EK schválně protahuje schválení miliard pro Maďarsko. Má absurdní požadavky, říká Budapešť
PENÍZE PRO MAĎARSKO
Exekutiva Evropské unie zmeškala vlastní lhůtu, ve které měla schválit miliardy eur na podporu hospodářského oživení v Maďarsku. Evropská komise své rozhodnutí odkládá ve snaze získat od Budapešti ústupky ve prospěch právního státu, upozornila agentura Reuters. Maďarsko má obdržet 7,2 miliardy eur (asi 184,7 miliardy Kč) z fondů EU určených k nastartování ekonomického růstu, zbrzděného pandemií covidu-19. Finance začnou plynout, jakmile Evropská komise schválí maďarské plány, jak tyto prostředky utratit, aby zajistily mimo jiné přechod k digitální a více „zelené“ ekonomice. Kancelář předsedy maďarské vlády v prohlášení zveřejněném státní tiskovou agenturou MTI uvedla, že rozhovory s EK byly těsně před dokončením, než EK přišla s „absurdními požadavky“ poté, co maďarský parlament přijal zákon zakazující ve školách probírat záležitostí považované za propagaci homosexuality.
Komise peníze používá jako páku k tomu, aby přiměla Maďarsko k dodržování zásad právního státu. V této oblasti se čím dál více autoritářsky chovající předseda maďarské vlády Viktor Orbán střetává s unií, napsal Reuters.
Mluvčí EK v pondělí uvedla, že komise stále analyzuje plán, který Budapešť předložila. Upozornila, že EK může navrhnout delší zpoždění, pokud bude mít za to, že k rozhodnutí bude potřebovat „spíše měsíce než dny“.
Zatímco mluvčí odmítla upřesnit podrobnosti, minulý týden komisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni řekl, že komise pracuje „na aspektech souvisejících s dodržováním zásad právního státu“.
„Ideologicky motivované politické útoky zjevně zpomalují přijetí plánu, který byl zformulován dříve v odborných konzultacích,“ uvedla kancelář maďarského premiéra. Dodala, že jednání s komisí pokračují.
Již o víkendu maďarská ministryně spravedlnosti Judita Vargová řekla, že probíhá „vysoce konstruktivní“ dialog týkající se plánů obnovy, a dodala, že maďarský balíček obnovy byl vypracován v souladu s pravidly EU. Upozornila, že Evropská komise však od té doby vznesla nové požadavky s ohledem na zákon o ochraně dětí před pedofilií a homosexuální propagandou, a dodala, že tyto dvě záležitosti by neměly být vzájemně spojovány, jelikož spolu vůbec nesouvisí.
EK již dlouho požaduje, aby Maďarsko zlepšilo zadávání veřejných zakázek a potíralo „systémové nesrovnalost“, nebo-li podvody. Orbán v posledních týdnech také popudil mnoho kolegů v EU novou legislativou, zakazující ve školách probírat homosexualitu, což je nejnovější z řady zákonů, považovaných za diskriminační a omezující lidská práva. Budapešť má spory s EU také kvůli zacházení s migranty a homosexuály, omezování nezávislosti a svobody médií, vysokých škol a soudů. Sám Orbán se staví do pozice bojovníka za tradiční křesťanské hodnoty proti tlakům z liberálního Západu, připomněl Reuters.