Babišova tupá karanténa
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
FICO O MOSKVĚ
Slovenský premiér Robert Fico opět zvedl vinu pozdvižení tentokrát svým příspěvkem na síti Facebook. Zveřejnil totiž video, kde otevřeně mluvil o svém plánu ...
Čínský koronavirus v přímém přenosu prověřil, které země mají kvalitní instituce, stát je tam schopen v krizi velmi dobře reagovat a fungovat. Korea, Německo, Singapur, Tchaj-wan dokázaly velmi rychle bránit šíření viru masivním testováním a dohledáváním kontaktů nakažených.
My jsme ten test nedali na začátku. A jak se ukazuje teď, pět měsíců od startu koronavirového vypnutí země, nedáváme ho ani teď. Nemáme ani připravené masivní testování, ani neumíme rychle dohledávat kontakty nakažených lidí. V různých rozhovorech to teď připouští jak premiér Andrej Babiš, tak vicepremiér Jan Hamáček.
Tito pánové, jejichž politické spolky tady vládnou od roku 2013, přiznávají, že český stát v krizi selhává. Není na ni schopen reagovat. Symbolem toho je chytrá karanténa. Elektronické dohledávání lidí podle zpětných záznamů jejich mobilních telefonů a platebních karet. Moravskoslezský kraj ukázal debakl. A teď se potvrzuje, že je ještě hlubší.
Patrik Zandl z ajťácké iniciativy Covid 19, který se mimo jiné podílel na začátku karantény na rozjíždění koronavirové informační linky pod ministerstvem zdravotnictví, trefně popisoval, do jakého chaosu přišli. A jasně vysvětloval, proč bylo do chytré karantény nezbytné nasadit armádu. Byla to jediná dobře organizovaná instituce, schopná vytvořit fakticky paralelní strukturu za selhávající stát. Řada byrokracií přetížených hygieniků vůbec nebyla schopná situaci řešit a mnozí odmítali respektovat úkoly, které jim vláda zadávala. Situace na severní Moravě to ukázala v přímém přenosu. Teď to přiznává v rozhovoru pro deník Právo sám Babiš. „Ministr Vojtěch se koronaviru věnuje, ale je v těžké pozici, protože všechny krajské hygieny jsou kvazi nezávislé, mají třeba i vlastní IT, právníka. Každá hygiena si jede po svém a historicky je to špatně nastaveno. Hlavní hygienička je taky nezávislá. Takže ministr má sice politickou odpovědnost, ale přitom nemůže nějak zásadně rozhodovat. To je špatně, a proto by se měl urychleně udělat zákon, kde se to sjednotí, a řídil by to hlavní hygienik,“ říká Babiš. „Ministr Vojtěch je velice slušný, ale na některé věci měl ukázat. Tady je problém, že stát by měl mít pod vlivem tu vertikálu. Tím myslím celý systém. A začínám od odběrového místa. Proč nemá Fakultní nemocnice v Ostravě vlastní laboratoř s dostatečnou kapacitou? Proč pro ni testuje Státní zdravotní ústav, který by měl podstatně zvýšit kapacity testování? To jsou dvě organizace pod ministrem, který na ně má vliv, může dokonce odvolat jejich ředitele. Měl na ně tlačit, aby si vybudovaly kapacity a odběrová místa na testování.“
Dost otevřené přiznání, že nefunguje ani testování, ani chytrá karanténa. Že stát selhává. Jenže v čele toho státu už stojí šest let Babiš a strana, z níž vzešel Jan Hamáček. To selhání je jejich zodpovědnost.
Kvůli jejich selhání tady nemáme chytrou, ale tupou karanténu. Pokud začne nakažených zase přibývat, budou opět Babiš s Hamáčkem v pokušení ukázat se jako generálové, kteří to tady navzdory selhávajícímu státu řeší. Riziko, že zemi poškodí, je vysoké.
Čas do podzimu by bylo rozumné využít k rychlému vytvoření kapacit na testování a dohledávání kontaktů. A taky se zamyslet nad tím, jestli není namístě uvolnit pravidla karantény. Jestli by třeba nestačilo, že by ten, kdo se setká s nakaženým, mohl negativním testem třeba po šesti dnech prokázat, že nakažen není, a začít normálně fungovat. Řada studií ukazuje, že u drtivé většiny případů se virus zjistí do pěti dní od setkání s nakaženým.
Text vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky
NÁHRADA UŠLÉHO ZISKU Z DOBY PANDEMIE
POKLES PORODNOSTI