Týdeník Echo: Zdravotnictví na scestí, Viewegh po aortě a sázka na Landovského
Týdeník Echo
Aktuální situace českého zdravotnictví, nikoli ideální, je titulním tématem nového čísla Týdeníku Echo. Lenka Zlámalová vyzpovídala Jakuba Landovského, na kterého vsadili sociální demokraté pro komunální volby v Praze a Jiří Peňás popsal proměny Michala Viewegha.
Petr Holub svou analýzu otvírá konkrétním případem: „Záchranná služba přivezla do nemocnice v okresním městě pacienta s teplotou 39,8 stupně a s fialovou, místy úplně černou nohou. Ukrajinský lékař ve zprávě konstatoval, že pacient má cukrovku druhého typu a používá kardiostimulátor, nohu doporučil doma ledovat a předepsal lehčí antibiotika. Do rána se stav nezlepšil a pacient se nechal odvézt do krajského města. Tam lékaři zjistili, že nohu diabetika napadla růže. Pro celkovou otravu organismu ho umístili do infekčního oddělení, kde dostal do žíly penicilin a poté další kapačku s antibakteriálním přípravkem. ,To bych chtěl vidět doktora, který by vás s tímhle poslal domů,‘ reagoval na jeden z dotazů pacienta lékař krajské nemocnice. Do dvou dnů se stav zlepšil. Detaily s ohledem na lékařské tajemství či ochranu osobnosti účastníků nemůže Týdeník Echo publikovat. Případ selhání zdravotnického systému, které se naštěstí podařilo napravit, nemá zpochybňovat erudici ukrajinských lékařů jako takových. Ilustruje právě skutečnost, že selhává systém.“
V souvislosti s trestně stíhaným předsedou české vlády se opakovaně píše o Čapím hnízdě. Jsou tu však ještě další kauzy. Jimi se v článku Co se děje s vyšetřováním daňových úniků Andreje Babiše zabývá Lenka Zlámalová. Ta do nového čísla přispěla i rozhovorem s Jakubem Landovským, synem slavného otce, vycházející hvězdou sociální demokracie.
Návod, jak si uchránit zbytky soukromí na Facebooku, napsal Marian Kechlibar. Připravil čtenářům de facto praktický manuál popisující postup krok za krokem.
Autorem eseje Povaha na přežití je Václav Cílek. „Mezi lidmi, kteří přežívají – nejenom krize, ale také své nadřízené či rozpadající se firmy –, jsou významně zastoupeni lidé schopní řešit problémy. A to jak problémy aktuální, tak i ty, které se v budoucnosti mohou objevit,“ píše.
Literární tvorbou někdejšího bestselleristy Michala Viewegha, jehož život i literární dráhu poznamenaly vážné zdravotní komplikace, se zabývá Jiří Peňás. Pro něho jsou Vieweghovy práce „po aortě“ dokonce lepší než ty, které psal v době, kdy byl relativně zdráv.