Volby vyhrál Matovič a končí Ficovu éru. Kiska těsně prošel, strana Čaputové nikoli
Slovenské volby
Parlamentní volby na Slovensku přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které v sobotním hlasování získalo čtvrtinu hlasů. Dlouhodobě vládnoucí Směr skončil s velkým odstupem až druhý. Vyplývá to z konečných výsledků sobotního hlasování, jak je zveřejnil slovenský statistický úřad. Z parlamentu vypadly tradiční polistopadové strany jako KDH, SNS a maďarská koalice. Neuspělo ani koaliční uskupení prezidenty Zuzany Čaputové.
Vítězné OLaNO s přízní 25,02 procent voličů odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která dlouhodobě dominovala slovenské politice. V sobotu ale získala jen 18,29 procenta hlasů, což je nejslabší výsledek čtyřnásobného vítěze slovenských voleb.
Na třetí příčce je podle těchto předběžných údajů opoziční strana Jsme rodina s přízní 8,24 procenta voličů předstihla krajně nacionální stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) s podporou 7,97 procent voličů; to prakticky odpovídá překvapivému výsledku LSNS z roku 2016. I tak je ale podle počtu křesel spolu se Jsme rodina třetí nejsilnějším subjektem v parlamentu.
Do sněmovny se dostala také opoziční strana Svoboda a solidarita Richarda Sulíka (6,22 procenta voličů), jakož i nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (5,77 procenta).
Překvapivě - oproti průzkumům i povolebním odhadům - těsně pod volebním prahem zůstává koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni na Slovensku vyhrála volby do Evropského parlamentu. Z Progresivního Slovenska rovněž vzešla nynější prezidentka Zuzana Čaputová. Práh je u koalic sedmiprocentní, PS/Spolu má 6,96 procenta.
Do parlamentu se nedostalo Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) s podporou 4,65 procenta voličů, ani Slovenská národní strana.
Již odhady ukázaly, že poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít zastoupení ve slovenské sněmovně početná maďarská menšina. To potvrzují i výsledky voleb. Odstoupení již ohlásil jeden z předáků maďarské menšiny Béla Bugár, jehož strana Most-Híd dosud patřila ke koaličním partnerům Směru-SD. Rezignaci avizoval i předseda KDH Alojz Hlina.
Nejvíce preferenčních hlasů získal Igor Matovič (skoro 480 000), kterého následuje premiér Peter Pellegrini, a to s výrazným náskokem na předsedu Směru-SD Roberta Fica na třetí příčce.
Český premiér Andrej Babiš (ANO) i prezident Miloš Zeman dnes ráno pogratulovali Igoru Matovičovi a jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) k vítězství v sobotních slovenských parlamentních volbách. Babiš na sociálních sítích uvedl, že Česko má se Slovenskem vynikající vztahy a těší se na bilaterální spolupráci, spolupráci v rámci visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) i v Evropské unii. Zeman popřál Slovensku brzké sestavení akceschopné vlády.
Babiš na twitteru napsal, že Matovič a jeho hnutí měli skvělou předvolební kampaň, díky níž dokázali získat obrovskou důvěru lidí. "Se Slovenskem máme vynikající vztahy a já se moc těším na spolupráci bilaterálně, ve V4 i v EU," uvedl předseda české vlády.
Mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že prezident Zeman gratuluje vítězi voleb a přeje brzké sestavení akceschopné vlády. "Pan prezident věří, že se budou nadále rozvíjet nadstandardní vztahy mezi ČR a SR a také úzká spolupráce v rámci V4. Oceňuje, že navzdory předpokladům ve volbách neuspěli extremisté," napsal mluvčí Hradu na twitteru.