Česko hledá hladinu protilátek. Rakousko nic takového neřeší a uznává je
PROTILÁTKY
Co je v Česku problém, jinde neřeší. Ministerstvo zdravotnictví dlouhodobě argumentuje, že uznávat protilátky jako průkaz bezinfekčnosti nelze, protože není stanovena jejich příslušná hladina v krvi. V sousedním Rakousku je však situace jiná. To test na protilátky dávno uznává a žádnou minimální hladinu nepožaduje. Kdo má test pozitivní, může navštěvovat restaurace či se účastnit akcí po dobu tří měsíců.
Nákaza se podle odhadů mohla dotknout i milionů lidí, které zároveň nezachytily antigenní či PCR testy, jelikož nákazu prodělali bezpříznakově či ji například zkrátka vyleželi. Ministerstvo zdravotnictví ji však dlouhodobě odmítá uznat a to i přes rozsudek Nejvyššího správního soudu, podle kterého jde o diskriminaci.
Mezi argumenty, které padly například i při dřívějším jednání poradní klinické skupiny ministerstva patřila také obava z nákladů, pokud by toto vyšetření musel podobně jako testy hradit stát. Dalším argumentem vládních poradců pak je to, že se člověk může i přes prodělání nákazy stejně nakazit. V pátek to uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví a vedoucí klinické skupiny Martina Vašáková. Podle předsedy vakcinologické společnosti Romana Chlíbka po očkování klesají hodnoty protilátek pomaleji než po prodělání nemoci.
Možnost opětovné nákazy však platí i v případě očkování či těch, kteří mají potvrzení o pozitivním testu, které jim zaručuje bezinfekčnost na 180 dní. Podle dat Státního zdravotního ústavu se k polovině července opětovně nakazilo 2026 z celkem 1,6 milionu pozitivně testovaných. SZÚ eviduje jako opakovanou nákazu, pokud uběhlo od první více než 60 dní. Mediál intervalu byl 132 dní. Po aplikaci druhé dávky očkování se pak nakazilo 4030 osob z 3,86 milionu očkovaných, většina měla pozitivní test krátce po aplikaci vakcíny.
Sousední Rakousko se vydalo jinou cestou a protilátkové testy uznává na stejné úrovni jako prodělání nemoci zachycené pozitivním testem, kvůli nejisté době nákazy koronavirem je pouze stanovena hranice 90 dní místo 180. Podobný postup navrhovali dříve i někteří členové klinické skupiny, byli ovšem v menšině.
Otázku hladiny protilátek, která vyvolává spory mezi odborníky i kritiky ministerstva zdravotnictví, v Rakousku vyřešili s lehkostí. „Minimální hranice protilátek stanovena není,“ uvedlo ve vyjádření zdravotní oddělení vídeňského magistrátu, které pro deník Echo24 zprostředkovala Zahraniční kancelář města Vídně. Stačí tak protilátkový test zpracovaný z laboratoře, který potvrzuje přítomnost protilátek.
Pro České turisty to tak znamená, že mohou s takovým potvrzením do Rakouska také cestovat, dostačující je certifikát v angličtině. Test na protilátky je pak možné podstoupit i v Rakousku. „Stojí zhruba 25 euro a je poskytován v soukromých institucích – v oprávněných lékárnách či testovacích místech,“ uvedl vídeňský magistrát.
K podobnému závěru, tedy, že samotná hladina protilátek není zásadní, pouze jejich přítomnost, dospěla i nová česká studie autorů ze Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků. „Ve studii o protektivitě protilátek jsme shrnuli jak zahraniční studie, tak data ze čtyř českých laboratoří. Pozitivní protilátky jsme prokázali po 7-10 měsících od infekce. Lide s protilátkami jsou dlouhodobě chráněni a riziko opakovaně infekce je u nich minimální,“ uvedla pro deník Echo24 jedna z autorek studie, imunoložka Zuzana Krátká.
Jako doklad o bezinfekčnosti, který je potřeba například k návštěvě kulturních akcí a cestování, nyní platí dokončené očkování, potvrzení o prodělání nemoci v posledních 180 dnech nebo negativní test na covid. Stejně tak je možné se prokazovat kromě protilátek i v Rakousku, PCR test však na rozdíl od Česka platí jen 72 hodin, antigenní pak 48.