S koronavirem můžeme trénovat na něco opravdu nebezpečného, říká šéf Motola Ludvík

ECHOPRIME

S koronavirem můžeme trénovat na něco opravdu nebezpečného, říká šéf Motola LudvíkNOVÉ 2
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Zatěžkávací zkoušku prožívá s českou medicínou jeden z klíčových hráčů na zdravotnickém poli. Nejde ani tolik o to, že byl ministrem zdravotnictví v Sobotkově vládě a že do vlády Jiřího Rusnoka vyslal jednoho ze svých náměstků. „Celá zdravotnická obec dlouhá léta čeká, že něco takového přijde,“ glosuje dramatickou situaci s koronavirem Miloslav Ludvík (56), který už dvacátý rok řídí největší českou nemocnici v Praze-Motole. Kromě každodenní operativní práce ve špitále se přirozeně podílí na strategii, kterou v boji s nákazou zvolila Česká republika.

Popisujete krizi z pohledu každodenní praxe, ale jistě ji vidíte i z obecného hlediska. Co vás od příchodu infekce někdy v polovině ledna nejvíc překvapilo, ať pozitivně nebo negativně?

Mě překvapilo, že svět reaguje tak, jak reaguje. Chtěl bych se vsadit, že to, co se uvádí jako počty mrtvých na Covid, nejsou počty mrtvých na Covid. Tam je tolik lidí, kteří umřeli na něco jiného, pak tam bude spousta lidí, ke kterým se péče nedostala kvůli tomu, že nemocnice byly plné případů s Covidem. Fakt si myslím, že Evropa si v tomto případě dala neuvěřitelný gól do vlastní branky, a nejen Evropa. Vypadá to, že to je celosvětový případ. Tohle bude první virus sociálních sítí.

Dokázali jsme vytvořit epidemii v současné podobě tím, že máme informační společnost, jakou máme?

Faktem je, že už v celé zdravotnické obci se už dlouhá léta čeká, že něco takového přijde, že to bude něco jako ebola nebo SARS, že bude mít smrtnost nad 30 procent a že to bude průšvih. Pak přijde něco, co se do toho očekávání přesně trefí. Zkuste si vybavit, když před deseti lety byla prasečí chřipka, a přiletělo letadlo s našimi turisty z Mexika a tady na letišti je čekaly stany a obrnění zdravotníci. Lidé vůbec nechápali, co se děje. Pak se ukázalo, že to bylo k ničemu. To byl takový první úkaz, a obávám se, že stejně tomu je i v tomto případě. Pokud bychom se všichni racionálně zaměřili na obranu těch opravdu ohrožených, což jsou lidé cca od 65 let nahoru, tak to mohlo být efektivní. To se týká opravdu celého světa.

Foto:

Echo

My novináři už jsme katastrofisté, tak bychom mohli spekulovat o tom, že koronavirus se sice může zvládnout, ale brzy přijde něco jiného, třeba nějaká vysoce nakažlivá ebola. To si lze představit?

Samozřejmě. Z toho pohledu je koronavirus dobrý, protože upřímně řečeno není tak nebezpečný, protože na něm může natrénovat správné postupy. Ale jak vám řeknou imunologové, není nad přirozenou imunitu.

Celý rozhovor si můžete přečíst na EchoPrime. Předplatit si ho můžete zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články