl příští rok konec světa,“ řekl předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek.
Rozpočet nepodpoří ani STAN. „Je to smutný pohled na nekompetenci, která je do něj ze strany vlády vložena,“ řekl šéf poslanců STAN Jan Farský. Podle něj navíc Andrej Babiš rozdává úplatky, aby před voliči skryl své hříchy. Starostové chtějí v rozpočtu navýšit mzdy pedagogů o 5,3 miliardy korun.
Piráti státní rozpočet podpoří v případě, že projde úsporný balíček. „Piráti podali samostatně nebo spolu s dalšími stranami celkem čtrnáct pozměňovacích návrhů. Naším nejdůležitějším návrhem je úsporný balíček, kde redukujeme výdaje vlády o deset miliard korun, dále je pro nás zásadní podpora nestátních škol, činnosti mládeže nebo zvýšení platu učitelům. Pokud vláda nepodpoří náš návrh úsporného balíčku, tak Piráti návrh státního rozpočtu nepodpoří, protože není podle nás dobře připraven. Nezajistí řešení problémů České republiky, jako je zaostávání státní správy i vzdělávací soustavy nebo nedostatečné budování infrastruktury,“ řekl Mikuláš Ferjenčík.
Lidovci jsou ochotní, podobně jako Piráti, za případné ústupky rozpočet podpořit. Vláda však musí poslat miliardu korun navíc na sociální služby, změnit převod peněz do školství a změnit výši nástupních platů u hasičů a policistů. „Budou-li tyto klíčové parametry splněny, jsme připraveni jednat o podpoře rozpočtu. Pokud ne, nepodpoříme ho,“ řekl šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.
Rozpočtový výbor podpořil přesuny v rozpočtu za 983 milionů korun
Sněmovní rozpočtový výbor podpořil koncem listopadu přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkem za 983 milionů korun. Většinu změn, jak je požadovali jiné výbory a jednotliví poslanci, zamítl. Poslanci budou moci další návrhy úprav předkládat zítra.
Nejvyšší přesun prosadila předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá z KSČM, tedy strany, která ve sněmovně toleruje menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD. Z několika kapitol by mělo jít 600 milionů korun na výstavbu a opravy obecních základních a mateřských škol a také nájemních bytů. Vostrá na dotaz novinářů potvrdila, že návrh na přesun 300 milionů korun na podporu výstavby nájemného bydlení byl jednou z podmínek KSČM pro podporu rozpočtu ve třetím čtení.