ANO nás vykradlo, stěžují si Piráti na návrh o levnějším odchodu od operátora

Nižší ceny u operátorů

ANO nás vykradlo, stěžují si Piráti na návrh o levnějším odchodu od operátoraNOVÉ
Předseda Pirátů Ivan Bartoš Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Operátoři zákazníkům nenaúčtují maximální poplatek za odchod od smlouvy. Počítá s tím novela zákona o elektronických komunikacích, se kterou přišli pirátští poslanci. Reagují tak na nečinnost ministerstva průmyslu a obchodu, které by podle nich mělo být aktivní ve snaze přilákat na český trh čtvrtého operátora. Opoziční strana si od novely slibuje jednodušší vypovězení nevýhodných smluv u operátorů. Podobný návrh připravuje i hnutí ANO, které podle předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka pouze vykrádá opoziční návrhy.

Piráti tak reagují na téma posledních týdnů, tedy vysoké ceny u tří tuzemských operátorů. Do veřejné debaty vstoupil také čerstvý průzkum společnosti Point Topic, podle které platí Češi za jeden GB dat přes LTE nejvíce v celé Evropě. Druhá nejsilnější opoziční strana ve sněmovně tak chce učinit krok ke snadnějšímu odstoupení od smluv s operátory. „Jsme inicátory změny, kdy ministerstvo průmyslu a obchodu je bezzubé. V posledním měsíci se nic nového nestalo. Náměstek ministryně říká, že pro něj levná data nejsou důležitá, i když jeho premiér o tom hovoří naopak,“ řekl pro Echo24 předkladatel novely zákona Martin Jiránek (Piráti).

Podle návrh zákona by mohl zákazník přejít k novému operátorovi za pouhé dva dny, místo nynějších deseti. Nemusel by tak obcházet jednotlivé prodejny, stačila by návštěva u jednoho operátora, který by informaci o přechodu předal druhému. Změnit by se měla také cena. „Aktuálně je dnes hlavní problém pro lidi přejít mezi operátory smluvní pokuta při ukončení smlouvy. Dnes je to dvacet procent, my navrhujeme pět procent. Cílem je, aby lidé neplatili tisícové částky, ale maximálně stokoruny, nebo, pokud se to podaří vyjednat, i nic,“ řekl předkladatel novely Martin Jiránek.

K návrhu se mohou přidat i poslanci hnutí ANO. Na novele prý totiž spolupracuje i poslanec Patrik Nacher (ANO). Ten však připravuje vlastní návrh, ve kterém požaduje stejně jako Piráti převedení čísla při změně mobilního operátora na dva dny místo deseti. Oproti pirátskému návrhu hnutí ANO chce, aby při změně operátora nemusel zákazník platit žádný poplatek.

Vládní návrh kritizuje předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Podle něj jde o „typické vykrádání opozičního návrhu“. „Věřím, že když úředníci dostanou pokyn skrze média, tak začnou za měsíc něco připravovat. Vláda ale není schopna řešit problémy, měla na to dva roky. Vládní návrh by znamenal, že projdou připomínkovým řízením, budou se k tomu vyjadřovat stovky úředníků. Chceme poslanecký návrh,“ řekl Michálek. Dodal, že se celá novela musí uskutečnit do chystané aukce kmitočtů na podzim. 

Podle předsedy podvýboru pro ICT Martina Jiránka však snaha Pirátů o dostupnější data a lepší podmínky pro zákazníky nekončí. „Novela je pouze první krok. Dalším krokem bude řešení celoevropského kodexu elektronických komunikací, který přijde do sněmovny na podzim. Budeme ho muset upravovat a rozebírat z toho důvodu, aby nám pomohl zvýšit konkurenci,“ řekl dále Jiránek. 

Třetím krokem má být spolupráce politiků s Českým telekomunikačním úřadem. „Měli by jim dát politickou oporu a pomoc pro hledání čtvrtého operátora. ČTÚ je regulátor, nemohou jezdit a shánět možného zájemce,“ řekl Martin Jiránek.

Čtvrtý operátor na trhu

Aukce kmitočtů, která se uskuteční na podzim, by mohla snížit razantně ceny za volání a využívání dat. Podle ministerstva průmyslu a obchodu mají o mobilní sítě zájem investoři ze Spojených států a Jižní Koreje. Opoziční poslanci také na ministryni Martu Novákovou tlačí, aby se začala scházet s potenciálními zájemci.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu činí vše, aby mobilní operátoři snížili ceny dat pro občany. Nikdy jsem nehájila a ani nehájím operátory a i mně vadí vysoká cena, kterou v České republice za data platíme. Za zcela zásadní považuji zvýšení konkurence na trhu. Z pohledu státu je velmi důležitá role Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a regulátora Českého telekomunikačního úřadu,“ řekla ministryně průmyslu Marta Nováková.

Šéfka resortu přitom před týdnem uvedla, že si za drahá mobilní data mohou Češi sami, protože si nekupují drahá data a místo nich využívají připojení přes wi-fi. „My potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo těch mobilních sítí. A to je jedna z cest, která ke zlevnění dat povede,“ řekla Nováková v pořadu 168 hodin.

Situaci chce řešit i premiér Andrej Babiš, který se má sejít s předsedou Asociace mobilních operátorů Jiřím Šuchmanem. Podle předsedy klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka odeslal dopis již minulý pátek. Podle předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka však Babiš řeší vysokou cenu tarifů už dva roky a nic se nestalo. „Už v roce 2017 se rozhořčoval, že není možné, aby data stála tolik,“ prohlásil Michálek.

České dráhy chtějí omezení dat

Kvůli velkému využívání dat a tím i rostoucím nákladům chtějí České dráhy omezit jejich využívání. Státní dopravce umožňuje připojení přes wi-fi ve více než 800 spojích. 

České dráhy měly od operátorů výjimku, která jim umožňovala neomezený objem dat. To umožňovalo cestujícím stahovat neomezeně soubory. Objem spotřebovaných dat byl však vyšší, než všechny strany původně očekávaly, operátoři proto svou výjimku zrušili.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Neomezený internet v mobilu? Změna nemusí nastat ani se čtvrtým operátorem

Lidé příliš používali wifi ve vlacích. ČD uvažují o omezení připojení pro cestující

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články