Očkovací sci-fi. Rekord nestačil, na 100 tisíc očkovaných denně se v dubnu nedosáhlo
OČKOVÁNÍ V ČR
Ve čtvrtek padl český rekord v počtu podaných dávek vakcín proti covidu. Na očekávaných 100 tisíc vyočkovaných dávek za den se ale nakonec nedosáhlo. Podle vládních představitelů na takovou cifru sice jsou kapacity, ale není čím očkovat. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek uvedl před novináři, že v následujících dnech očekává zhruba 80 tisíc podaných dávek denně. Zatímco se otevírají registrace pro další věkové skupiny, stále zbývá naočkovat velké množství seniorů z nejstarších kategorií. Mnozí z nich stále čekají na termín, přestože se mohou přednostně hlásit pro vakcínu už minimálně dva měsíce.
Čtvrteční rekord činil 72 843 podaných dávek za jediný den. Hranici 70 tisíc dávek překonali čeští zdravotníci už třikrát, vláda ale do poslední chvíle očekávala, že se v dubnu bude očkovat až 100 tisíc dávek denně. Nyní tak mírní očekávání, přestože vidí následující dny a týdny optimisticky. V květnu by totiž mělo postupně dorazit 2,85 milionů dávek vakcín od několika výrobců, ministr Arenberger tak odhaduje denní počet podaných vakcín až 80 tisíc.
„Celkově máme dva miliony lidí, kterým už jehla pronikla do kůže alespoň s jednou očkovací dávkou. Jeden milion je pak plně naočkován,“ oznámil šéf resortu zdravotnictví na tiskové konferenci. K pátečnímu dni bylo aplikováno 3 086 076 dávek, ve věkové skupině 80+ má alespoň jednu dávku 73,3 procent obyvatel, ve skupině 70 až 79 pak 70 procent.
Svůj termín k očkování ale stále vyhlíží velké množství lidí z těchto dvou nejohroženějších věkových skupin. V případě seniorů nad 80 let čeká na výzvu k rezervaci očkovacího slotu 50 565 osob (11,5 procent z celkového počtu). U lidí mezi 70 a 79 lety je to podle statistik ministerstva zdravotnictví k pátečnímu dni 119 988 čekajících osob. Jde přitom o rizikové skupiny, které se mohou už minimálně dva měsíce hlásit k přednostnímu očkování – seniorům nad 80 let se otevřely registrace 15. ledna, lidem nad 70 let pak zkraje března.
Řada z nich zvolila jako místo k očkování ordinace svých praktických lékařů, ti už ale dlouhodobě upozorňují, že nedostávají dost vakcín. U nich čekají i lidé nad 70 let a chronicky nemocní, kteří by v očkovacích centrech mohli být už naočkovaní. Praktici mají podle Arenbergera ověřit, o jaké pacienty se jedná a proč zatím očkováni nejsou.
Premiér Andrej Babiš (ANO) ještě v březnu uvedl, že po Velikonocích by rád viděl 100 tisíc naočkovaných denně. Nedávno ale přibrzdil a argumentoval tím, že nemyslel denní počet očkovaných, ale pouze kapacitní možnosti. „Já jsem řekl, že chci, abychom se od 1. dubna dostali na kapacitu 100 tisíc,“ řekl v Rozstřelu na serveru iDnes.cz. Věří, že kdyby bylo dostatek vakcín, dosáhlo by se takového cíle.
„A samozřejmě, že jsme kapacitně na těch 100 tisíc. Jsme schopni i víc. Samozřejmě my máme dostatek (objednané) vakcíny, ale potřebujeme ji hlavně teď,“ doplnil předseda vlády s tím, že ve druhém čtvrtletí očekává podle aktualizovaných dat 8 619 303 dávek vakcín. Ačkoliv jsou tedy kapacity k dispozici, nemají moc smysl bez dostatku vakcín. Některá očkovací centra tak omezila svůj provoz či skončila úplně, jiná, jako je například velkokapacitní centrum v O2 universe, otevírá registrace pro tisíce zájemců. Podle Babiše, který vyzval lidi k tomu, aby se hlásili o sloty, je volných termínů tisíce.
Mají tyto volné termíny. Příští středa 630 volných míst, čtvrtek 1027, pátek 1161, sobota 1256 a neděle 1744. Příští týden mají denní kapacitu 2343, o týden později bude už 3500 👍
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) April 30, 2021
Mezi nejlepšími i nejhoršími
Vláda si rychlost očkování pochvaluje, podle ní vše postupuje, jak má. „Co se týče poměru vyočkovaných dávek k tomu, co nám EU dodává, tak jsme velmi rychlí. Jsme na čtvrtém místě s 91 procenty, což je dáno organizací. Nejrychleji na tom je Rakousko, pak Španělsko. Myslím, že to je opravdu velký úspěch,“ uvedl dále v pátek ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
Ve stejnou chvíli ale data serveru Our World in Data ukazují nepříliš lichotivou statistiku. Co do počtu vyočkovaných vakcín na 100 obyvatel má Česká republika sedmý nejnižší počet podaných dávek ze všech unijních států. Průměrně to vychází 28,12 dávek vakcín na 100 hlav. Hůře je na tom v Evropské unii jen šest zemí, a to Bulharsko, Lotyšsko, Chorvatsko, Kypr, Slovensko a Slovinsko.
Ze zemí Evropské unie je na tom v tomto ohledu nejlépe malá Malta se 23,6 procenty kompletně naočkovaných obyvatel, následují Maďarsko (18,9 procenta) a Dánsko (10,8 procenta). Nejrychleji ze všech zemí na světě je Izrael, kde má kompletní vakcinaci za sebou přes 56 procent obyvatel.