Itálie předložila OSN čtyřbodový plán na ukončení války na Ukrajině
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Itálie vypracovala mírový plán pro ukončení války na Ukrajině, který předložila ve středu OSN. Skládá se ze čtyř fází a OSN by v mírových dohodách měla hrát aktivní roli, včetně mírových jednotek píše italský deník La Repubblica. Příměří a mírové dohody by měla zprostředkovat skupina označená jako International Assistance Group, jejíž součástí by vedle některých zemí měla být právě OSN, sankce proti Rusku by měly po dobu jednání zůstat v platnosti, uvádí agentura Unian.
Mírový plán vypracovalo ministerstvo zahraničí spolu s úřadem italské vlády. V první fázi by mělo být dohodnuté příměří a odpoutání armád na liniích bojů pod dohledem jednotek a pozorovatelů OSN. Za druhé by v krátké době měla být Ukrajina přijata do EU a deklarován její neutrální status a nevstoupení do NATO. Následovalo by jednání směřující k dohodě mezi Ukrajinou a Ruskem o „sporných územích“ Donbasu a Krymu s cílem vyřešit konflikty o mezinárodně uznané hranice. Čtvrtou fýzí by pak byla nová mnohostranná smlouva o míru a bezpečnosti v Evropě, která by měla zajistit kontrolu zbrojení a předcházení konfliktům. Po každé fázi, než se přistoupí k další, by měly být strany "testovány," zda závazek dodržují a jsou k němu loajální.
Neutralita Ukrajiny a nová bezpečnostní smlouva v Evropě byly požadavky Moskvy ještě před tím, než zahájila invazi na Ukrajinu. K urychlenému vstupu Kyjeva do EU se ale nestaví vstřícně řada členských zemí a to jak z technicko-právního hlediska, tak z politického. Například německý kancléř Olaf Scholz se dnes vyslovil pro brzké přijetí zemí západního Balkánu do EU, naproti tomu rychlé přijetí Ukrajiny znovu odmítl.
"Je-li pravda, že válka je selhání diplomacie, je také pravda, že je to diplomacie, která může ukončit války. Dříve nebo později všechny skončí a my musíme být připraveni s plány na poválečné období," uvedl italský ministra zahraničí Luigi Di Maio.
Zároveň poznamenal, že budou zachovány sankce proti Ruské federaci, potrvá podpora ukrajinské obrany, finanční a humanitární pomoc Kyjevu.
La Repubblika zdůrazňuje, že dohodnout příměří bude vzhledem k situaci na místě nejtěžší krok, ale pokud bude uskutečněn, otevře se důležitý prostor pro mírová jednání. K tomu je zapotřebí obrovského množství diplomatické aktivity a proto ministr Di Maio navrhuje vytvořit vyjednávající a zprostředkující skupinu International Assistance Group. Itálie vyzývá země a mezinárodní organizace, zejména OSN a EU, aby se staly její součástí. Úplný seznam zemí, které se zapojí, nebyl vypracován, protože se počítá s tím, že bude upravován. Italský list však uvádí, že před několika týdny byly považovány za „vhodné“ pro tento účel Francie, Německo, Itálie, Turecko, USA, Čína, Kanada, Velká Británie, Polsko, a Izrael.
Italský ministr zahraničí Luigi Di Maio předal tento plán generálnímu tajemníkovi OSN Antoniu Guterresovi a zdůraznil, že cílem Říma je nalézt „spravedlivé a rovnoprávné řešení dohodnuté mezi stranami, založené na nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny“.