Senát se bude zabývat vyhazovem šéfa Vltavy Fischera

Kauza ČRo Vltava

Senát se bude zabývat vyhazovem šéfa Vltavy FischeraNové 1
Domov
Sdílet:

Situací ohledně stanice Českého rozhlasu Vltava, jejíž šéfredaktor Petr Fischer nuceně končí, se bude příští týden zabývat senátní mediální komise. Projednávat ji bude na základě petice “Za otevřenou Vltavu“, v níž tisícovka umělců, vysokoškolských pedagogů i některých politiků vyjádřila Fischerovi podporu. Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) dnes uvedl, že chce znát skutečné důvody Fischerova odstavení generálním ředitelem rozhlasu René Zavoralem.

„Bude mě mimo jiné zajímat, proč René Zavoral preferuje spolupráci s agenty STB před odborníky jako je pan Petr Fischer nebo jaké jsou skutečné výsledky práce zaměstnanců Vltavy,“ uvedl senátor na twitteru.

Zavoral na návrh ředitele programu neprodloužil smlouvu s Fischerem; šéfredaktor nesplnil zadané úkoly a stanice dál stagnuje, řekl ve středu ČTK mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Fischer ČTK sdělil, že pro reformu vysílání stanice Vltava nedostal dost času ani slíbenou podporu.

„Důvodem neprodloužení smlouvy je kombinace nesplnění úkolů, které Petr Fischer dostal před rokem a půl a které akceptoval, pokračující stagnace stanice, která provedla jen dílčí programové změny a nedokázala naplnit svůj potenciál mezi posluchači, a také ztráta důvěry,“ uvedl Hošna.

Fischer uvedl, že na reformu vysílání Vltavy dostal rok, zatímco na projekt zásadní proměny stanice jsou třeba nejméně tři roky. „Ten čas jsme nedostali. Ani podporu, která byla slíbena,“ podotkl.

Za nestandardní považuje proces ukončení spolupráce se současným ředitelem poslankyně Pirátů Lenka Kozlová. Stanice podle ní argumentuje „vágními pojmy“ jako je neplnění dlouhodobých úkolů. „Nejvíce pozornosti si však zaslouží rychlost, s jakou musí ČRo najít náhradu. U takto důležité instituce by bylo skutečně vhodné uspořádat řádné a důstojné výběrové řízení,“ míní.

Ztráta důvěry bude podle Fischera vzájemná od chvíle, kdy ředitel Zavoral na zasedání Rady ČRo vyslovil názor, že Vltava porušila zákon vysíláním nevhodného úryvku z románu Alana Hollinghursta. „Učinil tak na základě zcela pofiderní právní analýzy, s níž se zcela ztotožnil. Tam mi došlo, že se mu věřit nedá a že na konci roku odejdu,“ uvedl Fischer.

Zmínil tak projednávání stížnosti na letní reprízu hudebně-literární koláže, v níž v dopoledním vysílání Vltavy zazněl úryvek z Hollinghurstova románu Linie krásy oceněného Man Bookerovou cenou. Větu „...provokující penis, který mu zrovna teď trčel nad koulemi drze jako vykřičník...“ označili někteří členové rady za pornografii.

Fischerovi vyjádřili podporu mimo jiné kněz Tomáš Halík, režiséři Jan Hřebejk a Helena Třeštíková, filosof Václav Bělohradský, rektor JAMU Petr Oslzlý, rektor AVU Tomáš Vaněk, generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt nebo ředitelé opery Národního divadla Petr Kofroň a Silvia Hroncová.

Čtěte více: Šéf ČRo Vltava končí. Zřejmě i kvůli diskutovanému „pornu“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články