„Přijmout sirotky je správné.“ TOP 09 vyvolá hlasování ve sněmovně
Reakce stran uvnitř
TOP 09 navrhne ve středu Poslanecké sněmovně přijmout usnesení, ve kterém by vyzvala vládu k přijetí 50 sirotků z uprchlických táborů. Představitelé strany to oznámili na své tiskové konferenci. Podle první místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by se jednalo o symbolické humanitární gesto. Strana tak navazuje na iniciativu europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL), kterou odmítá a kritizuje premiér Andrej Babiš (ANO).
Adamová uvedla, že civilizovaná země by podobného gesta měla být schopná. „Je v silách ČR pomoci dětem, které jsou v tíživých podmínkách. Je to symbolické gesto,“ uvedla. Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska by usnesení mělo být apelem na vládu, nenabídne tak konkrétní mechanismus přijetí osiřelých dětí. „Chceme, abychom svou politikou vůči tomuto typu uprchlíků nedělali ČR před celým světem ostudu,“ konstatoval.
„Pomoc dětem, které se v uprchlických táborech ocitly bez rodičů, je humanitárním gestem, které ctí každou bohatou civilizovanou zemi. Česká republika takovou zemí je. Můžeme mít důvod odmítnout žadatele o azyl, ale důvod odmítnout pomoc dětem nemáme,“ řekla dále Adamová.
Poslanecká sněmovna žádá Vládu ČR, aby přijala na naše území nejméně 50 dětí bez rodičů z uprchlických táborů dle vlastního výběru a zajistila dostatečnou péči o ně.
„Nehodláme se s tím smířit,“ říká Kalousek
Miroslav Kalousek rovněž ve videopříspěvku, který sdílel na svém twitterovém účtu, odkázal na Velkou Británii, která schválila zákon o přijetí 350 dětí. „Jen český premiér oznámil celému světu, že my nemáme ani srdce, ani svědomí a nepomůžeme ani jednomu. Nehodláme se s tím smířit. Pevně věřím, že většina poslanců to srdce a svědomí mít bude,“ říká ve videu Kalousek.
Ve středu odpoledne navrhneme Poslanecké sněmovně, aby vyzvala vládu k přijetí nejméně padesáti syrských sirotků z uprchlických táborů a k zajištění jejich péče. pic.twitter.com/1cGsgpnRzD
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 18. září 2018
K návrhu TOP 09 se vyjádřil také prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček a označil ho za odporné zneužití utrpení k zrůdné politické kampani. „TOP 09 v akci. Definitivní potvrzení, že o děti nejde. Je to odporné zneužití utrpení k zrůdné politické kampani! Její strůjci a aktéři by se měli stydět,“ napsal mluvčí.
TOP 09 v akci. Definitivní potvrzení, že o děti nejde. Je to odporné zneužití utrpení k zrůdné politické kampani! Její strůjci a aktéři by se měli stydět. https://t.co/gMJxRRLtNx
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 18. září 2018
Šojdrová v pondělí řekla, že se kvůli svému návrhu, který by měl prokázat solidaritu Česka v uprchlické krizi, chce sejít s Babišem. Premiér se schůzkou počítá, ale návrh odmítá s tím, že dětem by se mělo pomoci tam, kde se narodily a žijí. Zdůrazňuje také, že debata se netýká malých dětí, ale chlapců ve věku 12 až 17 let. Vyjádřil proto obavu, že návrh je pouhým „plácnutím do vody“ a snahou Šojdrové se zviditelnit před volbami do Evropského parlamentu.
„Sýrie je schopna se postarat,“ už to nejsou děti, říká KSČM
Poslanec komunistů Zdeněk Ondráček bere požadavek europoslankyně Šojdrové jako velmi podprahové. „Útočí na nejvyšší city jedince,“ řekl. připomněl taktéž přítomnost sirotků na válečné Ukrajině. „Sýrie je i podle vyjádření paní velvyslankyně schopna se o sirotky postarat sama a Česká republika by měla být nápomocna k řešení toho problému v Sýrii a nikoliv tímto způsobem, který přednesla paní eurposlankyně Šojdrová,“ nechal se slyšet Ondráček s tím, že ve věci plně podporuje premiéra Babiše.
ANO podpoří otevření debaty
Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka se hnutí dohodlo na poslaneckém klubu, že podpoří zařazení bodu na jednání schůze Sněmovny. „Shodli jsme se, že otevřeme debatu, že je třeba pojmenovat věci,“ uvedla poslankyně Helena Válková. Šojdrovou však zkritizovala za nejasnost ve vyjadřování. „Za tím vágním termínem syrští sirotci nebyla schopna poslankyně poskytnou relevantní odpověď. Není vhodné, abychom nechali pana premiéra, aby vystoupil a obhajoval se, když není za co,“ řekla.
ODS: Téma se cynicky zneužívá v politickém boji
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura kritizoval cynické zneužívání tématu v politickém boji. Vláda by o věci měla seriózně jednat, ale současně být diskrétní. „Ne aby z toho byla předvolební otázka a my na mikrofon se předháněli, kdo to víc podpoří, nebo odmítne. To si ti sirotci nezaslouží,“ konstatoval.
Piráti: Řešme pěstouny i pro české děti
Předseda Pirátů Ivan Bartoš se nechal slyšet, že Babiš v této věci nehraje roli. Příslušné kompetence zde má ministerstvo vnitra a v pěstounské péči rozhodují soudy. Česko by podle něj nemělo apriori odmítat pomoc sirotkům. Mohlo by uvažovat o přijetí opuštěných dětí z táborů v Jordánsku. Bartoš ale varoval, že nepromyšlená malá gesta mohou i uškodit a společnost by měla řešit otázku pěstounských rodin i pro české děti.
„Na plénu Poslanecké sněmovny se o tom debata vést může,“ řekl k plánu TOP 09. „Já si ale nemyslím, že premiér pouhým výrokem, kterým v komunálních volbách cílí na určité specifické voliče, ačkoliv se prezentuje jako liberální, může porušit ženevské konvence,“ doplnil Bartoš. Zrazoval také od toho, aby se ze syrských sirotků stalo v dalších čtrnácti dnech sněmovní téma číslo jedna.
Starostové a nezávislí na tiskové konferenci uvedli, že nutné je především předložit na stůl konkrétní iniciativu či návrh. Podle místopředsedy STAN Víta Rakušana je důležité, aby se jednalo o systematické řešení, například pouhé umístění dětí do dětských domovů v Česku by nedávalo smysl. „Iniciativa je to ale chvályhodná, nevidím důvod, proč by ČR nemohla pomoci dětem bez rodičů,“ uvedl. Podle Šojdrové je na vládě, za jakých podmínek by děti vybrala.