Turecko-ruský konflikt v Sýrii: Mrtví Turci, syrští povstalci získali zpět klíčové město
Boje v Sýrii
Nálety syrské armády v severozápadní syrské provincii Idlib ve čtvrtek usmrtily nejméně 29 tureckých vojáků. Oznámil to guvernér sousední jihovýchodní turecké provincie Hatay Rahmi Dogan, který původně informoval o 22 mrtvých. Dalších 36 vojáků bylo podle guvernéra zraněno a převezeno do nemocnice. Podle agentury AP jde o nejvyšší počet tureckých vojáků zabitých v Sýrii za jediný den od začátku ofenzivy v Idlibu loni v prosinci. Turecká agentura Anadolu uvedla, že Turecko na útok reagovalo odvetnou palbou.
Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která bojovou situaci monitoruje z Británie skrze své informátory v Sýrii, dříve informovala, že o život v Idlibu přišlo 34 tureckých vojáků. Po sdělení tureckého guvernéra turecká agentura Anadolu s odvoláním na turecké úřady informovala, že Turecko zahájilo odvetnou palbu ze vzduchu i země na cíle syrských vládních vojsk. O odvetné dělostřelecké palbě s odkazem na dva turecké bezpečnostní zdroje informovala také agentura Reuters.
"Všechna známá postavení (syrského) režimu byla pod palbou našich pozemních a leteckých jednotek," uvedl ve svém prohlášení šéf komunikace tureckého prezidenta Fahrettin Altun. „Naši stateční vojáci budou pomstěni, “ dodal.
Turecko v uplynulých měsících vyslalo do severozápadní Sýrie tisíce vojáků a těžkou vojenskou techniku na pomoc povstalcům, kteří vzdorují ofenzivě Ruskem podporované armády syrského prezidenta Bašára Asada. Syrští povstalc ve čtvrtek dobyli zpět severosyrské město Sarákib.
Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko. Ankara opakovaně žádá, aby se syrská armáda stáhla od tureckých pozic v Idlibu. Prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu řekl, že Turecko z těchto míst neustoupí. Cílem syrské ofenzívy je kromě jiného zabezpečit klíčové trasy mezi Damaškem a severosyrskými městy, zejména Halabem (Aleppem), druhým největším městem země.