Transgender 007? Nenechme si vzít normální svět!
Politická aréna
Kdo přijde po stárnoucím Danielu Craigovi? Dohady o nové podobě Jamese Bonda mne baví čím dál víc.
“Podle filmové producentky Barbary Broccoliové příchází čas pro herce, který není běloch,” čtu v Echu24. “Už nějakou dobu se v tomto směru zmiňuje především jméno britského herce černé pleti Idrisa Elby.” Ještě dál debatu posunul britský herec Dominic West. „Možná by byl cool transgender Bond,“ řekl v rozhovoru s novináři. I v armádě je prý totiž hodně transgender lidí.
Na první pohled to jsou legrační nesmysly – 007 je prostě bílý heterosexuální muž, typický macho a svůdce žen. Ian Fleming tu fiktivní literární postavu před půl stoletím přesně definoval a basta fidli. Chtít jiného Bonda je asi stejné, jako kdyby měl Babičku Boženy Němcové hrát Luděk Sobota a Krakonoše Aňa Geislerová. Hezká parodie, ale nic víc.
Debata o budoucím Bondovi ale odhaluje zásadní proměnu našeho světa. Ve snaze maximálně vyhovět všem možným sexuálním, etnickým, zdravotním a dalším menšinám se zpochybňují všechny klasické “velké příběhy”, ke kterým se hledají politicky korektní alternativy. Proč ne, pokud to má racionální podklad?
James Bond v podání černošského herce by mi nijak nevadil, protože může být věcně správně. Za 2. světové války v západních jednotkách černoši i Asiaté běžně sloužili a není proto důvod, proč by nemohli být i agenty britské MI5. Na některých misích by to byla dokonce i výhoda. Před rokem ale vzbudila pozornost česká počítačová hra Kingdom Come: Deliverance, odehrávající se ve středověkém Posázaví. Američtí hráči tvůrce hry kritizovali, že se v ní neobjevují žádní černoši. Jenže kde by se u nás v dobách krále Václava IV. vzali?
Umím si představit agentku 007 – ženu. Poetiku bondovské série by to sice trochu posunulo, ale proč ne? Ženy nejsou žádné minorita a kdo si myslí, že mají menší schopnosti než muži, prozrazuje tím něco velmi nelichotivého sám o sobě. Ale transgender? 007 je masová zábava, a lidé po změně pohlaví jsou naprostá výjimka, nikoli norma. Většina diváků nikoho takového osobně nezná. Proč tedy transgender lidi násilně cpát do filmových rolí?
Příslušníci nejrůznějších menšin si jistě mohou vytvářet své vlastní pohádky, hry, filmy a další velké příběhy. Nikdo jim to nezakazuje. Existuje ale hranice, za kterou tím už menšiny škodí samy sobě. Emancipační příběh se totiž snadno může stát směšným a trapným. Většinovou společnost to může urazit, zatvrdit a naštvat, a to doslova. V české pohádce vysvobodí princeznu z dračí sluje princ, a tak by to mělo zůstat. Copak jsou v pohádkách nějaké transgender bytosti? A umíte si představit Dívčí klub Rychlých šipek vedený Mirkou Dušínovou? Nebo Edmunda Hillaryho vyrážejícího na Everest na vozíčku?
Nenechme si vzít normální svět, přátelé. Svým dcerám budu číst klasické pohádky a transgeder Jamese Bonda si doma nepustím.