Spojenecká základna v Česku. Musíme ukázat odvahu, říká Vondra
Kongres ODS
Zvolením místopředsedou ODS dokončil Alexandr Vondra politický comeback, kdy se do své strany vrátil v minulém roce v roli europoslance. Ve svém nominačním projevu na devětadvacátém kongresu ODS zaujal zejména deseti body, ke kterému by se měla Česká republika zavázat. Podle bývalého ministra zahraničí a obrany by se měl v Praze vystavět okamžitě vlak na letiště, postavit národní koncertní hala, v Brně postavit národní fotbalový stadion nebo zpřístupnit korunovační klenoty pro běžné občany. V rozhovoru pro Echo24 Vondra uvedl, že největší odezvu mezi členy však byl návrh založit společnou leteckou základnu se Spojenými státy.
Na konci svého projevu jste zmínil deset jasných bodů, kudy by se měla Česká republika ubírat. Byl to kromě projevu na místopředsedu také vzkaz ODS, jaké ambice má mít do sněmovních voleb v příštím roce?
Určitě. Musíme mít seriózní plány, mít spočítané daně a tak dále. Ale je to jazyk, kterému lidé nerozumí. Chtěl jsem ukázat určitý veletrh konkrétních nápadů. Musíme také přijít s něčím, co vyvolá určitou diskuzi a má potenciál občany více spojit a strhnout.
Tak letecká základna by spíše občany rozdělila jako to bylo v příkladu radaru v Brdech.
To máte asi pravdu, že na to není jasné sjednocení. To je spíše v případu koncertní síně, fotbalového stadionu nebo klenotů. Samozřejmě, že je letecká základna rozdělující. Ale vemte si ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který znovu začíná vrážet dýku do našich spojeneckých závazků NATO. Musí se oproti tomu ukázat určitá odvaha a koule.
Je to nápad, nic více. Trošku jsem si toto téma testoval na ideové konferenci ODS vloni na podzim. Pokusmo jsem to vystřelil k diskuzi a téma všechny zaujalo.
Ve svém projevu jste také varoval před zeleným fanatismem a socialismem. Překvapilo vás, že jste to byl až vy, kdo na kongresu ODS vytáhl toto téma?
Až tak to detailněji nezkoumám. Řekl jsem ale, že když dostanu důvěru, tak budu říkat, co si myslím. Odmítám se jakkoliv přetvařovat. Já jsem přírodovědec a když jsem byl sedm let mimo politiku tak jsem ornitologům pomáhal s péčí o ptactvo. Myslím si, a dokonce jsem to na programové konferenci ODS řekl, že si téma životního prostředí, a téma bytostně konzervativní, necháváme ukrást.
Je to naše povinnost a přinesl jsem i konkrétní návrh s rybníky, které by měly být v každé vesnici. Ale odmítám příšernou ideologizaci a považuji za mimořádně nebezpečné, aby se kvůli tomu měnil náš společenský a ekonomický systém. Dokonce šéf Zelených v Evropském parlamentu Bas Eickhout komentoval usnesení k Zelenému údělu postem na Twitteru, kde uvedl „jedeme dál, teď musíme změnit celospolečenský ekonomický systém“. A já to nechci, je to nebezpečná hra. Jsem rád, že tu máme svobodu a tržní kapitalismus.
V Evropském parlamentu jste členem výboru pro životní prostředí. Budete přebírat po šéfovi senátního klubu Miloši Vystrčilovi tuto agendu?
Nebudu nic přebírat. Já tuto agendu prostě budu dělat, protože jsem se přihlásil sám do tohoto výboru. Udělal jsem to záměrně, protože téma dominuje u 80 procent evropské agendy. Bude samozřejmě mít vztah i ke všemu dalšímu, jako třeba v ekonomice, protože to přinese velký útok na peněženky lidí. S lidmi je pak potřeba hrát férovou hru a říct, co to přinese.
Vy jste získal dvakrát nominaci na post prvního místopředsedy a šest nominací na řadového předsedu. Je to signál ze strany ODS, že se chce přiklonit více ke konzervatismu?
To si musíte přečíst podle výsledků. Já mám své názory a ty neměním. Spíš si myslím, že se mění svět a já na to reaguji. Člověk je starší, trošku má jiný akcent a je to přirozená věc. Nejsem první ani poslední, kdo to vidí.
Kandidovat jsem původně neplánoval. Nominace však šly zespoda a dost spontánně. Dokonce jsem získal šest nominací na místopředsedu, aniž bych krajské sněmy navštívil. Ani jsem si o nic neříkal. Nakonec jsem se k tomu postavil čelem, protože mám ODS rád a nikdy jsem neutíkal.
Předseda ODS Petr Fiala mluvil ve svém projevu spíše obecně. Uvedl zvýšení investic do infrastruktury nebo školství. Nechyběl vám však v projevu důraz na energetiku nebo zahraničně politické téma?
Takto bych to neměřil. Nemáme programovou konferenci ale volební. Máme zde několik bodů v rámci programu Země, která vítězí. Až půjdeme do velkých voleb, tak se k zahraniční politice a energetice určitě vrátíme. Minimálně pokud budu stále místopředsedou, tak to budu chtít. Nyní je to spíše příprava na krajské volby, kde tato témata takovou roli nehrají.
Petr Fiala také uvedl, že příští kongres ODS bude pořádat jako silná vládní strana. Je tedy ODS připravena jít i do vlády s hnutím ANO?
My musíme dělat hlavně všechno pro to, abychom volby vyhráli. Vím, že to teď vypadá jako sen. Podle mě ale bude mít Andrej Babiše ještě velké problémy a do roka a do dne spadne z 30 procent na 20. My naopak můžeme na 20 procent vystoupit a bude zde úplně jiná situace. Teď mluvit o tom, s kým jít a s kým ne, je předčasné. Takticky a strategicky se vymezovat nemá teď smysl. Musíme burcovat a strhnout lidi, aby volili nás.