V Hongkongu zatkli prominentního aktivistu Wonga, obvinili jej z organizace protestů
Demonstrace v Hongkongu
Hongkongské úřady v pátek zadržely dva prominentní aktivisty hájící demokratická práva Joshuu Wonga a Agnes Chowovou. Oba aktivisté byli obviněni z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí z 21. června. Následně byli propuštěni na kauci a jejich případ byl odročen na 8. listopadu, informovala agentura Reuters. Na dnešek plánovaný již třináctý protivládní protest jeho hongkongští organizátoři po policejním zákazu odvolali, tisíce demonstrantů ale do ulic podle agentury AFP stejně přišly.
Strana Demosisto, na jejímž založení se Wong podílel, uvedla, že dvaadvacetiletý aktivista byl v pátek přinucen nastoupit do soukromého minivanu, když šel na nádraží. Poté byl převezen na policejní stanici. Během pátku byla zadržena i stejně stará Chowová a od čtvrtka policie zadržuje také aktivistu Andyho Chana, který je podezřelý z výtržnictví a napadení policisty. Chan uvedl, že ho policie zadržela, když chtěl z Hongkongu odletět do Japonska.
BREAKING: Our secretary-general @joshuawongcf was just arrested this morning at roughly 7:30, when he was walking to the South Horizons MTR station. He was forcefully pushed into a private minivan on the street in broad daylight. Our lawyers following the case now.
— Demosistō 香港眾志 (@demosisto) August 30, 2019
Ke svému zatčení se vyjádřil i sám zmiňovaný Joshua Wong. Na twitter napsal, že tímto způsobem vláda reaguje na možnost jednání mezi ní a demonstranty. „Mé zatčení ukazuje, že vláda na naše žádosti o dialog odpovídá obušky, slzným plynem, gumovými projektily a masovým zatýkáním. Svoboda shromažďování a další naše základní práva jsou narušována,“ napsal na svůj twitterový účet Wong.
My arrest shows the government answers our request for a dialogue with batons, tear gas, rubber bullets and mass arrest. Our freedom of assembly and other fundamental rights are eroded.
— Joshua Wong 黃之鋒 (@joshuawongcf) August 30, 2019
Issac Cheng z vedení strany Demosisto novinářům řekl, že smyslem zatýkání je zastrašit občany Hongkongu. Obvinil úřady, že se snaží některé lidi označit jako vůdce hnutí, které ve skutečnosti žádné konkrétní vedení nemá. Cheng také prohlásil, že za nitky tahá ústřední komunistická vláda v Pekingu a že situaci vyhodnotila špatně. Vyzval občany, aby bez ohledu na riziko, že budou zatčeni, v protestech pokračovali.
Do ulic Hongkongu navzdory zákazu vyšly protestovat tisíce lidí
Na dnešek plánovaný již třináctý protivládní protest jeho hongkongští organizátoři po policejním zákazu odvolali, tisíce demonstrantů ale do ulic podle agentury AFP stejně přišly. Aby zákaz obešli, shromáždili se lidé jako náboženské procesí na sportovním stadionu. Ze sportoviště ve středu města se pak vydali směrem ke kostelu metodistické církve a poté k policejní centrále.
Lidé v průvodu byli podle agentury AP většinou starší a klidnější než demonstranti z předchozích týdnů. Střídavě zpívali náboženské písně a popěvky prodemokratického hnutí. Na internetu zveřejněná pozvánka na demonstraci se znázorněním křesťanského kříže a s obrázkem správkyně Hongkongu Carrie Lamové vyzývala k „modlitbě za hříšníky“.
Hongkongské úřady zamítly žádost jiné skupiny o povolení velkého pochodu. Zároveň se připravily na nepovolené demonstrace – zatarasily ulice a uzavřely stanici metra poblíž sídla hongkongské vlády. To se nachází asi pět kilometrů od trasy náboženského pochodu. Jak uvedla agentura AP, religiózní průvody sice povolení nepotřebují, shromáždění více než 30 lidí však ano.
Od začátku protestů bylo zatčeno 900 osob
Ve středu policie oznámila, že od začátku protestů v Hongkongu v červnu bylo zatčeno 900 osob. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech pozastavila. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu.
Ačkoliv současné protesty nemají vůdce, Wong je mnohými vnímán jako důležitá tvář prodemokratických protestů kvůli jeho významné roli v prodemokratickém hnutí a vlně protestů, jež v roce 2014 trvaly 79 dnů. Letos v červnu byl Wong po dvou měsících propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za roli v protestech v roce 2014.
Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997, od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky němu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také přislíbil, že kapitalistický systém bude v městě zachován beze změny po „nejméně“ 50 let.