Mráz přichází z Kalifornie. Cenzury na sociálních sítích přibývá – od USA po Česko
ECHOPRIME
Po vlně protirasistických protestů v Americe a Británii si mnoho lidí klade otázku, do jaké míry byly násilnosti a rabování při demonstracích vypovídající pro celé hnutí Black Lives Matter. Avšak videa se záběry chaosu a naprostého bezvládí v centrech měst nejenže se neobjevovala ve velkých televizích (kde už by je asi nikdo nečekal), ale i ze sociálních sítí postupně mizela. Kdosi je mazal.
Na takto emotivním pozadí získávají hned větší pozornost případy cenzury na Facebooku, Twitteru, Googlu, který vlastní YouTube (všechny jsou usazené v Kalifornii). Důvod stěžovat si na cenzuru prováděnou pod heslem boje s „nenávistným projevem“ nebo „fake news“ mají především populisté, ale i normální konzervativci, křesťanské pro-life skupiny a podobně.
Nenávistný projev i fake news jsou jak známo notoricky gumové termíny, do nichž už dnes lze zahrnout téměř jakýkoli (pravicový) názor, pokud se vás nějak dotkl. Avšak i informace a studie o covidu-19, které protiřečily oficiálnímu výkladu Světové zdravotnické organizace (WHO), padaly v uplynulých týdnech za oběť čištění. A WhatsApp (patří Facebooku) během pandemie zablokoval přeposílání jedné zprávy víc než pěti lidem, když si uvědomil, že masově se v tu chvíli přeposílají hlavně zprávy, které nějak zpochybňují oficiální výklad o covidu.
Google přiznává, že zpravodajství o covidu firma fedruje a potlačuje podle linie zdravotních úřadů té které země a ovšem podle WHO. Vzhledem k tomu, že názory WHO na různé aspekty covidu-19 se průběžně měnily, tu ze sebe kalifornská firma zadarmo udělala šaška.
Celý text Daniela Kaisera si můžete přečíst na EchoPrime ZDE nebo v tištěním vydání Týdeníku Echo.