Boris Johnson opět nad propastí
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Zdálo se, že válka na Ukrajině zachrání kariéru britského premiéra Borise Johnsona. Ten na přelomu roku čelil obřímu skandálu ohledně porušování pandemických pravidel. Téměř neminul den, aby nevyplynul na povrch nějaký nový příklad večírku, party nebo oslavy, jichž se přední politici Konzervativní strany účastnili v době, kdy byla Británie v tom nejtvrdším lockdownu. Na několika byl přítomen i Johnson.
Nespokojenost s vládou rostla a otevřeně se spekulovalo o vnitrostranickém puči. Pak ale krize pominula. Jednak policie ohlásila oficiální vyšetřování celého skandálu a Johnson odmítl jednat, dokud vyšetřování neskončí, jednak vypukla válka na Ukrajině. Johnson se rezolutně postavil za Kyjev, Spojené království začalo posílat zbraně Ukrajincům ve velkém, popularita Johnsona i konzervativců začala znovu růst. V půlce dubna policie vyšetřování ukončila. Johnson dostal pokutu 50 liber za porušení pandemických pravidel a skandál vypukl v plné síle nanovo.
Momentálně největší problém není porušení covidových pravidel téměř před dvěma lety, ale otázka, zda Johnson lhal parlamentu. Během prvotní fáze skandálu Johnson totiž v parlamentu prohlásil, že žádná pravidla neporušil. Police došla k opačnému závěru. Lhaní parlamentu je v Británii ten nejhorší politický zločin. Pokud je z něho usvědčen člen vlády, očekává se okamžitá rezignace.
Johnsonova obhajoba stojí na tvrzení, že lež musí být vědomá. Tehdy prý opravdu upřímně věřil, že žádná pravidla neporušil. Někteří právníci mu dávají za pravdu. Zaprvé, podle jedné interpretace britského pandemického zákona je z opatření vyňat majetek Koruny čili veškeré vládní budovy. Toto pravidlo se zavedlo, aby vláda mohla fungovat i v době pandemie. Zadruhé, zákon povoloval aktivity „přiměřeně nezbytné pro pracovní účely“. Sklenička po práci může v politice být považována za „přiměřeně nezbytnou“, vzhledem k tomu, že celá politika stojí na osobních kontaktech. Každopádně například bývalý soudce britského Nejvyššího soudu lord Sumption se domnívá, že zákon je dostatečně neurčitý na to, aby Johnson mohl opravdu věřit, že se ničeho špatného nedopustil.
Parlament to takto nevidí a nařídil vyšetřit, zda Johnson lhal. To, že tomu premiér nedokázal zabránit, ukazuje, nakolik je jeho pozice ve straně ohrožená. Návrh na prošetření podala opoziční Labouristická strana, vedení konzervativců nejdříve nařídilo vládním poslancům hlasovat proti. Pak však uvnitř strany nastala vzpoura. Každý britský poslanec zastupuje konkrétní okrsek, což zaručuje, že je odpovědný konkrétní skupině voličů a je s ní často v kontaktu. Konzervativní poslanci se zděsili toho, jak budou svým voličům vysvětlovat, že brání prošetření morálního poklesku premiéra. Vedení strany tak na poslední chvíli souhlasilo s volným hlasováním, a většina konzervativců se zdržela. Labouristický návrh prošel.
K Johnsonovým problémům se přidala výzva vlivného poslance Steve Bakera. Tento skalní brexitář byl považován za blízkého Johnsonova spojence. Ve čtvrtek však vyzval Johnsona k rezignaci. Pokud ztratil i Bakera, Johnsonův konec nemůže být daleko.
Pokus o sesazení Johnsona nejspíše proběhne po komunálních volbách plánovaných na 5. května. Očekávají se velké konzervativní ztráty, a tedy dobrá záminka pro vyvolání puče.
Johnsona může zachránit jen to, že za něj momentálně není žádná náhrada. Na přelomu roku byli zmiňováni dva možní nástupci: ministr financí Rishi Sunak a ministryně zahraničí Liz Trussová. Sunak však čelí vlastním problémům. Jednak taky dostal pokutu za porušování pandemických pravidel, jednak si jeho rodina optimalizovala daně. Jeho manželka Akshata Murtyová je dcerou indického miliardáře a je osobně bohatší než královna. Přesto si snižovala daně. Vše bylo naprosto legální, ale v době, kdy obyčejným Britům rostou životní náklady, nepůsobí dobře, že se rodina ministra financí snaží vyhýbat placení daní. To, že by se stal nyní premiérem, je velmi nepravděpodobné.
Bublina Trussové splaskla tak nějak sama od sebe. Ukázalo se totiž, že je oblíbená jako politička, ale coby premiérku si ji většina voličů nedokáže představit.
Pokud Johnson opravdu padne, bude to škoda. Vnitropoliticky mají Britové právo být naštvaní. Poslední měsíce však ukázaly, že Johnsonova Británie dokáže být světovým hráčem. Ukrajina by měla děkovat osudu, že Johnson vydržel takto dlouho. Vyšlo totiž najevo, že Sunak byl proti masivní pomoci Ukrajině. Nevěřil, že se Kyjev udrží, a považoval to za ztrátu času a peněz. Rozhodnutí Johnsona pokusit se svůj skandál vysedět nejspíš zachránilo pěknou řádku ukrajinských životů.