Babišův nápad převést letos zisk ČNB do rozpočtu je absurdní. Volné peníze nejsou

NEZÁVISLOST ČNB

Babišův nápad převést letos zisk ČNB do rozpočtu je absurdní. Volné peníze nejsou
Babišův nápad vyvrátil i současný guvernér banky Jiří Rusnok. I podle něj nemá ČNB v současné chvíli k dispozici žádný zisk, který by mohl být odeslán do rozpočtu. Foto: Jan Zatorsky
1
Ekonomika
Ladislav Šustr
Sdílet:

Výroky premiéra Andreje Babiše k České národní bance ukazují, že jsou nesprávné, zpožděné a zcela zavádějící. Myslí si to někdejší viceguvernér centrální banky Mojmír Hampl, který reaguje na Babišův nápad, aby ČNB přispívala do státního rozpočtu. To je sice podle zákona možné, ale v letošním roce už to nebude proveditelné. Důvodem je, že žádný volný zisk za loňský rok není a hospodářský rok byl už uzavřen.

Předseda vlády přišel po schůzce s prezidentem Milošem Zeman s nápadem, že by Česká národní banka přispívala svým ziskem na ztráty ve státním rozpočtu. Podle něj měla centrální banka v dřívějších letech vysoké deficity, ale v minulých dvou letech vykazovala zisky ve výši 58 nebo 92 miliardy korun. „Bylo by fajn, kdyby Česká národní banka, a my už jsme to opakovaně řešili, taky přispěla v těchto těžkých časech do českého rozpočtu,“ řekl Babiš po jednání.

Česká národní banka ale svými zisky hradí ztráty z předchozích let a plní rezervní fond. Podle někdejších členů bankovní rady je ale tak tento nápad v současné době nerealizovatelný. „Už v okamžiku, kdy tento výrok zazněl, nebylo co ze zisků ČNB rozdělovat, protože již bylo rozhodnuto o použití zisku z loňského roku na umazání kumulované ztráty z minulých let. I při použití celého loňského zisku zůstává ČNB stále neuhrazená ztráta téměř 40 miliard korun a celá debata o odvodu zisku do rozpočtu je tak zcela absurdní,“ řekl pro Echo24 někdejší viceguvernér centrální banky Mojmír Hampl.

Podle něj není debata o odvodu zisku od věci, protože s ní zákon počítá. Nejprve ale nějaké peníze musí zbýt po uhrazení ztrát a po vytvoření minimálních rezerv do budoucna. „Odborná debata by se dala vést o tom, jak velké mají být tyto rezervní fondy, s nimiž zákon též počítá. Nicméně ten politik, který by navrhoval odvody zisků metodou „ČNB je pokladnička,“ by zároveň musel akceptovat, že vláda či ministerstvo financí by uhrazovalo budoucí případné ztráty ČNB a to asi nikdo nechce. Modleme se, aby nám zůstala nezávislá centrální banka a to v parametru finanční nezávislosti, který je pro její fungování zásadní,“ dodal Hampl.

S tím souhlasí i bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. Ten pro Echo24 uvedl, že pokud bude ekonomika prosperovat a konvergovat k životním standardům bohatších zemí, tak se musí předpokládat, že zisky bude Česká národní banky potřebovat pro vyrovnání ztráty. „Ty se utrpí na rezervách při posilujícím kurzu,“ řekl Singer.

Babišův nápad vyvrátil i současný guvernér banky Jiří Rusnok. I podle něj nemá ČNB v současné chvíli k dispozici žádný zisk, který by mohl být odeslán do rozpočtu. Rusnok také upozornil, že banka ani bankovní rada nemá přijímat ze zákona žádné pokyny od prezidenta, vlády, parlamentu či správních úřadů. Jakékoliv intervence ze strany hlavy státu či premiéra by tak byly nepřípustné.

Centrální banka vykázala v loňském roce rekordní zisk 91,7 miliardy korun, a o rok dříve zisk 57,9 miliardy korun. Loňský zisk banka využila na úhradu části účetní ztráty z minulých let. Minulý týden o tom rozhodla bankovní rada. Kumulovaná ztráta banky tak klesne na 37,5 miliardy korun.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články