Němci zabili na 200 tisíc civilistů. Z Varšavy zbyly jen trosky
POVSTÁNÍ VESKRZE POLSKÉ
Dne 1. srpna roku 1944 se Varšavané pustili do posledního boje proti německé nacistické totalitě. Bojovali za vše, co jim tanky Rudé armády postupující z východu nemohly přinést – za svobodu, demokracii a za právo rozhodovat o svém vlastním osudu.
Na první pohled je to klasická svatba. Kněz předčítá slova manželského slibu. Nevěsta a ženich je soustředěně opakují a vymění si prstýnky. Nechybí novomanželský polibek, květiny ani blahopřání od hostů, kteří se zde v hojném počtu shromáždili. Jsou tu fotografové, a dokonce i filmový štáb. Svatební obřad, který se konal 13. srpna 1944 ve Varšavě, je ovšem něčím mimořádný. Ženich – dvaadvacetiletý Bolesław Biega – je ve vojenské uniformě a ruku má v závěsu.
Je to následek zranění, která utrpěl o několik dní dříve, kdy se účastnil bojů o hlavní poštu. Nevěsta – dvacetiletá Alicja Treutlerová – na sobě má místo bílých šatů vypůjčenou halenku a na rukávu pásku s červeným křížem. Je to znamení toho, že působí jako zdravotní sestra. Svatba se koná v improvizovaných podmínkách a o líbánkách si mohou novomanželé nechat zdát. Všude kolem je slyšet výstřely a exploze bomb. Druhý týden Varšavského povstání se pozvolna chýlí ke konci.
Pět let teroru
Ostřelování, bombardování, ničení – to vše obyvatelé tohoto města zažili už o pět let dříve. Dne 1. září 1939 zaútočilo nacistické Německo na Polsko a tím začala druhá světová válka. Když o několik dní později udeřila od východu Rudá armáda, byl osud pětatřicetimilionové země zpečetěn. Varšava se přesto statečně bránila dál. Teprve po měsíci bojů s wehrmachtem kapitulovala. Následovala dlouhá a krvavá nacistická okupace, jež znamenala pro Židy peklo v ghettu a vyhlazení v plynových komorách, pro Poláky pronásledování, veřejné i tajné popravy a deportace na nucené práce a do koncentračních táborů.
Po pěti letech teroru, jenž byl nesrovnatelně děsivější než v západní Evropě, už byla Varšava notně zpustošená. Zároveň zde však nechyběla naděje, že se vbrzku zbaví nepřátelského jha. Dosavadní okupanti, kteří byli donedávna tak brutální a povýšení, se v létě roku 1944 jevili spíše jako slabí a deprimovaní. Ve francouzské Normandii se wehrmachtu nepodařilo zastavit invazi Spojenců. Na východní frontě zase spěšně ustupoval Rudé armádě. V okupovaném Polsku dosáhlo nezávislé odbojové hnutí navzdory represím stavu nejvyšší početnosti. Zemská armáda (Armia Krajowa) – ozbrojená síla polského podzemního státu – měla v celém Polsku na 380 000 vojáků po přísaze. Jen v samotné Varšavě jich bylo několik desítek tisíc. Závažným problémem byl sice nedostatek výzbroje, tu si ovšem plánovali opatřit od Němců a díky spojeneckým shozům.
Radost v Paříži, drama ve Varšavě
V Paříži, kde 19. srpna 1944 rovněž vypuklo povstání proti Němcům, nebylo odbojové hnutí o nic silnější. Mohlo si dovolit vyslat do boje zhruba 20 tisíc špatně vyzbrojených mužů. To bylo příliš málo na to, aby v boji s wehrmachtem obstáli. Spojenci zpočátku neuvažovali o tom, že by Paříži poskytli podporu – jejich strategie předpokládala, že se městu vyhnou a budou postupovat dále na východ. V rozhodujícím okamžiku však změnili názor a vyslali na pomoc povstalcům dvě divize. To pohnulo příslovečnou miskou vah. Nacistická posádka kapitulovala už 25. srpna a její velitel rozkaz Adolfa Hitlera, aby město zničil, neuposlechl. Paříž byla svobodná. O den později na Champs-Élysées obyvatelé hlavního města provolávali slávu vítězným jednotkám. Byla mezi nimi i francouzská 2. obrněná divize generála Philippa Leclerca.
Osud Varšavy, která zahájila boj 1. srpna téhož roku, se vyvíjel tragičtěji. V prvních dnech se povstalcům sice podařilo dostat pod kontrolu velkou část města. V jimi dobytých čtvrtích se okamžitě obnovilo nezávislé Polsko – fungovaly zde civilní úřady, vysílal rozhlas či vycházely noviny. Němci si však rychle zajistili posily a začali povstání brutálně potlačovat.
Ve čtvrti Wola, která leží na levém břehu Visly, vyvraždily tyto „pomocné síly“ několik desítek tisíc bezbranných civilistů včetně starých lidí, žen a dětí. K podobným zločinům – i když o trochu menšího rozsahu – došlo i v sousední Ochotě. V dalších čtvrtích narazili Němci na tuhý odpor, avšak postupovali pomalu a likvidovali jeden dům za druhým. I přes značný nepoměr sil trvaly boje celých 63 dní. Zemřelo při nich přes deset tisíc povstalců a zhruba 150 až 200 tisíc civilistů. Ty, jimž se podařilo přežít, následně okupanti vyhnali z města. Budovy, které přetrvaly, nacisté úmyslně zapalovali a vyhazovali do povětří ještě dlouho poté, co povstání kapitulovalo. Když Němci v lednu 1945 konečně Varšavu opustili, zbývaly z ní jen trosky.
Na rozdíl od Paříže se polskému hlavnímu městu nedostalo žádné reálné pomoci. Rudá armáda mu ji neposkytla, přestože se v době povstání nacházela pouhých několik set metrů od Varšavy – na opačném břehu řeky Visly. Josif Stalin, který se o pět let dříve spojil s Hitlerem, nyní opět využil příležitosti k tomu, aby prostřednictvím Němců zlikvidoval polské nezávislé elity. V rozhodujících týdnech povstání dokonce nedovolil, aby spojenecká letadla se zásobami pro Varšavu, startující z Itálie, mohla přistávat na sovětských letištích. Porážka povstání přišla Stalinovi vhod – pomohla mu dopředu zlomit potencionální odboj a podmanit si Polsko.
Zatímco francouzský generál Leclerc defiloval na Elysejských polích, jeho polský protějšek Stanisław Maczek měl právě za sebou slavné dny, kdy se účastnil vítězné bitvy u Falaise. Později se svou 1. obrněnou divizí osvobozoval Belgii a Nizozemsko a své bojové nasazená zakončil dobytím Wilhelmshavenu, který byl důležitou námořní základnou nacistického Německa. Slavnostní přehlídky v osvobozeném hlavním městě své země se však zúčastnil nemohl. V Polsku totiž převzali moc komunisté, které sem Sověti dosadili násilím – a ti zbavili Maczka občanství. Tento zasloužilý generál tak umírá po letech ve Velké Británii, předtím se mnoho let musí živit jako číšník nebo dělník.
Boj o paměť
Nebyl zdaleka jediný, kdo se po válce rozhodl pro emigraci. Rovněž mladí povstalci, kteří 13. srpna 1944 uzavřeli v bojující Varšavě sňatek, pro sebe v zotročené zemi neviděli budoucnost. Vycestovali do Spojených států. „Rozhodli jsme se, že do země okupované Sověty se vracet nechceme,“ vysvětloval po letech Bolesław Biega. V „lidovém“ Polsku totiž státní moc varšavským povstalcům nedůvěřovala a ti museli čelit pronásledování, a leckdy dokonce brutálním vyšetřovacím metodám. Byli lživě obviňováni, mimo jiné i z kolaborace s Němci, což byly pro lidi, kteří nasazovali své životy během bojů za nezávislou vlast, obzvláště bolestné pomluvy. Památka Varšavského povstání se dlouho potlačovala a zkreslovala. Přetrvávala však v rodinách a v nezávislých opozičních kruzích.
Po pádu komunistického režimu se varšavským povstalcům konečně dostalo patřičného uznání. Moderně koncipované Muzeum Varšavského povstání, otevřené v polském hlavním městě roku 2004, dodnes silně působí i na zahraniční návštěvníky. Cizinci, kteří přicestují do Polska, mohou každý rok zažít, jak 1. srpna v 17 hodin – tedy přesně ve chvíli, kdy povstání vypuklo – řidiči i chodci na minutu zastaví, aby za zvuku sirén vzdali hold hrdinným povstalcům. A děje se to nejen ve Varšavě, ale i v dalších městech. Památka Varšavského povstání totiž už dlouho intenzivně působí po celém Polsku. Snad je tomu tak proto, že toto povstání bylo kvintesencí osudu národa, který – jak prohlásil papež Jan Pavel II. – „v hrůzných bojích druhé světové války nešetřil obětmi, aby stvrdil své právo samostatně existovat a rozhodovat o sobě ve své vlastní zemi. Varšavské povstání bylo krajním projevem této vůle.“
Autor je historik, od roku 2021 vede polský Ústav národní paměti (IPN). Článek vychází ve spolupráci s revue Wszystko Co Najważniejsze.