Podle tchajwanských voličů je sňatek svazkem muže a ženy. Jeho legalizaci pro gaye odmítli

SŇATKY HOMOSEXUÁLŮ

Podle tchajwanských voličů je sňatek svazkem muže a ženy. Jeho legalizaci pro gaye odmítliNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Tchajwanští voliči v sobotním referendu odmítli legalizaci sňatků osob stejného pohlaví. Informoval o tom zpravodajský server BBC News, podle něhož toto rozhodnutí zasadilo ránu pověsti ostrova jako průkopníka v oblasti lidských práv v Asii. O Tchaj-wanu se dosud hovořilo jako o první asijské zemi, kde by mohla být manželství homosexuálních párů legální.

Loni podpořil manželství párů stejného pohlaví tchajwanský ústavní soud. Dal přitom parlamentu dva roky na to, aby schválil změnu příslušných zákonů. Server BBC News napsal, že není jasné, jaký vliv bude výsledek referenda na tento proces mít. Podle agentury AFP tchajwanská vláda uvedla, že výsledek referenda by realizaci rozhodnutí ústavního soudu neměl ovlivnit.

Podle BBC se předpokládá, že vláda místo úpravy občanského zákoníku schválí speciální nový zákon. Aktivisté se nicméně obávají, že tento nový zákon by mohl přinést méně výrazné změny. Jednou z možností podle dopisovatelů BBC je například to, že homosexuální páry sice získají právní ochranu, ale nebudou moci uzavřít sňatek.

Voliči v referendu rozhodli, že sňatek má být definován jako spojení muže a ženy. "Je to vítězství pro všechny, kdo podporují rodinné hodnoty," uvedla Koalice pro štěstí naší příští generace, která se staví proti sňatkům homosexuálních párů.

Referendum o sňatcích osob stejného pohlaví se na Tchaj-wanu konalo v sobotu společně s místními volbami, v nichž vládní Demokratická pokroková strana (DPP) utrpěla drtivou porážku. Podle BBC bude mít DPP od nynějška kontrolu pouze nad šesti městy a okresy, zatímco pročínská Národní strana (Kuomintang) jich bude ovládat 15 z celkových 22. V metropoli Tchaj-pej bude zřejmě dál vládnout dosavadní nezávislý starosta.

&Tchajwanští voliči v sobotním referendu odmítli legalizaci sňatků osob stejného pohlaví. Informoval o tom zpravodajský server BBC News, podle něhož toto rozhodnutí zasadilo ránu pověsti ostrova jako průkopníka v oblasti lidských práv v Asii. O Tchaj-wanu se dosud hovořilo jako o první asijské zemi, kde by mohla být manželství homosexuálních párů legální.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Debata o sňatcích homosexuálů bude pokračovat nejdřív v prosinci, Šlechtová o boji slov za pultíkem

Manželství pro všechny bude zlom. Růžová lobby si ochočila české politiky

Prezidentka Cchaj Jing-wen se v reakci na předběžné výsledky hlasování rozhodla odstoupit z funkce předsedkyně Demokratické pokrokové strany (DPP).

Místní volby byly považovány za test podpory DPP před parlamentními a prezidentskými volbami plánovanými na rok 2020. DPP je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou.

V dalším z řady sobotních referend voliči podle agentury Reuters odmítli, aby země na letních olympijských hrách v Tokiu v roce 2020 vystupovala pod názvem Tchaj-wan. V současné době ostrov soutěží pod názvem Čínská Tchaj-pej, na kterém se domluvil s Pekingem v 80. letech. Status Tchaj-wanu je totiž citlivou otázkou.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Voliči v referendu rovněž odmítli plán, na jehož základě by měly veškeré jaderné elektrárny na Tchaj-wanu do roku 2025 ukončit provoz, informovala agentura Reuters

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články