„White Lives Matter.“ Ultras Sparty opět provokovali transparentem

RASISMUS NA TRIBUNĚ

Domov

Michael Durčák

Bez provokace některých sparťanských fanoušků se neobešel finálový zápas pražské Sparty v MOL Cupu na půdě Liberce. Někdo z pěti set příznivců letenských, kteří se dostali na utkání hrané pod Ještědem, totiž krátce po začátku vyvěsil transparent s nápisem „White Lives Matter“, na chvíli se na tribuně objevila i vlajka Konfederace.

Kvůli transparentu dříve odmítla děkovačku s kotlem Sparty trojice fotbalistů černé pleti (Guélor Kanga, Benjamin Tetteh, Costa) už po vítězných domácích ligových utkáních s Libercem a Baníkem.

V základu v Liberci z výše zmíněného trojlístku nastoupil jen záložník Guélor Kanga, který hrál v utkání jednu z klíčových rolí. Nejprve obdržel v 9. minutě žlutou od sudího Královce, když nakopl míč do tváře libereckého Ondřeje Karafiáta, v druhém poločase pak asistoval při vyrovnávacím gólu Švéda Karlssona a ještě dal penaltu.

Po hodině hry nahradil na hřišti Libora Kozáka Benjamin Tetteh a ghanský útočník v 72. minutě zařídil zmíněnou penaltu, kterou Kanga proměnil – 2:1 pro Spartu. Tímto výsledkem také utkání skončilo. Sparta tak slaví první trofej po dlouhých šesti letech.

Costa a Tetteh na první části děkovačky těsně po utkání chyběli, Kanga se jí zúčastnil. Transparent pak definitivně ze sektoru zmizel na popud kapitána letenských Bořka Dočkala a na děkovačce po předávání poháru tak nakonec díky tomu nechyběl nikdo.

Kapitánovi týmu Bořkovi Dočkalovi a trenérovi Václavu Kotalovi pak nebyla předána položená otázka na videokonferenci, aby se k celé záležitosti vyjádřili.