„Za to může Hamáček.“ Babiš se snaží odstřihnout od nespravedlivé rodičovské
Zvýšení rodičovského příspěvku
Velká kritika se snesla na kabinet Andreje Babiše kvůli nespravedlivému navýšení rodičovského příplatku. Ten se má od příštího roku zvýšit o 80 tisíc korun pouze u nově narozených dětí. Kompromisní návrh sociální demokracie a hnutí ANO však naštval nynější rodiče malých dětí, na které se kvůli prázdné státní kase nedostane.
Premiér Babiš se po koaliční schůzce tématu vyhnul a pochválil se na sociálních sítích pouze za další navýšení penzí o 900 korun od příštího roku. Kritiku se poté snažil odvrátit tím, že kompromisní návrh, který koalice odhlasovala, inicioval lídr sociální demokracie Jan Hamáček. „Já samozřejmě chápu, že to některé matky berou jako nespravedlnost. Musím ale říct, že tenhle návrh odzněl, a bylo nás tam asi deset, jako kompromisní návrh pana předsedy Hamáčka,“ řekl ČT24 předseda vlády Andrej Babiš.
Naštvaní rodiče se také obrátili na politiky sociální demokracie. Na profilu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se objevily kritické reakce, že socialisté nedodrželi svůj slib. V minulém roce totiž Maláčová uvedla svůj návrh, že se zvýší rodičovský příspěvek o 40 tisíc korun už od července letošního roku. Dalších 40 tisíc korun by rodičům připadlo na začátku příštího roku. Počítalo se však, že na příspěvek dosáhnou všichni rodiče.
Maláčová na svou obranu uvedla, že jsou jednání teprve na začátku. „Potřebujeme 8 miliard. Teď zjišťujeme, kde můžeme v našich resortech ušetřit. A znovu také předložíme hnutí ANO naše návrhy na zvýšení příjmů státního rozpočtu, jako je třeba bankovní daň. Jen na té bychom získali 11 miliard korun. Můžeme také zjednodušit daňové slevy, jak navrhl pan prezident. Možnosti, jak peníze pro rodiny s malými dětmi najít, tu jsou. A je jich dost. Já ty peníze budu hledat,“ uvedla ministryně Maláčová na sociální síti Facebook.
Vlnu kritiky schytal také ministr vnitra a předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Někteří uživatelé ho obviňovali z toho, že vláda upřednostnila důchodce před mladými rodinami. „Chtěli jsme rodičovský příspěvek zpětně, bohužel, ANO toto nechtělo. 1.1.2020 je kompromis, který se nám podařilo prosadit. Mrzí mě to, ale jsem rád, že se rodičovský příspěvek zvýšil,“ uvedl Hamáček.
Srovnání vyšších důchodů a rodičovského příspěvku odmítla Jana Maláčová. „Nikoho jsme neupřednostnili. Nikdy bych si v mojí práci nedovolila dělat rozdíly mezi starými a mladými, nikdy bych nedělila svoji snahu podle toho, jestli je někdo důchodce nebo rodič s malým dítětem. Záleží mi na obou skupinách, chci podporovat lidi, kteří poctivě pracují nebo pracovali, kteří vychovávají děti, starají se o své blízké. Nestala jsem se ministryní jen pro jednu skupinu lidí,“ uvedla Maláčová.
Diskutující pod příspěvky obou politiků kritizovali také státní výdaje na dopravní slevy pro děti, studenty a důchodce. Pouze za minulé září se částka dotovaného jízdného ze státní kasy vyšplhala na půl miliardy korun. Za čtyři měsíce pak cena dosahovala dvou miliard korun. Slevy na jízdném však Andrej Babiš rušit nechce.
Kompromisní návrh
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová šla na koaliční jednání s návrhem, aby se navýšení rodičovské týkalo rodičů dětí mladších čtyř let, to by stát vyšlo na 11,2 miliardy korun. Oproti tomu ministryně financí Alena Schillerová požadovala, aby se navýšila pouze pro aktivní příjemce rodičovského příspěvku. Tento návrh by státní pokladnu zatížil 8,6 miliardami korun. Nakonec však koalice prosadila kompromisní třetí návrh.
Podle Maláčové se sice koalice původně dohodla na přidání všem, v lednu se ale situace změnila kvůli zpomalování ekonomiky a potřebě začít šetřit. Záležet bude prý také dál na tom, jak se bude vyvíjet debata o novele zákona s navýšením rodičovské ve Sněmovně. „Půjde to paralelně s vyjednáváním o státním rozpočtu. Myslím si, že se pohybujeme mezi tou minimalistickou variantou, na které jsme se dohodli, a tou maximalistickou, kterou jsme slíbili. Někde mezi tím to bude,“ řekla Maláčová.
Dodala, že její resort osmimiliardovou sumu na přidání všem rodinám ve své pokladně nenajde. Ušetřit dokáže částku „v řádu sto milionů“. Většina jeho výdajů je totiž mandatorních, nařizuje je tedy zákon. Patří mezi ně vedle rodičovské třeba příspěvky na péči či právě důchody.