Protesty v Bělorusku neustávají, mají už druhou oběť z řad demonstrantů
PROTESTY V BĚLORUSKU
I přes policejní násilí v mnoha běloruských městech čtvrtou noc za sebou pokračovaly protesty proti výsledkům nedělních prezidentských voleb, které podle ústřední volební komise pošesté vyhrál autoritářský prezident Alexandr Lukašenko s více než 80 procenty hlasů. Jediná běloruská nositelka Nobelovy ceny, spisovatelka Světlana Alexijevičová vyzvala Lukašenka k odchodu. Demonstrace mají již druhou oběť. Mladík podle rodiny zemřel během převozu do nemocnice poté, co ho policie hodiny držela ve voze.
Pětadvacetiletý mladík zemřel ve středu v jihovýchodním městě Gomel. Podle úřadů se účastnil nelegálních protestů, za což měl strávit deset dní ve vězení. Začal se ale cítit špatně a po převozu do nemocnice zemřel. Podle matky oběti měl její syn problémy se srdcem a zemřel poté, co ho policie držela hodiny ve voze. Její syn se prý protestů neúčastnil a příslušníci pořádkových sil ho zadrželi, když šel za svou přítelkyní.
Několik nezávislých kanálů zpravodajské služby Telegram ve videích ukazovalo, jak lidé v Minsku, Grodně, Brestu a dalších městech požadovali, aby Lukašenko ukončil násilí a odstoupil. Zároveň vzrostla solidarita s demonstranty. V Minsku vystoupila proti násilnostem více než stovka lékařů. Přední moderátor státní televize Jevgenij Perlin kvůli „lžím“ a „násilí“ rezignoval na svou dobře placenou práci, uvedla agentura DPA.
Protesty v Minsku v noci na čtvrtek skončily bez extrémních srážek mezi demonstranty a policií, příznačných pro předchozí tři noci po prezidentských volbách, tvrdí ruská agentura Interfax. K potyčkám podle očitých svědků přesto docházelo, nepřerostly však v brutální střety. „Tuto noc se policisté v zásadě spokojovali s přítomností na místech, kde se shromažďovali demonstranti,“ uvedla. Demonstranti se podle ní soustřeďovali u stanic metra a vykřikovali hesla jako „Odejdi!“ a „Věříme, můžeme a zvítězíme!“. Na jednom sídlišti, kde vyrostly barikády, policisté použili slzný plyn, jinde podle svědků stříleli gumovými projektily.
Bývalý velvyslanec Valeryj Capkalo, kterému úřady nedovolily kandidovat, z ruského exilu vyzval Evropskou unii, aby uznala Cichanouskou za prezidentku. Stovky podnikatelů v informačních technologiích vybídly Lukašenka k rezignaci pod pohrůžkou odchodu ze země i se svými společnostmi, napsala DPA. Dodala, že podle videí, jejichž pravost nešlo ověřit, někteří policisté kritizující násilí zahodili uniformy či je spálili, protože se pod přísahou zavázali chránit lid, a ne držet Lukašenka u moci.
Čtyřnásobná olympijská vítězka v biatlonu Darja Domračevová vyjádřila na sociálních sítích zděšení nad násilím ve své vlasti a vyzvala speciální policejní jednotky, aby skoncovaly s „nespravedlivou hrůzou v ulicích“. „Odejdi pěkně, i když se to už nepovede, už se prolila krev. Odejdi, dokud není příliš pozdě, dokud neuvrhneš národ do strašné bídy, do bezedné občanské války. Odejdi,“ vzkázala Lukašenkovi nobelistka Alexijevičová v rozhlasové stanici Radio Svoboda.
Běloruská policie během protestů pozatýkala tisíce lidí, stovky utrpěly zranění. Podle médií o život přišli dva demonstranti. Lukašenko dosud nevyslyšel výzvy opozice a EU k dialogu a za jádro protestů označil nezaměstnané s kriminální minulostí.
„Bělorusko se rozdělilo na ty, kdo zatýkají, a na ty, kdo jsou zatýkáni,“ napsal ruský list Kommersant s tím, že i kdyby Lukašenko nynější protesty zvládl, jeho vládnutí už klidné nebude.
Lukašenko: Základem protestů jsou kriminální živly a nezaměstnaní
Na středeční poradě o ochraně ústavního zřízení v zemi Lukašenko označil za jádro protestů proti svému znovuzvolení lidi s kriminální minulostí, kteří jsou momentálně bez práce, a nařídil, aby si obstarali zaměstnání, uvedla agentura DPA.
Základem všech těch takzvaných protestujících jsou lidé s kriminální minulostí a nynější nezaměstnaní. Nemají práci, a tak se potulují po ulicích. Proto po dobrém prosím a všechny varuji – ti, kdo nepracují, si práci musejí obstarat,“ prohlásil podle státní agentury Belta Lukašenko na dnešní poradě věnované ochraně ústavního zřízení země.
„Všichni, kdo chtějí pracovat, musejí mít práci a odpovídající plat,“ řekl Lukašenko. Varoval současně místní podnikatele, aby se nesnažili poskytovat falešné doklady o zaměstnaní.
Lukašenko je ve funkci déle než 26 let a je považován za „posledního diktátora v Evropě“, připomněla DPA. Prezidentovi odpůrci naopak vidí vítěze voleb v sedmatřicetileté opoziční kandidátce Svjatlaně Cichanouské, která pod nátlakem úřadů odjela ze země do Litvy.