Počet exekucí v Česku klesá, přibývá však důchodců v problémech

Exekuce

Počet exekucí v Česku klesá, přibývá však důchodců v problémechNOVÉ
ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Přestože se v posledním roce počet lidí v exekucích o několik desítek tisíc lidí snížil, zůstává v exekučním řízení stále více než 800 tisíc lidí. Na vysokém počtu lidí v exekucích se podílejí rovněž banky tím, že zpřístupňují kontokorentní úvěry a kreditní karty lidem s nižšími příjmy. Přibývá rovněž exekucí mezi důchodci. Snižování celkového počtu exekucí je však pozitivní, může za to dobrá ekonomická situace v ČR.

V roce 2018 byla v Česku vedena exekuční řízení vůči 821 337 osobám, v exekuci se tak nacházelo o 41 000 lidí méně než předloni. Bylo zahájeno 505 120 exekucí, což představuje meziroční pokles o více než 100 000 exekucí. Na konci roku obsahovala Centrální evidence exekucí v souhrnu záznamy o 4 679 186 exekucích, informovala Exekutorská komora.

„Je to samozřejmě pozitivní vývoj. Je nutné poznamenat, že se jedná o exekuce vedené soudními exekutory, nejsou tam započtené exekuce správní a podobně. Předpokládám, že důvod, proč počet exekucí začal trochu klesat, plyne ze stavu ekonomiky v České republice. Lidé mají práci a rostou mzdy. Určitě s tím taktéž souvisí, že lidé již objevili institut oddlužení. Když dlužník udělá správné úkony, tak exekuce skončí,“ komentoval čísla pro Echo24 advokát Petr Němec.

Daniel Hůle volá k odpovědnosti banky, které podle něj k exekucím přispívají. „Ostatně nejvíc by pro odpovědné fungování lidí banky udělaly, pokud by přestaly vnucovat kontokorentní úvěry a kreditní karty lidem s nižšími příjmy a obecně mladým,“ řekl expert na zadluženost v rozhovoru pro Radiožurnál.  

Průměrný věk osoby s exekucí činil 45 let, jeden člověk měl v průměru 5,7 exekučního řízení. Průměrná vymáhaná částka na jistině činila 63 339 Kč v jedné exekuci. Nejvyšší podíl exekucí byl tradičně v Ústeckém kraji (15 procent) a v Moravskoslezském kraji (13 procent). Nejméně jich naopak bylo ve Zlínském kraji a na Vysočině (tři procenta).

Údaje zahrnují i tzv. latentní exekuce. Jde o exekuce odložené, exekuce, u nichž se očekává zastavení (například po oddlužení v insolvenci) a exekuce, které nelze z různých důvodů provádět. Kupříkladu vůči zhruba 80 000 lidem v exekuci je zároveň vedeno insolvenční řízení. To znamená, že nelze provádět úkony exekuce ve 420 000 exekučních řízeních.

„Exekuce samy o sobě by měly být pouze krizovým nástrojem. V případě, že člověk nezvládá jeden dva dluhy splatit, tak byl měl být v insolvenci – v oddlužení, aby exekutoři nebyli zatíženi zbytečnými exekucemi. Novela insolvenčního zákona, která bude platit od prvního června, by měla vést k pročištění exekučního trhu od stojících exekucí. Exekutoři by se měli skutečně stát jen takovými krizovými manažery,“ řekl pro Echo24 Petr Němec.

Exekuci na důchod má 90 400 lidí, čtyřikrát víc než před 15 lety

Přes pokles však zůstává podle komory množství lidí v exekuci problémem. Upozorňuje proto zejména na vícečetné exekuce, které výrazně navyšují celkový počet vedených exekučních řízení. „Celý proces snižování celkového počtu exekucí by bylo možno mnohem urychlit, pokud by stále neplatilo, že soudní exekutoři nedostávají za práci často zaplaceno a ukončení bezvýsledné exekuce je procesně mnohem složitější než ukončení exekuce úspěšné,“ podotkl Mlynarčík.

V Česku přibývá exekucí na důchod. Na konci března je kvůli dluhům mělo přes 90 400 lidí. Bylo jich tak zhruba o 3800 víc než na konci loňska. Od roku 2003 se počet osob s exekuční srážkou ze starobní, invalidní či pozůstalostní penze zvedl víc než čtyřikrát. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Podle odborníků na dluhovou problematiku by úřad mohl nechat řadu neoprávněných exekucí zastavit.

Na konci roku 2003 správa kvůli dluhu srážela část starobního, invalidního či pozůstalostního důchodu 21 561 lidem. Přes 50 000 se jejich počet dostal v roce 2010, o čtyři roky později překročil 75 000. Předloni mělo exekuci na penzi přes 85 000 mužů a žen. Letos v březnu jich bylo 90 418.

Podle Mapy exekucí, kterou před dvěma lety vytvořila Otevřená společnost s Ekumenickou akademií, mělo v roce 2017 nějakou exekuci 9,7 procenta Čechů, tedy 863 000 lidí. Tři a více exekucí mělo 493 000 lidí a více než deset exekucí 151 000 lidí. Odborníci na sociální problematiku mluví o rostoucím počtu exekucí jako o pandemii. Předlužení považují za jeden z nejvážnějších společenských a ekonomických problémů Česka. Označují ho za zásadní překážku v zaměstnávání a ve zlepšení situace chudých.

Čtěte také: Exekuce se staly celospolečenským problémem po druhém vítězství Zemana, říká advokát

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články