Jako za komunistů, říká o současném vedení policie její bývalý šéf Tomášek
Rozhovor s Oldřichem Tomáškem
Doyen české policie Oldřich Tomášek, bývalý policejní prezident a krajský ředitel v Karlových Varech, odešel do civilu letos v dubnu. Loni stál při sporu mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem a Babišem o tzv. policejní reorganizaci na Chovancově straně. I proto je překvapivé, jak je v rozhovoru pro Týdeník Echo k současnému vedení policie kritický.
Podle čeho poznáme, jestli si nový ministr vnitra, respektive vláda, začíná policii ochočovat? Že vymění policejního prezidenta Tomáše Tuhého?
To by pro mě bylo pozitivum. K důvodům se v našem rozhovoru klidně ještě vraťme. Ale já se spíš obávám, že poněvadž oba muži jsou z Ostravska a sloužili na stejné správě, může Tuhý pokračovat dál. Akorát pod jiným praporem.
Zdá se vám možné, že by byl vyměněn policejní vyšetřovatel Čapího hnízda?
Ta kauza je tak rozjetá, že by měl proběhnout normální soud. Jediný, kdo je oprávněný ji teď zastavit, respektive odvolat vyšetřujícího detektiva, je státní zástupce. Policejní prezident nemůže říct: tenhle detektiv už to vyšetřovat nebude. Státní zástupce ano, pokud by našel vážné chyby v dosavadním vyšetřování. Ale nemyslím si, že by tam byly, takhle politicky závažnou kauzu státní zástupce obvykle dozoruje velmi pečlivě. Takže spíš je otázka, jestli oba pány vydá sněmovna. Na druhou stranu, i kdyby Babiše s tím druhým vydali, soud může trvat klidně dva roky. Po celou dobu budou politici jiných stran říkat, že premiérem nemůže být stíhaný člověk. A kdyby ho prezident jmenoval premiérem a policisté mezitím odstíhali, tak to bude ostuda po celé Evropě. Na Ukrajině by to prošlo v klidu.
A co říkáte slovům adepta na ministra vnitra Metnara, že bude chtít o vyšetřování mluvit s jednotlivými policisty a zjišťovat si stav věci?
Nelíbí se mi, samozřejmě.
Nebylo by to ještě před třemi čtyřmi lety na okamžité odstoupení?
Před třemi lety nevím, před deseti určitě. Ono se to zhoršuje postupně.
Kdy to zhoršování začalo? Předpokládám, že mluvíte o míře, v níž ministři nebo vládní politici nahlížejí do policejních kauz.
Po mně v roce 1998 nastoupil Jiří Kolář, zkušený kriminalista, takový ten pan vyšetřovatel. Zpočátku byl velice dobrý, a ke konci ho to semlelo. Začínal za ministra Václava Grulicha, kvůli kterému já jsem sice odešel, ale který se pak překvapivě choval velmi slušně. Kolář ovšem dosluhoval za Stanislava Grosse. Všichni jsme věděli, že měl na policejním prezidiu náměstka, který se spisy chodí na ministerstvo. Tehdy to začalo, tak 2002, 2003. Gross chodil s policisty hrát fotbal – a najednou řídil policii. Ministr. Já jsem potom několik let strávil mimo Prahu, dělal jsem znovu okresního ředitele, a teprve když zrušili okresy a zavedli jenom kraje, přihlásil jsem se do konkurzu na krajského. A z toho titulu jsem zase začal jezdit na celostátní porady a s otevřenou pusou zíral, jak se mezitím Praha změnila. Teď poslední rok jsem se vyloženě trápil. Fakt jako za komunistů. Čtrnáct krajských ředitelů, nikdo tam nepromluví, hovoří jen policejní prezident Tuhý. Já mu říkám politruk. O práci, o tom, co policie kde šetří, o podstatě naší profese ani ň, prezident místo toho vede polopolitické řeči. Jak to pan ministr dobře dělá. A kolik nám pan ministr přidal. A jak jsme se, myšleno policie, nikdy neměli tak dobře. Dostali jsme nové kožené bundy, kůží vypolstrované superby. Ale jenom papaláši. Pak jeho náměstci vždycky každý řekl něco za sebe a rozjeli jsme se zpátky domů.
Celý rozhovor si můžete přečíst na Echo Prime.