Mnozí rektoři vysokých škol jsou z výsledku prezidentských voleb zklamaní

Volby z pohledu rektorů

Mnozí rektoři vysokých škol jsou z výsledku prezidentských voleb zklamaníNOVÉ
Univerzita Karlova Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Rektory České zemědělské univerzity v Praze, Masarykovy univerzity v Brně a Vysoké školy chemicko-technologické výsledek prezidentských voleb zklamal. Rektoři Univerzity Palackého v Olomouci a ústecké Univerzity J. E. Purkyně přijali znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana (SPO) bez větších emocí a výsledek volby podle svých slov respektují. Rektor Univerzity Karlovy připomněl, že je „česká společnost silně rozdělena na dva tábory“.

Nastupující rektor České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička považuje znovuzvolení současného prezidenta Miloše Zemana za krok zpátky. Okolní země podle něj v této době míří opačným směrem.

„Ve druhém období současného prezidenta se obávám dalšího vyhrocení již tak napjatých vztahů mezi hlavou státu a vysokými školami,“ napsal Sklenička v SMS zprávě. Taková situace podle něj nikdy a nikde nevěstila pokrok.

Sklenička patří do poradního týmu Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Od 1. února by v čele ČZU měl nahradit jejího současného rektora Jiřího Balíka. Spolu s dalšími 11 rektory, které zvolily akademické senáty vysokých škol a poté schválila vláda, by ho měl Zeman jmenovat do funkce zřejmě v úterý 30. ledna.

Pro rektora Vysoké školy chemicko-technologické Karla Melzocha je výsledek prezidentských voleb, které vyhrál dosavadní prezident Miloš Zeman, zklamáním.

„Já si myslím, že jsme se mohli vydat na cestu normálnosti a zase setrváváme v marasmu, kde jsme byli doposud,“ uvedl.

Poměrně těsný výsledek podle něj ukazuje, že společnost není přikloněná ani k jedné, ani k druhé straně, ale „rozestoupená na půli cesty.“ „Hrají tam zřejmě roli různé drobné nuance, jak co koho osloví,“ podotkl.

Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity je ze Zemanova vítězství zklamaný

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek je výsledkem prezidentských voleb zklamaný. Prezidentský post obhájil Miloš Zeman, který porazil Jiřího Drahoše. Bek podporoval právě bývalého předsedu Akademie věd ČR.

Bek podporoval Drahoše od počátku jeho kandidatury. „Předpokládám, že Miloš Zeman bude pokračovat ve stylu, kterým vládl na Hradě v prvním období. Nečekám nic zásadně nového, spíš mírné přiostření v té útočnosti, protože už nebude potřebovat před veřejností přívětivější tvář,“ řekl Bek.

Potěšil ho větší zájem o volby ze strany občanů. „Doufám, že se toto oživení občanské společnosti projeví i v tom politickém životě. Máme před sebou senátní volby na podzim, které budou v této konstelaci mimořádně důležité,“ uvedl Bek.

Dodal, že naráží například na nápady jako zrušení Senátu. „Zaregistroval jsem také debatu o velmi extenzivním využití referenda jako nástroje politické změny. To jsou věci, které podle mě vyvolávají jakýsi tlak na výrazné změny v Ústavě,“ zdůraznil Bek.

Sám zvažuje kandidaturu a jedná s některými stranami, které by ho jako nezávislého kandidáta v Brně podpořily. „Ještě není nic uzavřené, proto nechci říkat nic konkrétního,“ dodal rektor. Nicméně připustil, že jedná se stranami Demokratického bloku, ale i s dalšími.

Prezident Miloš Zeman ve vyhraných prezidentských volbách podle rektora Univerzita Palackého v Olomouci Jaroslava Millera zúročil své cestování po krajích, z nichž každý za posledních pět let navštívil několikrát.

„Podle mého názoru rozhodlo pět let cestování pana současného prezidenta po ČR, což se v podstatě dá označit za kampaň, a tento náskok se ukázal jako nedostižný pro jeho protikandidáta,“ uvedl Miller. Rektor podotkl, že volil Jiřího Drahoše. „Nicméně gratuluji vítězi a je to i můj prezident,“ dodal.

Prezident Zeman má za sebou podle Millera celou řadu okamžiků, na které by neměl být pyšný, avšak jejich váha se nakonec při rozhodování voličů ukázala jako menší. „Takže pětiletá kampaň teď byla zúročena,“ míní Miller.

Rektor upozornil, že prezident Zeman dal už najevo, že jeho svazek s vítězem parlamentních voleb ANO je poměrně pevný. „Trošku bych se bál, aby politická elita, která momentálně vládne v této zemi, nepodlehla chuti sklouznout k autoritářskému vedení země. Z toho trošku obavy mám, to se přiznávám,“ uvedl.

Dopad výsledku volby prezidenta na zahraniční směřování Česka podle rektora zatím nelze odhadnout. „Pokud vím, a musím zdůraznit, že nejsem politolog, tak pan Babiš aspoň rétoricky deklaruje svoje proevropské směřování, zatímco pan Zeman je v tomto ohledu poměrně nečitelný. Takže tady je těžké soudit,“ řekl

Miller míní, že výsledek prezidentské volby by pro tuzemské vysoké školy neměl znamenat nějakou zásadní změnu. „Já si kromě sporu pana prezidenta a rektorů nevzpomínám, že by se pan prezident nějak výrazně zajímal o vzdělávání v této zemi a o univerzity, takže spíš čekám, že vliv (volby prezidenta) nebude žádný. Pořád lepší žádný než negativní,“ podotkl.

Česká společnost podle Millera nyní není v moc dobrém stavu. „Prezident samozřejmě za tento stav nese spoluzodpovědnost. Jak se pan Miloš Zeman v příštích pěti letech bude snažit udržet demokracii a svobodu, tak to rozhodne o tom, jak se zapíše do dějin,“ dodal Miller.

Rektor Univerzity Karlovy připomněl rozdělení společnosti

Rektor ústecké univerzity Martin Balej řekl, že rozdíly ve výsledcích v jednotlivých krajích odpovídají struktuře obyvatel. „Univerzita i já v jejím čele se budeme nadále snažit poskytovat maximálně objektivní prostor pro otevřenou a věcnou diskusi aktuálních celospolečenských témat, a to včetně takových, která například odlišují oba prezidentské kandidáty,“ řekl rektor.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima popřál znovuzvolenému prezidentovi Miloši Zemanovi do dalšího období hodně zdraví a energie. Výsledek demokratických voleb je podle něj nutné respektovat a přijmout, i když ukázal, že je česká společnost silně rozdělena na dva tábory.

„Podobně silné pnutí, kterému mezi sebou tyto dvě skupiny občanů čelí, považuji za nebezpečné,“ napsal Zima. Jedním z důležitých úkolů prezidenta proto podle něj musí být snaha svými činy společnost opět spojovat a hluboké příkopy zahlazovat.

Zima poděkoval Zemanovu protikandidátovi Jiřímu Drahošovi za nasazení, se kterým se do voleb pustil. Drahoš podle něj navzdory často vypjaté volební kampani zůstal slušný a korektní.

Zima patří k rektorům, kteří už v minulosti vystupovali proti Zemanovi. Od 1. února by měl zahájit druhé funkční období v čele Univerzity Karlovy. Zeman by ho měl spolu s dalšími 11 rektory, které zvolily akademické senáty vysokých škol a poté schválila vláda, jmenovat do funkce zřejmě v úterý 30. ledna.

Rektor Univerzity Hradec Králové věří, že Zeman bude méně namyšlený

Rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča věří, že znovuzvolený prezident Miloš Zeman splní svůj předvolení slib, že bude méně namyšlený a sebevědomý. „Věřím, že tento slib splní, a to zejména v souvislosti s jeho chováním vůči akademické půdě a vysokýmškolám obecně. Věřím, že už bude respektovat suverenitu a autonomii vysokých škol,… , a nebude jejich smysl existence zpochybňovat,“ uvedl Kuča.

Rektor nicméně předpokládá, že letos 28. října, potřetí za dobu, co je v čele univerzity, nepojede na Hrad u příležitosti oslav svátku 28. října. Kuča se domnívá, že prezident Zeman bude opět selektovat rektory vysokých škol a ne všem se dostane na tyto oslavy pozvání.

„Takové jednání profesor Kuča odmítá a solidárně se tak svou neúčastí přidá k nepozvaným představitelům vysokých škol. Postup bude pan rektor každopádně konzultovat s dalšími členy České konference rektorů,“ doplnil mluvčí univerzity Jakub Novák.

K výsledku volby se odmítli vyjádřit rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze Hana Machková a nastupující rektor Českého vysokého učení technického v Praze Vojtěch Petráček, který by se měl funkce ujmout po jmenování prezidentem 1. února.

Čtěte také: Reakce politiků: Babiš Zemanovi věřil, podle Kalouska zhasla naděje na změnu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články