Strop na ceny ruské ropy. EU se shodla na osmém balíku sankcí
SANKCE VŮČI RUSKU
Evropská unie ve čtvrtek přijala novou sadu sankcí proti Rusku, jejíž součástí je i dohoda o zavedení cenového stropu na ropu přepravovanou z Ruska do třetích zemí po moři. Celkově osmý sankční balík, na němž se členské státy vedené českým předsednictvím shodly krátce po nelegální anexi čtyř ukrajinských oblastí a vyhlášení mobilizace prezidentem Vladimirem Putinem, také rozšiřuje zákaz dovozu ruské oceli, dřeva či cigaret. Seznam potrestaných činitelů a subjektů se rozšířil o 37 jmen na celkových 1351. Přibyl na něj například ideolog válečné propagandy Alexandr Dugin nebo hlavní akcionář zbrojovky Kalašnikov Alan Lušnikov.
„Nový balík protiruských sankcí je důkazem naší odhodlanosti zastavit Putinův válečný stroj a reagovat na nejnovější eskalaci,“ prohlásil dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
Státy EU se shodly na tom, že se evropský blok připojí k zavedení cenového stropu na námořní vývoz ruské ropy mimo unii, který chystá skupina ekonomicky vyspělých zemí G7. Na základě této dohody nebudou moci lodě unijních států převážet ropu či ropné produkty za cenu převyšující stanovenou hranici. Firmy poskytující pojištění či další služby budou mít zákaz uzavírat smlouvy s rejdaři, kteří toto omezení poruší.
Nová omezení dovozu z Ruska připraví podle Bruselu ruskou ekonomiku o sedm miliard eur (171 miliard korun) a spolu s restrikcemi z předchozích balíků sníží celkový import z Ruska o téměř 60 procent. Unie rozšíří zákaz dovozu oceli na ocelové výrobky a polotovary. U několika z nich bude platit přechodné období, o něž usilovaly zejména Itálie a Belgie, týká se však i českých oceláren. Nový balík zasáhne také dovoz celulózy či papíru, některých chemikálií, plastů, cigaret či klenotů.
Zakázán bude rovněž vývoz některých elektronických součástek či leteckých komponentů.
EU zároveň rozšířila seznam lidí, kterým zmrazila majetek a zakázala vstup na své území. Tyto postihy se ode dneška vztahují například na nacionalistického ideologa Dugina, jehož dcera Darja zemřela v srpnu po bombovém atentátu. Dugin podle unijní diplomacie volá po „denacifikaci“ Ukrajiny a prosazuje vznik totalitního postsovětského euroasijiského impéria řízeného Moskvou.
Na seznam přibyl i hlavní akcionář známé ruské zbrojařské firmy Kalašnikov. Útočné pušky či naváděné letecké střely vyráběné zbrojovkou podle EU používá ruská armáda k útoku na Ukrajinu, a Lušnikov nese proto díl odpovědnosti za její činy. Sankce se nově vztahují také na současného a bývalého náměstka ruského ministra obrany, představitele čtyř nelegálně anektovaných ukrajinských oblastí či zpěváky Juliju Čičerinovou či Nikolaje Rastorgujeva, kteří veřejně propagují ruskou invazi.