Záhada naší první olympijské medailistky. Tenistka jen uvedla zemi původu Prahu
Jedno české prvenství
Tak trochu záhadou zůstává první česká olympijská medailistka Hedwiga Rosenbaumová, která zemřela před 80 lety, 31. července 1939. Her v Paříži v roce 1900 se prý zúčastnila, i když neměla s českou výpravou nic společného, a jako zemi původu uvedla pouze Prahu. Získala tu však dvě bronzové medaile – v tenisové dvouhře i smíšené čtyřhře. Historici olympismu její medaile i účast Česku připisují.
Navíc byla Rosenbaumová jednou z prvních žen vůbec, které olympijskou medaili získaly, protože na prvních hrách v Athénách v roce 1896 startovali jen muži. Do soutěže se přihlásila jako soukromá osoba z Prahy a její úspěchy tak většinou figurují pod vlajkou Čech, tedy země, nikoli národního týmu.
Česká tenistka židovského původu se narodila 3. července 1864 v Praze v rodině pražského obchodníka Mosese Austerlitze. V době konání pařížských her jí tak bylo už 36 let.
Coby manželka sportovního novináře Siegfrieda Rosenbauma-Jenkinse se od roku 1894 začala intenzivněji účastnit tenisových turnajů. Bylo to v dobách, kdy se tenis v Čechách teprve začínal etablovat. V druhé polovině devadesátých let se už pravidelně umisťovala na předních místech při rakouských tenisových turnajích ve dvouhře, čtyřhře i smíšené čtyřhře.
Za první světové války se věnovala dobročinnosti. Od roku 1921 provozovala v Praze obchod s výrobky uměleckého průmyslu, výšivkami a ručními pracemi, které vystavovala a nabízela pod značkou Ateliér Melviga.