Jako u Floyda. V ulicích Minneapolisu kvůli zastřelení černocha probíhají tvrdé střety s policií
POLICEJNÍ STŘELBA
U policejního velitelství v Brooklyn Center na předměstí amerického města Minneapolisu v úterý třetím dnem v řadě protestovaly stovky lidí kvůli nedělnímu zásahu strážníků, při kterém zemřel 20letý černoch Daunte Wright. Bezpečnostní složky ještě před začátkem nočního zákazu vycházení prohlásily shromáždění za nezákonné a za pomoci slzného plynu a zábleskových granátů jej ukončily. Okresní prokurátor Pete Orput dnes oznámil, že proti bělošské policistce Kim Potterové, jež Wrighta postřelila, vznese obvinění ze zabití. V případě odsouzení jí hrozí až desetileté vězení a pokuta, uvedl místní list Star Tribune.
Úterní protesty podle Star Tribune začaly poklidným odpoledním shromážděním, na kterém lidé volali po zahájení nezávislého vyšetřování ohledně počínání Potterové, která mezitím policejní sbor v Brooklyn Center opustila. Aktivistka a právnička Nekima Levyová Armstrongová davu řekla, že nedávno mluvila s guvernérem státu Minnesota o navržení policejních reforem včetně zrušení tzv. kvalifikované imunity, která chrání policisty před stíháním za činy vykonané ve službě.
Minneapolis riot continues with immense amounts of tear gas and various non lethal munitions pic.twitter.com/210Iv8HAFH
— ELIJAH (@ElijahSchaffer) April 12, 2021
Při setmění pak před nově oplocenou policejní centrálou na severním okraji Minneapolisu zůstalo několik stovek demonstrantů, proti nimž stály desítky policejních těžkooděnců a také členové národní gardy. Někteří protestující přes plot na pořádkové síly házeli lahve s vodou a další předměty. Policie před devátou večer (04:00 SELČ), tedy více než hodinu před začátkem zákazu vycházení, shromáždění prohlásila za nezákonné a začala lidi vyzývat, aby se rozešli.
Následovaly desítky minut poměrně dramatické konfrontace zahrnující slzný plyn, zábleskové granáty i „nesmrtící“ projektily na rozhánění demonstrací. Dav demonstrantů postupně mizel, zatímco slzný plyn pronikal i do bytů poblíž policejní stanice. Policie později oznámila zatčení více než 60 lidí. V neděli a pondělí protesty provázelo rabování, v noci na dnešek ovšem policie hlášení o takovýchto výtržnostech neměla.
Podobné scény zažívalo největší město Minnesoty před necelým rokem poté, co v rukách policie zemřel George Floyd podezřelý z použití falešné bankovky k nákupu cigaret. Nový kontroverzní zásah zdejší policie proti černošskému obyvateli přišel v citlivém momentu, kdy se v Minneapolisu koná soud s bývalým strážníkem Derekem Chauvinem obžalovaným z Floydovy vraždy.
Daunte Wright zemřel poté, co jej v neděli policie zastavila na silnici kvůli podezření z dopravního přestupku. Strážníci pak zjistili, že na řidiče byl vydán zatykač, a pokusili se jej zadržet. Mladík ale nespolupracoval a nasedl zpět do svého vozu, načež padl jediný výstřel. Wright byl prohlášen za mrtvého po havárii nedaleko místa střetu s policií.
Potterová ve světle incidentu po 26 letech policii opustila. To samé učinil v úterý dosavadní šéf policie v Brooklyn Center Tim Gannon, který předtím Wrightovu smrt popisoval jako výsledek „neúmyslného“ výstřelu. Potterová podle něj chtěla použít elektrický paralyzér, ale omylem sáhla po pistoli.
„Musíme zajistit, že bude spravedlnosti učiněno za dost, že bude vykonána spravedlnost. Daunte Wright si to zaslouží. Jeho rodina si to zaslouží,“ řekl starosta Brooklyn Center Mike Elliott, který je prvním černochem v této funkci. Elliott také podle agentury AP vyjádřil naději, že odchod Potterové od policie „přinese komunitě jistý klid“.