Washington, Londýn a periferie Evropa
komentář
Po tomto pátku máme jasno ve dvou věcech. Po vítězství konzervativce Borise Johnsona odchází Velká Británie jasně a bez všech dalších podivných spekulací o zvrácení brexitu z Evropské unie. Odchod to bude rychlý a Johnson bude se silným mandátem od voličů tvrdým vyjednavačem. Stejný den nad ránem se Evropská unie na summitu v Bruselu i hlasem Andreje Babiše dohodla, že se stane zeleným pionýrem uhlíkově neutrální ekonomiky. Cena za to bude obrovská. Bude mít tvrdý vliv na schopnost Evropy uspět v mezinárodní konkurenci. Její rivalové, od Spojených států po Čínu, se do žádných podobných zelených svěracích kazajek nesvazují. To jim samo o sobě bude dávat před Evropou náskok. Amerika už má dnes výrazně levnější energie, protože na ně na rozdíl od Evropy neuvaluje žádné zelené přirážky v podobě uhlíkových daní a dotací na obnovitelné zdroje.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Nový zelený úděl uvedla prohlášením, jak moc cesta k uhlíkově neutrální ekonomice pomůže Evropě ve vývoji nových technologií. Jenže věda a vývoj nových věcí nikdy nefungují tak, že se přijme politický plán, z něhož se ty nové technologie zrodí. Evropa dnes není hegemonem v inovacích. Technologická revoluje jí utekla. Už dlouho v ní kulhá za Amerikou a teď už v některých technologiích Čína předbíhá Ameriku. Evropa zůstává na technologické periferii. Za Amerikou i Čínou. Stále umí udělat spoustu věcí, které od ní Číňané i Američané rádi koupí. Není ale lídrem v inovacích a nevypadá to, že by se jím hned tak stala.
Takže se teď se svou vlastní zelenou svěrací kazajkou dostává hned do dvojí nevýhody. Její zboží a služby budou kvůli snaze o uhlíkovou neutralitu dražší než americké a čínské. A ještě to nebudou poslední technologické hity, na nichž se přirozeně nejvíc vydělává.
Kvůli svému lpění na regulaci a ochraně se může dostat i na chvost světového obchodu. Vítězství Borise Johnsona v Londýně, který vždy viděl v brexitu především rozvázání rukou k volnějšímu obchodu, přibližuje vznik nové obchodní zóny Washington–Londýn. Donald Trump s její nabídkou neváhal ani pár minut po zavření britských volebních místností. „Gratulace Borisu Johnsonovi ke skvělému VÍTĚZSTVÍ! Velká Británie a Spojené státy mají teď volnost k nové masivní dohodě po BREXITU,“ napsal na Twitter. „Ta dohoda má potenciál stát se vůbec tou největší a nejlukrativnější než jakákoli dohoda, která by mohla být s EU. Oslavuj, Borisi!“
Boris Johnson bude mít s Trumpem za zády výrazně lepší vyjednávací pozici pro novou obchodní dohodu s Evropskou unií. Obchodní zóna Washington–Londýn je se svou ekonomickou silou i technologickou inovací výrazně silnější než Evropská unie. Paříž i Berlín to jistě brzy pochopí a budou k Johnsonovi výrazně vstřícnější, než předváděli celé tři a půl roku od referenda o brexitu.
Pár hodin po ohlášení výsledků v Londýně přichází zpráva, že se Trump dohodl s Číňany na zklidnění obchodní války, kterou s nimi loni rozjel, aby je donutil respektovat pravidla obchodu, k nimž se zavázali vstupem do Světové obchodní organizace a masivně je porušovali. Už se vyjednává o omezení první várky cel a dalších bariér, které na sebe Washington a Peking postupně uvalily. Čína se zavázala, že začne nakupovat víc amerického zboží.
Pokud bude Evropa dál pokračovat v nastoleném kurzu, může se rychle stát geopolitickou periferií. Trumpa už dnes zajímá Londýn a Peking nesrovnatelně víc než Paříž, Brusel a Berlín.