Skála chce, aby KSČM byla radikálnější, a varuje před podporou vlády ANO

Boj o předsedu KSČM

Skála chce, aby KSČM byla radikálnější, a varuje před podporou vlády ANONOVÉ
Josef Skála Foto:

Foto: KSČM

1
Domov
Sdílet:

Aby komunisté zlepšili svoje volební výsledky, musí podle vyzyvatele Vojtěcha Filipa v blížící se mimořádné volbě předsedy KSČM – místopředsedy Josefa Skály – získat protestní hlasy, být radikálnější a výrazněji argumentovat svoje návrhy. Druhý v pořadí nominací pro sjezd, který se odehraje 21. dubna v Nymburku, se postaví Filipovi znovu po dvou letech. Současný předseda po debaklu v říjnových sněmovních volbách nabídl svoji funkci k dispozici, v posledních měsících pak vyjednává o toleranci vlády hnutí ANO premiéra v demisi Andreje Babiše.

„Kolega Filip přišel s tím, že hlavní náš úkol je demonstrovat naši schopnost poctivé správy země. Já jsem řekl, že rozhodující je dohnat kritické nálady, stát se jejich mluvčími, nějakým způsobem jim dát politický tvar. Vývoj ukázal, kdo v tom srovnání měl pravdu,“ uvedl Skála s odkazem na poslední sjezd z roku 2016.

Volby podle Skály vyhrávají protestní hlasy a téměř 80 procent lidí, kteří mají volební právo, se staví tak či onak kriticky a protestně k dnešním poměrům. „Musíme být podstatně víc radikální systémovou opozicí. Mám na mysli schopnost dát politický tvar rozčarování a kritickým náladám a protestní vůli většiny české společnosti, to je náš úkol, s nímž se zatím vyrovnáváme jen z části a nedostatečně,“ uvedl. KSČM musí podle něj jinak vystupovat v médiích, víc komunikovat svoje návrhy.

Skála: S podporou vlády není kam spěchat

Podporu cítí Skála výrazněji od řadových členů strany i od lidí mimo KSČM. „Tento trend narůstá právě v té situaci, kdy si lidé kladou otázku, zda to vyjednávání s vítězem voleb (hnutím ANO) nám nemůže přinést více škod, než užitku,“ uvedl.  Skála řekl, že spěch ohledně stanoviska strany k podpoře Babišovy vlády není na místě, protože jednání ANO a ČSSD, jejichž vládu by mohla KSČM tolerovat, není zdaleka u konce. Až bude případná dohoda o kabinetu hotová, měly by se k ní vyslovit jednotlivé organizace komunistů, rozhodnutí by nemělo udělat pouze vedení strany, uvedl Skála. Sjezd by se podle něj mohl 21. dubna po zvolení nových lídrů strany přerušit a pokračovat například po podzimních komunálních volbách.

Současný místopředseda KSČM Skála řekl, že jednání o toleranci kabinetu ANO je nesmírně riskantní, protože se jedná o subjekt napravo od ČSSD. V Evropě přitom dopadli tragicky i komunisté, kteří zkusili jít do vlády se sociálnědemokratickými stranami. „Jinými variantami jsou ale předčasné volby, pokud všichni budou trucovat a pan Babiš nesestaví vládu, případně Babiš vstoupí do holportu s někým z těch dinosaurů loupeže tisíciletí,“ uvedl Skála. Taková koalice by podle něj zhatila Babišovy sliby, že se vypořádá s privatizačními zločiny a politikou posledních 25 let.

Rozštěpení ve straně

KSČM podle Skály hrozí rozštěpení v případě, pokud by se vítěz sjezdu pokusil ostatní převálcovat. „Já osobně nedokážu garantovat, že tisíce lidí zapálených pro věc by toho nenechaly úplně. Jsem přesvědčen, že i složení nového vedení by mělo respektovat reálné názorové rozložení ve straně,“ míní. Dělicí čára ve straně podle něj prochází mezi stoupenci radikálnější politiky a těmi, kteří ustrnuli v 90. letech, kdy stačilo kritizovat následky tehdejších rozhodnutí.

„Tehdy jsme byli jediní, kdo taková témata zvedal, a byl to i vynucený manévr, reakce na společenskou atmosféru, kdy hrozilo, že nás mohou zakázat. Taková politika je samozřejmě pohodlnější. To není tak, že by někdo z nás byl konzervativnější a liberálnější, je to tak, že někomu je dobře v tom, jak to je, a někteří z nás říkáme ne, to je málo, to je ustrnutí. Doba se posunula jinam,“ popsal proudy uvnitř strany.

Pozitiva Skála vidí v tom, že nemá poslanecký mandát. Základ činnosti KSČM vidí v „lidové diplomacii“, v mimoparlamentní činnosti, která nachází rezonanci v širší veřejnosti. Poznamenal, že kvůli věkové struktuře síly v regionech KSČM slábnou, o to víc musí nový předseda být k dispozici. Za obtížný úkol vzhledem ke slábnutí členské základny považuje přípravu na komunální volby. Sestavit kandidátky v takovém množství měst a obcí jako kdysi, je nyní méně reálné, míní.

Podle dosavadních nominací se Skála utká o post předsedy vedle Filipa s europoslankyní Kateřinou Konečnou a poslanci Leo Luzarem a Zdeňkem Ondráčkem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Demonstrující nebývají na straně pozdějších vítězů, usnesli se komunisté

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články