Británie chtěla vyhostit potomky legálních migrantů. Ministryně po skandálu rezignovala

Ministryně odstoupila

Británie chtěla vyhostit potomky legálních migrantů. Ministryně po skandálu rezignovalaNOVÉ
Britská ministryně vnitra Amber Ruddová rezignovala kvůli migračnímu skandálu Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová v neděli večer rezignovala. Premiérka Theresa Mayová její demisi přijala, oznámil mluvčí Downing Street. Důvodem rezignace čtyřiapadesátileté ministryně je skandál týkající se karibských migrantů, kteří žijí v zemi legálně desítky let a jimž hrozily kvůli chybě britských úřadů deportace. Ruddová a celá konzervativní vláda kvůli kauze a své přísné migrační politice v uplynulých týdnech čelily kritice.

Pozice Ruddové se zhoršila, když ministryně před poslanci prohlásila, že vláda si nestanovila žádné konkrétní cíle týkající se deportací migrantů žijících v zemi nelegálně. Vzápětí se ale dostalo na veřejnost loňské interní vládní sdělení svědčící o opaku. Ruddová uvedla, že dokument neviděla. Deník The Guardian později zveřejnil dopis Ruddové premiérce, v němž ministryně píše o „ambiciózním, ale splnitelném“ cíli zvýšit deportace těchto migrantů o deset procent.

Ruddová ve svém rezignačním dopise uvedla, že parlament ohledně vládních úmyslů týkajících se deportací ilegálních migrantů uvedla v omyl neúmyslně. „Měla jsem si toho být vědoma a přijímám plnou odpovědnost za skutečnost, že jsem nebyla,“ napsala ministryně.

Kauza týkající se karibských migrantů se naplno rozhořela v polovině dubna. Mayová se lidem, kterých se aféra dotkla, osobně omluvila a ujistila je, že vláda nemá v úmyslu poslat pryč nikoho, kdo má právo zůstat. Vláda dotčeným slíbila občanství a odškodnění.

Část lidí původem z Karibiku, kteří do Británie přišli jako děti, je známa jako „generace z Windrush“ podle lodi Empire Windrush, která v roce 1948 dovezla do Británie stovky karibských imigrantů. Britská vláda tehdy hromadnou imigraci ze zemí britského impéria podporovala, aby kvůli velkým válečným ztrátám zaplnila mezeru na pracovním trhu. Lidé z karibské oblasti do Británie mířili v letech 1948 až 1973.

Některé děti z karibských ostrovů formálně nikdy nezískaly britské občanství nebo pas a nyní mají podle britských médií potíže při získávání státní zdravotní péče nebo při žádostech o práci. Někteří z těchto lidí, kteří v Británii strávili celý život, dokonce čelili hrozbě deportace. Tyto problémy souvisejí s novými pravidly, která vyžadují předložení dokumentů dokazujících trvalý pobyt v Británii.

„To, co se stalo generaci z Windrush, není anomálie. Nebylo to administrativní chybou. Byl to důsledek nepřátelského prostředí vytvořeného touto vládou,“ uvedl v neděli starosta Londýna Sadiq Khan z opoziční Labouristické strany. Agentura Reuters připomíná, že to byla právě Mayová, která v roce 2012 jako ministryně vnitra zavedla přísná pravidla pro prokazování právního postavení imigrantů.

Imigrace je v Británii citlivým tématem. Omezení počtu imigrantů bylo jedním z hlavních faktorů, proč Britové v předloňském referendu podpořili odchod země z Evropské unie. Vláda chce, aby čistá migrace, tedy rozdíl mezi počtem přistěhovalců a vystěhovaných lidí, činila méně než 100 000 lidí, tedy zhruba polovinu oproti současnému stavu.

Skandál kolem karibských migrantů podle Reuters znepokojuje tři miliony občanů EU žijících v Británii, kteří se obávají o svůj imigrační status po brexitu příští tok. Vláda jim nicméně slíbila, že budou moci zůstat a že zajistí hladký a snadný registrační proces.

Čtěte také: Je dítě z working class míň než královské?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články