Lidé si připlatí za energie. Zdražují E.ON, Bohemia Energy i MND

Lidé si připlatí

Lidé si připlatí za energie. Zdražují E.ON, Bohemia Energy i MNDAKTUALIZOVÁNO 1
Ekonomika
Sdílet:

Většina lidí si v příštím roce připlatí za energie, především za elektřinu. Část dodavatelů uvedla, že od Nového roku zvýší ceny svým zákazníkům, kteří nemají zafixovány ceny. U E.ON si tito klienti připlatí za elektřinu v průměru osm procent, u Bohemia Energy o osm až deset procent. Už dříve oznámil růst cen elektřiny o osm procent pro část zákazníků ČEZ. Společnost MND zdraží plyn. Dodavatelé odůvodňují krok růstem velkoobchodních cen.

„Pro většinu klientů půjde o desítky korun měsíčně. Zákazníkům jsme už v průběhu roku doporučovali, aby si cenu energie zafixovali. Mnoho z nich na to reagovalo, což dokládá i fakt, že jen za posledních 12 měsíců přešlo více než 105 000 klientů na tarify s fixovanými cenami na dva či tři roky,“ řekla mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná uvedla, že plánované zdražení se bude týkat pouze těch zákazníků, kteří nemají zafixované ceny či nemají produkty s cenami odvozenými od cen velkoobchodního trhu.“Jejich celkový účet za elektřinu, tedy včetně regulované části, stoupne v průměru o osm až deset procent. Nebude se jednat o plošné zdražování, ale bude záležet na tom, jaký typ produktu mají zákazníci sjednaný,“ uvedla.

Dodala, že zdražení se nedotkne 35 procent zákazníků skupiny. „Ti, kteří mají historické produkty s velmi nízkými cenami, například z aukcí, zaznamenají zvýšení o něco vyšší, celkově asi o 20 procent. To se týká malého počtu zákazníků,“ dodala Novotná. Některé produkty podle mluvčího Aleše Pospíšil zdraží také Centropol.

Od začátku ledna naopak podle mluvčího Petra Holubce elektřinu nezdraží Pražská energetika. Nevyloučil ale, že firma to učiní během příštího roku. „Zatím však není stanoveno, kdy, pro koho a o kolik,“ dodal.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se teď obchodníci nejvíce zásobují, činí nyní přes 53 eur (1376 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je téměř poloviční. Roste také cena plynu, na téže burze stoupla meziročně více než o čtvrtinu na téměř 23 eur (597 Kč) za MWh. Slavíková z E.ON upozornila, že elektřina je letos na burzách nejdražší za posledních sedm let.

Právě E.ON byl od listopadu prvním významnějším dodavatelem, který zdražil také cenu plynu. Části klientů vzrostla v průměru o pět procent. Od Nového roku ho bude následovat MND. „Roční faktura za plyn se zákazníkům MND zvýší v průměru o asi devět procent v závislosti na jejich spotřebě. Například zákazník se spotřebou deset megawatthodin (MWh) si v příštím roce připlatí zhruba 100 korun měsíčně,“ řekla mluvčí firmy Dana Dvořáková.

Situaci na trhu s plynem analyzují také další firmy, včetně největšího distributora plynu v ČR, společnosti innogy, a Pražské plynárenské. „Se zvýšením cen plynu od Nového roku nepočítáme, na druhou stranu velkoobchodní ceny plynu za poslední rok a půl stouply o více než 50 procent a jen od letošního února téměř o 40 procent. Toto budeme bohužel muset někdy zohlednit,“ doplnil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Může jít o tisíce korun ročně, varují analytici

Z hlediska nákladů mají výhodu zákazníci se zafixovanými cenami, jiní lidé si ovšem zřejmě sáhnou hlouběji do kapsy. Podle analytiků může jít o tisícové položky. „Podle našich odhadů by měla cena elektřiny pro domácnosti v příštím roce vzrůst tempem osm až deset procent, v případě plynu očekáváme méně výrazné zvýšení okolo pěti procent,“ řekl portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

„Celkově si odběratelé v meziročním porovnání za elektřinu připlatí v rozmezí deseti až 15 procent, podle obchodníka a typu smlouvy. Ve vyúčtování, které bude domácnostem přicházet v polovině roku 2019, se ale tento nárůst ještě plně neprojeví, část spotřeby bude ještě účtována za staré nižší ceny. Dopad bude proto pozvolnější,“ uvedl analytik společnosti ENA Jiří Gavor. „U plynu ještě největší dodavatel innogy zdražení neohlásil, nicméně zvyšování cen bude nevyhnutelné, i když o něco mírnější, než je tomu u elektřiny,“ dodal Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Nárůst cen jak u elektřiny, tak u plynu očekává také analytik portálu TZB-info Jan Schindler. „Při průměrné roční spotřebě plynu 20 megawatthodin vzrostou náklady domácností o přibližně 2600 Kč za rok. Což znamená zvýšení nákladů na plyn o téměř deset procent. Regulované ceny se na zvýšení nákladů příliš nepodílí,“ dodal.

Podle zakladatele portálu Porovnej24.cz Zbyňka Laiska nelze očekávat změnu trendu dříve než za rok až dva. „I když cena elektřiny na burze zůstane na stávající úrovni, do zdražení pro domácnosti a firmy se tato cena bude promítat postupně, jelikož ceníky, smlouvy a odběry mají energetické firmy fixované na delší časové období,“ dodal.

Podobný názor má také analytička portálu Ušetřeno.cz Markéta Witoszová. „Z dlouhodobého pohledu lze očekávat, že na zdražování elektřiny si budeme muset zvyknout a lze ho očekávat i v dalších letech,“ uvedla. Právě proto vidím jako vhodnou strategii pro koncového uživatele zafixovat si cenu elektřiny ideálně na několik let dopředu, dodal Ondřej Žídek ze 

Čtěte také: Česko nabídne k výročí vzniku republiky dluhopisy pro občany

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články