Miloš Zeman, ideální divák České televize
Čeští lvi a Miloš Zeman
V sobotu bylo proneseno během Českého lva několik angažovaných projevů. Druhý den se jako obvykle vyrojily komentáře, že si to dotyční měli odpustit a že na to není nikdo zvědavý. To je docela možné, ale představa, že je to pravda, a že tedy ti lidé mluví do prázdna, nebo dokonce pobuřují, je ještě horší. Přece jenom si člověk zvykl, že žije v zemi, kde se lidé mají právo ozvat, a to zvláště v okamžiku, kdy usoudí, že je to nutné a správné. V tomto případě jde o Českou televizi, kterou si není třeba idealizovat, ale mohla by být ještě mnohem, mnohem horší, přičemž ona je docela dobrá. V případě, že by se naplnily představy jejích nejostřejších kritiků a došlo tam k čistkám, protože o to jim nejspíš jde, bylo by zajímavé, kdo a co by asi tak uměl nabídnout. Okamura zabrušovače Roznera? Sám Zeman rozborku a sborku samopalu s občany? Mynář chvilky s Alex? Ano, o tom posledním by bylo možné uvažovat.
Je skutečně pravděpodobné, že zmíněným kritikům Česká televize v některých ohledech nesedí. Dokonce si lze představit i docela oprávněné důvody proč: je zřejmé, že v redakci publicistiky bude asi jen málo voličů Miloše Zemana, a navíc je to na nich znát. Jsou to však důvody nižšího řádu než ty, kvůli kterým je ČT nutné bránit. Česká televize je rozsáhlý a z pohledu diváka, nikoli funkcionáře, slušně fungující organismus, který žije mnoha životy, a jenom malá část je politická, která Zemana tolik irituje. To on však není, jako v mnoha jiných případech, schopen odlišit, takže jeho averze ohrožuje veřejnoprávní televizi celou. Je to i z jeho hlediska nesmyslné a škodlivé i pro něj.
Předpokládáme totiž, že i Miloš Zeman u televize nějakou dobu tráví, ba museli bychom si hodně namáhat představivost, co by po večerech ještě tak mohl jiného dělat. Studovat současnou politologii? Sepisovat paměti? Učit se čínskou kaligrafii? Číst klasické romány? Ne, bohužel, na to tedy nevypadá. Spíš si myslíme, si že se dívá na televizi. Možná s Ovčáčkem, možná sám, lahev vína otevřenou, popelník zaplněný, ale televize zapnutá. A nevěříme, že tím kanálem jeho jeho jakoby preferovaná televize Barrandov. Byť Miloš Zeman už není bohužel tím jiskřivým chytrým chlapíkem v károvaném saku, přece jen nějaké představy o jeho intelektuálním standardu pořád máme. Věříme, že se pořád ještě rád podívá na nějaký lepší, možná i umělecký film nebo na dokument, asi historický, ale možná i přírodopisný. Podívá se na to spíš než na pořad, kde se sprostě hádají a pak i bijí dvě jeho voličky, nebo na show, jak se peče krůta, byť by to předváděl jeho kamarád Jiří Kajínek.
Prostě se lze domnívat, že Miloš Zeman je sociálně a kulturně klasickým divákem ČT2, možná dokonce ČT art. Sice unaveným, ale zvyk je železná košile. A že by ten úpadek šel tak daleko, že ho uspokojí vzor servility Soukup, tomu se přece jen nechce věřit. Takže se shodneme, že Miloš Zeman, podobně jako třeba Václav Klaus, je typickým příjemcem kanálů, které do velké míry vytvářejí, jak dramaturgicky, tak i přímo programy, lidé, kteří jsou se Zemanem v dlouhodobém a ostrém konfliktu. On s nimi, oni s ním. On může, bude-li ve svých obsesích pokračovat, značně zkomplikovat a ohrozit jejich práci, čímž si ale velmi znehodnotí večery u televize a v případě, že to dopadne dobře a přežije i druhé volební období, což mu ze srdce přejeme, i roky zasloužilého odpočinku. Jedině že by na tu dobu již počítal s nezvratnou demencí, v čemž by ho kanály, v nichž se vyskytuje, jistě uspokojily. Ale tomu se nechce věřit.