Rodiče mají strach. Ministerstvo zrušilo dětským praktikům obor

Změna vzdělávání

Rodiče mají strach. Ministerstvo zrušilo dětským praktikům oborNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Praktických lékařů pro děti by mohlo během následujících let rapidně ubývat. Na vině přitom nemusí být jen vysoký věk lékařů či nové legislativní povinnosti. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo specializační obor, ve kterém se tito lékaři vzdělávali. Ten byl nahrazen společným oborem, ve kterém se spolu s praktiky mají vzdělávat i kliničtí pediatři.

Proti tomu od počátku protestuje Sdružení pediatrů, kterému navíc vadí „nepružnost“ ministerstva. Zákon platí od začátku července tohoto roku, resort ale zatím nevydal ani vzdělávací program. Lékaři tak nevědí, co od nového oboru čekat.

„Problém je, že nebyl dosud vydán vzdělávací program, tak není možné posoudit ani jeho obsah a délku, či jeho univerzálnost pro klinickou nebo ambulantní praxi,“ uvedl pro server Echo24 ředitel Institutu postgraduálního vzdělávání Antonín Malina. U dětských lékařů došlo ke sloučení dvou specializačních oborů – Praktické lékařství pro děti a dorost a Dětské lékařství.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z toho prvního vycházeli praktici, kteří poté léčili děti od odchodu z porodnice až do adolescence. Po absolvování druhého oboru mohli lékaři působit na dětských odděleních v nemocnicích. Práce praktiků a dětských lékařů je přitom velmi odlišná, i proto existovaly dva obory. Nyní už je pouze jeden společný s názvem Pediatrie.

Nejasnosti ohledně náplně nového oboru ale mohou vést k tomu, že lékaři se rozhodnou raději pro jinou specializaci. „Před prázdninami se na mě obraceli lékaři, kteří už měli zájem o nový obor Pediatrie. Ale jelikož ministerstvo zdravotnictví nevydalo vzdělávací programy, nebyla vyřešena rezidenční místa, tak mi řada z nich poté řekla, že nechtějí čekat a že se půjdou specializovat v jiném oboru,“ dodala předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

Ministerstvo zdravotnictví se brání. Tvrdí, že na upřesnění náplně oboru pracuje. „V minulosti se specializační vzdělávání řídilo pouze vzdělávacími programy. Po nabytí účinnosti novely zákona se specializační vzdělávání řídí i dalšími prováděcími předpisy, které má ministerstvo stanovit vyhláškou. Na vyhláškách ministerstvo aktivně spolupracuje s příslušnými lékařskými fakultami, vysokými školami, Českou lékařskou komorou a dalšími institucemi,“ uvedla pro server Echo24 Štěpánka Čechová z resortu.

Lékaři končí

Letos měli zájemci naposledy možnost přihlásit se do odborů odděleně. Příští rok už to možné nebude. Podle Hülleové se už nyní projevil nižší zájem. „Mohu mluvit jen za praktické lékaře pro děti a dorost, nikoliv za klinické dětské lékaře. Letos do tohoto oboru vstoupilo necelých padesát zájemců, ještě před rokem to přitom bylo 74 zájemců,“ vysvětlila.

Nedostatek dětských lékařů je přitom každodenní realita v řadě měst a vesnicí. Od nového roku musí navíc lékaři povinně vydávat elektronické recepty a od března se zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), kvůli čemuž se řada lékařů rozhodla od nového roku zavřít. Týká se to i praktických dětských lékařů. Například ve Středočeském kraji od nového roku neotevře ordinaci šest dětských lékařů, po třech dětských prakticích ubude na Vysočině či v Moravskoslezském kraji. A úbytky hlásí i další regiony. Za tyto lékaře přitom není náhrada.

Tento aktuální problém by přitom mohl pomoci vyřešit i kvalifikační kurz, po jehož absolvování by současní dětští lékaři v nemocnicích mohli působit také jako praktičtí lékaři pro děti a dorost. S tím v zákoně, který je účinný od počátku prázdnin, ministerstvo zdravotnictví počítá a lékaři ho chtějí. „O realizaci tohoto rekvalifikačního kurzu má náš Institut vážný zájem, a proto jsme po konzultacích s představiteli praktických dětských lékařů a klinických pediatrů zaslali na jaře tohoto roku návrh náplně kurzu na ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl Malina z IPVZ.

Jenže ministerstvo ho stále nevypsalo. Prý se na něm odborníci nemohou shodnout. „Vzhledem k tomu, že zatím nebyla nalezena shoda v odborné veřejnosti, kurz ještě nebyl spuštěn,“ uvedla Čechová. O kurz by byl přitom zájem. „Pro mě je podstatné to, že máme prosinec, půl roku nám platí zákon, ale nic se nestalo. Není možné nikomu z klinických pediatrů říci, že se mohou přihlásit, jak dlouho to bude trvat, kolik to bude stát a kdy si třeba mohou naplánovat převzetí ordinací. Takže pro mě je toto nepružné. Navíc v této situaci nám hrozí, že lékaři budou končit a končí. A je to o to horší, že my nemáme lidi, kterými bychom je mohli nahradit,“ dodala Hülleová.

Změna zákona se začala řešit ještě v době, kdy resort zdravotnictví vedl Svatopluk Němeček. Ministerstvu vadilo, že systém specializačního vzdělávání lékařů je roztříštěný do mnoha oborů a podoborů. Proto se rozhodl počet specializací snížit a tím i zkrátit dobu studia. Výsledkem mělo být více mladých lékařů, co se nejdříve zapojí do systému zdravotnictví. Podle kritiků tím chtělo ministerstvo řešit hlavně jejich nedostatek.

Za zachování oboru praktické pediatrie dokonce vznikla před více než rokem petice. Tu tehdy podepsalo přes sto tisíc lidí a šířili ji především rodiče, kteří měli strach, že bude mít sloučení oborů vliv na péči.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zaniknou dětští lékaři? Pediatři i rodiče se bouří proti ministerstvu

Nová byrokracie a věk. Bez náhrady zavře ordinace stovka lékařů, další váhají

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články