„Obrovské selhání.“ Německá vláda je kvůli očkování pod palbou kritiky
PROBLÉMY S OČKOVÁNÍM
Německá vláda je pod čím dál větším tlakem ze strany expertů i politiků kvůli nedostatečným zakázkám na nákup vakcín proti koronaviru. Podle odborníků tímto tempem nemá smysl vytvářet pořádný očkovácí plán. Podle vyjádření odborné i laické veřejnosti se vláda dopouští „obrovského selhání.“
Ve většině zemí už očkování proti koronaviru začalo koncem minulého roku. Výjimkou není ani Německo, jehož vláda ale nedokázala včas zajistit dostatečné množství vakcín společností BioNTech a Pfizer, které jsou distribuovány po celé Evropě. Cílem přitom podle expertů mělo být co nejrychleji naočkovat co největší množství lidí. Tímto tempem to ale podle nich nepůjde.
Neuroložka Ferauke Zippová, která je mimo jiné členem Německé akademie věd Leopoldina v sobotu ostře zkritizovala německé zákonodárce za nedostatek předvídavosti při zadávání zakázek na vakcíny. „Současnou situaci považuji za obrovské selhání,“ uvedla pro Die Welt Zippová. „Proč už v létě neobjednali mnohem více dávek, jen pro jistotu? Tomu opravdu nerozumím,“ dodala vědkyně.
Zdravotnický expert Karl Lauterbach, který je členem sociálních demokratů (SPD), uvedl pro deník Rheinische Post, že selhání je jednak na straně německé vlády, ale také na straně Bruselu. Evropská unie totiž prý selhala v nákupu vakcíny od americké společnosti Moderna. Lauterbach to označil za „politováníhodný omyl.“
Očekává se, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) příští týden vydá posudek k očkovací látce od Moderny. Podle Lauterbacha ale už nyní bylo jasné, že americká vakcína má vysokou účinnost a nebyl žádný důvod schválení používání této vakcíny odkládat.
„Teď už je moc pozdě, aby mohla hrát vakcína od Moderny nějakou větší roli v uspokojení krátkodobých potřeb v Německu,“ uvedl Lauterbach.
Spolupředseda socialistické strany Levice (Die Linke) Bernd Riexinger vyzval ministra zdravotnictví Jense Spahna, aby napravil chybu a osobně dohlédl na zvýšení produkce a nákupu vakcíny pro německé obyvatelstvo. „Úspěšná strategie vakcinace našich obyvatel je závodem o čas,“ uvedl Riexinger.
Spahn uvedl, že počítal s tím, že zpočátku bude nedostatek vakcín a že se bude muset vybírat, kdo bude naočkován. Vakcínu tak obdrželi například zdravotníci nebo zaměstnanci pečovatelských domů. „Věci jdou přesně podle plánu,“ uvedl pro Deutsche Welle německý ministr.
Německý BioNTech chce zachránit Evropu. Rychle zvýší produkci své vakcíny
Německá společnost BioNTech na Nový rok prohlásila, že plánuje v Evropě rychle zvýšit produkci své vakcíny na covid-19, kterou vyvinula se svým americkým partnerem Pfizer, aby tak zaplnila „mezeru,“ která v Evropě vznikla poté, co vázne schvalování dalších vakcín od jiných výrobců. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na týdeník Der Spiegel. Oočkovat více lidí umožní i využití přebytku v ampulích k šesté dávce.
„Současná situace není růžová, je zde díra kvůli nedostatku dalších schválených vakcín a tuto mezeru musíme zaplnit naší vakcínou,“ řekl týdeníku Der Spiegel spolumajitel BioNTech Ugur Sahin.
BioNTech plánuje v únoru provozovat novou výrobní jednotku v německém Marburgu, tedy „mnohem dříve, než se očekávalo,“ uvedl Ugur Sahin a upřesnil, že během první poloviny roku 2021 by měla vyrobit dalších 250 milionů dávek.
Spahn nedávno prohlásil, že „cílem je zahájit výrobu (v Marburgu) v únoru nebo březnu.“ Fabriku společnost BioNTech získala od švýcarského farmaceutického giganta Novartis. Posílí také belgický závod v Puurs, kde se vyrábějí šarže určené pro EU. Podle kritiků je ale únor či březen už pozdě, dostatek vakcín mělo podle nich Německo mít už teď.