V Minsku začali stavět barikádu, policie v ulicích, vypínání internetu
BĚLORUSKO
V běloruském Minsku třetí noc pokračovaly protesty proti režimu staronového prezidenta Alexandra Lukašenka. "Policisté zasahují s novou silou. Zatýkání začalo. Jsou slyšet také výbuchy, podobné ohlušujícím granátům, ale k potyčkám dosud nedošlo," hlásí opoziční server Belorusskij partizan s odvoláním na informace ze sociálních sítí. Napětí dále roste. Na sociálních sítích kolují fotografie údajně rozmístěných ostřelovačů na střechách domů v Minsku. Podle nepotvrzených zpráv se protesty rozšířily až na tři desítky měst, v Minsku se údajně začala stavět první barikáda.
Soupravy metra podle serveru přestaly zastavovat na sedmi zastávkách ve čtvrtích, které se staly hlavním dějištěm střetů policie s demonstranty. U každého východu z metra hlídkují těžkooděnci.
People shout "Long live Belarus!" in Minsk. https://t.co/I3iIxZuj0k
— X Soviet (@XSovietNews) August 11, 2020
Bělorusové podle serveru také hlásili vypínání mobilní sítě v hlavním městě. V přístupu k vládním budovám a Lukašenkově rezidenci jim bránily policejní kordony.
Podle zpráv Radia svoboda se v ulici Kammenaja gorka v Misku začala stavět barikáda. Policie údajně střílela do lidí gumovými projektily. Protesty se mají konat i v dalších třech desítkách běloruských měst.
As protesters started to erect barricade security forces launched tear gas and stun grenades at them https://t.co/f5oNC8nOwb #Belarus
— Liveuamap (@Liveuamap) August 11, 2020
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval běloruské úřady, aby co nejdříve propustily na svobodu ruské novináře, které policie zadržela během rozhánění masových protestů po prezidentských volbách. Šéf německé diplomacie Heiko Maas na společné tiskové konferenci s Lavrovem vyzval Minsk k osvobození všech zadržených.
Lavrov podle listu Vedomosti upozornil, že ruské ministerstvo zahraničí sleduje situaci nejen novinářů z ruských médií, ale zajímá se i o osud Maxima Solopova ze serveru Meduza, sídlícího v Lotyšsku. "Zpravodaj Meduzy je pro nás především ruský občan. A jako občan Ruska je samozřejmě pod naší ochranou," řekl Lavrov. Vedomosti dodaly, že už v neděli se objevily informace, že Solopov byl zmlácen a zatčen, ale od té doby o něm už žádné další informace nejsou.
Rozhlasová stanice Svoboda na svém webu uvedla, že v Minsku se od neděle pohřešoval i reportér opoziční televize Belsat (vysílající z Polska), který byl spoluautorem reportáže o "ženách blízkých Lukašenkovi". Včera se našel v policejní cele. Neznámý ale zůstává osud Solopova z Meduzy, jakož i šéfredaktora listu Naša niva Jegora Martinoviče či zpravodaje ruského serveru Znak.com Nikity Teliženka.
Kamennaja Gorka (Minsk), výbuchy pic.twitter.com/Wt0HHVr1sw
— Duke of Budweis (@dukeofbudweis) August 11, 2020
Sám Belsat upřesnil, že běloruská policie zadržela šest spolupracovníků této stanice, kterou financuje polské ministerstvo zahraničí.
"Dva dny protestů ukázaly, že Lukašenko vytvořil efektivní, prakticky dokonalou mašinérii potlačování protivládních protestů," usoudil ruský list Kommersant. Příklad běloruských úřadů podle něj "může být nakažlivý" v postsovětském prostoru, protože ještě letos se budou konat prezidentské volby v Moldavsku a parlamentní volby v Gruzii a Kyrgyzstánu – a všude chce opozice svrhnout stávající režim.
Kamienna Górka, Mińsk przed chwilą #naBiałorusi #Białoruś pic.twitter.com/CnNkNuSO3C
— Jakub Pacocha (@JakubPacocha) August 11, 2020
Kommersant rovněž upozornil, že běloruské úřady popřely, že by vypínaly internet. "Z ciziny nám vypínají internet, aby vyvolali nespokojenost obyvatel. Jestli internet funguje špatně, není to naše iniciativa, je to z ciziny," tvrdil Lukašenko. Deník ironicky dodal, že podivným řízením osudu je vypnutý nezávislý server Tut.by, zatímco poruchy nijak nepostihly státní agenturu Belta či prezidentův web, na kterém se objevily gratulace od ruského vůdce Vladimira Putina.
Tut.by na sociálních sítích informoval, že lékaře minských nemocnic šokovala těžká zranění demonstrantů, s jakými se ještě nesetkali. Ministerstvo zdravotnictví připustilo, že během dvou nocí protestů bylo zraněno na 200 lidí a v některých případech byly nutné operace.
In #Minsk people saw #sniper on the roof.#Беларусь pic.twitter.com/HSFYCvaAMP
— Giorgi Gabriadze (@GiorgiGabriadz1) August 11, 2020
Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius ráno oznámil, že hlavní oponentka Lukašenka Svjatlana Cichanouská je v bezpečí v Litvě. Běloruské úřady popřely, že by političku vyvezly ven.
"Cichanouskou vyvezly ze země běloruské úřady. Její odjezd umožnil propuštění šéfky jejího štábu Maryji Marozové, zatčené v předvečer voleb. Odjely společně," citoval server tut.by kandidátčinu spolupracovnici, podle níž Cichanouská neměla jinou možnost. Poradkyně političky dodala, že "část týmu Svjatlany je dále držena jako rukojmí".
Sama politička sice uvedla, že se "naprosto samostatně" rozhodla k odjezdu ze země, ale její emotivní videonahrávka naznačuje, že k takovému kroku byla donucena. "Asi jsem zůstala tou slabou ženou, jíž jsem byla na začátku," řekla na videonahrávce na YouTube a vybídla lidi, aby na sebe dávali pozor – a hlavně na své děti.
Noční přejezd hranic následoval poté, co v potyčkách s policií v Minsku přišel o život jeden demonstrant, desítky dalších utrpěly zranění a tisíce protestujících policie pozatýkala.