Bílí farmáři v JAR potřebují pomoc od civilizované země, říká australský ministr
Vyvlastnění půdy v JAR
Austrálie nabízí pomoc bílým farmářům, kteří podle ministra pro imigraci Petera Duttona čelí perzekuci ze strany vlády Jihoafrické republiky. Ten chce například urychlit vyřizování víz pro ty, kteří o ně zažádají z humanitárních důvodů. Reagoval na kontroverzní zákon umožňující vyvlastnění půdy bílých farmářů. Jihoafrická vláda však nařčení odmítá, informuje server BBC.
Zákon o vyvlastnění půdy navrhl lídr strany Bojovníků za ekonomickou svobodu (EFF) Julius Malema. Podle jeho zastánců v zemi, kde byli donedávna upřednostňováni lidé bílé pleti, umožnit nápravu historických křivd. Většina půdy totiž stále patří bílým farmářům.
Podle ministra pro imigraci Petera Duttona čelí bílí farmáři v JAR perzekuci a potřebují pomoc od civilizované země. „Chceme, aby lidé, kteří k nám chtějí přijít, ctili naše zákony, integrovali se do naší společnosti, tvrdě pracovali a ne aby žili ze sociální podpory. A myslím, že si tito lidé zaslouží speciální pozornost a my jim právě zvláštní pozornost věnujeme,” uvedl ministr Dutton.
Mluvčí jihoafrické vlády Ndivhuwo Mabaya však popírá, že by určitá skupina obyvatel čelila perzekuci ze strany demokraticky zvolených zástupců. Nikdo se podle něj nemusí ničeho obávat. „Program přerozdělování půdy bude proveden v souladu s právem,” uvedl mluvčí Mabaya pro BBC. Nařčení odmítl i jihoafrický ministr zahraničí: „Australská vláda se rozhodla nevyužít dostupné diplomatické cesty, aby vyvolala obavy nebo hledala objasnění.”
Článek 25 se má týkat i majetku, jako jsou třeba doly, továrny, domy či umělecká díla. K zákonu se ale ještě musí vyjádřit Výbor pro ústavní kontrolu. Ten tak musí učinit nejpozději do 30. srpna.
Zastánci zákona argumentovali tím, že „černí lidé vlastní méně než 2% zemědělské půdy a méně než 7% pozemků ve městech“. To jsou ale údaje pouze o pozemcích vlastněných jednotlivci, kterých je asi jedna třetina. Zbylé dvě jsou v rukou firem, státu nebo jsou takzvanými trusty (v českém právu obdoba svěřenského fondu).
Velké obavy má opozice také proto, že v zemích, ve kterých v minulosti došlo k pozemkové reformě, se výrazně zhoršila kvalita zemědělské produkce a vládl tam hlad. Existují také nesrovnalosti v evidenci o vlastnictví půdy. Web News 24 ale cituje „odborníky“, kteří tvrdí, že je pouze nutné „vychovat černé farmáře.“ Také prezident Cyril Ramaphosa při několika příležitostech uvedl, že vyvlastnění bez možnosti náhrady bude prozkoumáno, aby se zajistilo, že nebude narušovat hospodářský růst a zajišťování potravin.
Ústava JAR ve své současné podobě uvádí, že:„žádný zákon nemůže umožnit svévolné zbavení majetku“ a že „majetek může být vyvlastněn pouze z hlediska práva obecně použitelného a) pro veřejný účel nebo ve veřejném zájmu; b) s vydáním náhrady, jejíž výše a čas a způsob její platby byly odsouhlaseny osobami, které byly postiženy soudem.“