Číňané zuří. Američan se vyfotil s terakotovým vojákem a pak mu ukradl palec
Poškození Čínské památky
Čínané jsou pohoršeni činem návštěvníka výstavy ve Franklinově institutu ve Filadelfii. Ten si nejprve udělal selfie s jedním z terakotových vojáků, a pak mu ulomil a ukradl levý palec. Z činu byl obviněn Michael Rohana, který se v prosinci účastnil večírku v prostorách institutu. Policisté ho zadrželi a po výslechu propustili na kauci, informuje BBC.
Podle soudního spisu se Michael Rohana účastnil 21. prosince večírku, který se odehrával na půdě Franklinova institutu. Přitom se rozhodl podívat se na tou dobou uzavřenou výstavu terakotových vojáků.
Podle čínské tiskové agentury Xinhua použil Rohana telefon jako baterku a udělal si selfie s jedním vojákem. Poté položil ruku na sochu a zřejmě z ní něco odlomil. Předmět následně zastrčil do kapsy a odešel. Personál muzea přitom chybějící prst zaznamenal až 8. ledna. Michael Rohana u výslechu FBI nakonec přiznal, že palec uložil do šuplíku v psacím stole.
"FBI says U.S. man stole thumb of Chinese terracotta warrior statue displayed at a Philadelphia museum pic.twitter.com/XqGI0yKLr7"
— hellyersty (@hellyersty) 19. února 2018
Ředitel čínského centra pro kulturní dědictví Wu Haiyun nešetřil Franklinův institut kritikou z nedbalosti. „Zažádali jsme Spojené státy o přísné potrestání pachatele. Podali jsme proto vážný protest,” uvedl Haiyun pro CCTV s tím, že centrum vyšle do USA dva experty, kteří posoudí výši škod. „Budeme vyžadovat náhradu,” dodal.
Cena 2000 let staré sochy vojáka může být podle BBC až 4,5 milionu dolarů (93 150 000 korun). Z terakotové armády, která čítá 8000 vojáků v životní velikosti, jich je na výstavu ve Franklinově institutu zapůjčeno deset.
Armádu nechal vytvořit čínský císař Čchin Š’-chuang-ti, který zemřel v roce 210 před naším letopočtem. Jedna z největších čínských památek byla nalezena v roce 1974 skupinou farmářů ve městě Si-an.