Rusko je agresivní a my jednotnější než kdy jindy, stojí v deklaraci ze summitu NATO
SUMMIT NATO
Závěrečný den bruselského summitu NATO se dnes věnuje především spolupráci s partnerskými zeměmi. Českou republiku budou zastupovat premiér Andrej Babiš a Jan Hamáček pověřený řízením ministerstva zahraničí. Jednání zahájí diskuse šéfů států a vlád 29 zemí NATO s prezidenty Gruzie a Ukrajiny.
Jednání zahájí diskuse šéfů států a vlád 29 zemí NATO s prezidenty Gruzie a Ukrajiny. Spor Maďarska a Ukrajiny o jazykový zákon zabránil konání standardního jednání aliance a Ukrajiny, zvolen byl podle diplomatů proto tento náhradní širší formát. Dvoudenní alianční summit bude následně ukončen setkáním zástupců všech 39 států, které se podílí na nyní posilované podpůrné misi NATO v Afghánistánu. Aliance v zemi nebojuje, její vojáci se ale podílejí na podpoře a rozvoji tamních bezpečnostních sil.
13:45 Macron popřel dohodu zemí NATO o vyšších výdajích na obranu
Francie zvýší výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu do roku 2024, řekl dnes podle agentury Reuters francouzský prezident Emmanuel Macron na summitu NATO v Bruselu. Soudržnost Severoatlantické aliance je podle něj možná jedině tehdy, když členské země ponesou finanční břímě spravedlivě. Macron také popřel, že by se špičky aliance na schůzce dohodly na zvýšení výdajů na obranu nad dvě procenta HDP. „Jednání byla velmi zdvořilá,“ uvedl šéf Elysejského paláce. Trump podle něj nevyhrožoval, že USA alianci opustí.
12:57 Nechci, aby byl Putin hrozbou pro Evropu, od toho je NATO, uvedl Trump
Vladimir Putin je pro šéfa americké administrativy Donalda Trumpa jako reprezentant Ruské federace konkurentem. Trump to řekl novinářům na závěr summitu NATO v Bruselu s tím, že si nepřeje, aby byl Putin pro Evropu bezpečnostní hrozbou. Právě od toho podle něj existuje Severoatlantická aliance. Vypočetl také několik témat, která hodlá s Putinem probrat na blížící se schůzce v Helsinkách. Nechybí mezi nimi dění na Ukrajině či syrská krize. Ideálním výsledkem by ale byla „likvidace jaderných zbraní všude ve světě“, řekl s nadsázkou Trump. Nevyloučil, že by se s Putinem mohli stát v budoucnu přáteli.
12:40 Závazek vůči NATO nakonec potvrdily všechny země
Všichni účastníci dnešní mimořádné schůzky špiček členských zemí Severoatlantické aliance svolané kvůli nečekanému požadavku USA ohledně zvýšení výdajů na obranu nakonec vyjádřili jasný závazek vůči NATO. V Bruselu to dnes na závěr jednání novinářům řekla německá kancléřka Angela Merkelová.
12:40 Severoatlantická aliance je nyní silnější než před dvěma dny, řekl na závěr summitu Trump
Spojenecké země souhlasily s tím, že rychle zvýší své výdaje na obranu, řekl novinářům na závěr summitu NATO v Bruselu americký prezident Donald Trump. USA jsou podle něj alianci oddány a není třeba, aby jeho země NATO opouštěla. Trump si pochvaloval „velmi úspěšný summit“, který ukázal velkou jednotu. „Byly to skutečně fantastické dva dny. Ano, po určitou krátkou chvíli to bylo trochu tvrdé,“ podotkl.
12:30 Trumpovy výroky o plynovodu neovlivní helsinský summit, uvedl Kreml
Trumpův postoj považuje Moskva za pokus přinutit Evropany k nákupu dražšího plynu. Kreml zdůraznil, že evropští odběratelé si musí sami vybrat, kde budou plyn nakupovat.
12:22 Státy NATO podpořily svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny
Severoatlantická aliance rovněž opětovně vyzvala Rusko, aby zvrátilo obsazení Krymského poloostrova. Vyplývá to z prohlášení NATO po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.
11:20 Trump pohrozil „peklem“, pokud země NATO nenavýší výdaje
Podle diplomatů Trump ale nehovořil přímo o možnosti odchodu Spojených států z NATO, pohrozil prý jen blíže neurčeným „jednostranným postupem“.
11:00 Donald Trump žádá, aby země NATO zvýšily své obranné výdaje do ledna
Donald Trump přímo na jednání šéfů států a vlád NATO s prezidenty Ukrajiny a Gruzie nečekaně vznesl požadavek, aby alianční země už do ledna příštího roku zvýšily své obranné výdaje na dvě procenta hrubého domácího produktu. Kvůli požadavku se následně na mimořádném jednání v Bruselu sešly špičky aliančních zemí už bez gruzínských a ukrajinských partnerů. Trump už ráno na twitteru zopakoval svou představu, že spojenci by na obranu měli perspektivně vydávat dokonce čtyři procenta HDP.
9:00 Trump zopakoval přání, aby země NATO dávaly na obranu 4 pct. HDP
Americký prezident Donald Trump dnes ráno zopakoval, že všichni spojenci v NATO musí nakonec na obranu vydávat čtyři procenta svého hrubého domácího produktu.
Čtvrtek 12. července
….On top of it all, Germany just started paying Russia, the country they want protection from, Billions of Dollars for their Energy needs coming out of a new pipeline from Russia. Not acceptable! All NATO Nations must meet their 2% commitment, and that must ultimately go to 4%!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 12. července 2018Středa 12. července
20:45 Trump večeří na summitu NATO
Na večerní akci Trump přijel jen pár minut poté, co v tweetu opět zkritizoval své spojence za nedostatečné výdaje na obranu, poznamenala agentura AP. Na dotaz, jaký byl jeho den na summitu NATO, americký vůdce odpověděl, že „velmi dobrý“, napsala americká CNN. Spolu s manželkou Melanií na koktejlu ještě před zahájením večeře údajně konverzoval i s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.
19:30 Trump: Státy NATO musí dát na obranu 2% HDP ihned
Začít až roku 2025 podle amerického prezidenta nestačí. „K čemu je NATO, pokud Německo platí Rusku miliardy dolarů za plyn a energii? Proč jen pět z 29 (členských) států dodrželo svůj závazek? USA platí za ochranu Evropy, ale pak tratí miliardy na obchodě,“ napsal na Twitter.
What good is NATO if Germany is paying Russia billions of dollars for gas and energy? Why are there only 5 out of 29 countries that have met their commitment? The U.S. is paying for Europe’s protection, then loses billions on Trade. Must pay 2% of GDP IMMEDIATELY, not by 2025.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 11. července 2018
Vloni vydaly na obranu podle oficiálních odhadů NATO přes dvě procenta HDP jen čtyři členské země z 29: USA (3,57 procenta HDP), Řecko (2,36 procenta), Velká Británie (2,12 procenta) a Estonsko (2,08 procenta).
18:50 Proti NATO v Praze protestovalo asi 100 lidí
Na Václavské náměstí svolalo České mírové hnutí za podpory iniciativy Ne základnám demonstraci. K vidění byly i vlajky Komunistického svazu mládeže. Řečníci ve svých projevech kritizovali NATO a zejména Spojené státy za údajnou agresivní politiku a zvyšování napětí ve světě. Přítomní podepisovali petici požadující zastavení vojenských aktivit na území ČR. „Severoatlantickou alianci nepotřebujeme,“ řekl první místopředseda KSČM Petr Šimůnek.
18:40 Summit vyzval Makedonii k zahájení přístupových rozhovorů
Oznámil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Makedonie by se tak mohla stát 30. členskou zemí NATO už příští rok, a to jakmile skončí všechny potřebné národní procedury ohledně dokončení dohody o jménu. Balkánská země v budoucnu ponese název Severní Makedonie. Země získala akční plán členství v NATO už v roce 1999.
18:20 DPA: Trump chce kritikou Německa podpořit vlastní ekonomické zájmy
Souvislost s hledáním nových odbytišť pro americký břidlicový plyn spatřuje v kritice amerického prezidenta rovněž agentura AFP, Spiegel Online či Süddeutsche Zeitung. Podle listu The Washington Post se Trump na zvýšení vývozu amerického plynu soustředil hned po nástupu do funkce. „Rusko je už nyní zdaleka největším dodavatelem energií do Německa, bez tohoto exportu by bylo hospodářsky výrazně slabší a mohlo by pravděpodobně mnohem méně peněz investovat do výzbroje,“ upozornila DPA.
18:10 Američtí senátoři podpořili NATO proti Trumpově kritice
„Nikdo by neměl pochybovat o odhodlání Spojených států při plnění závazků společné obrany států NATO,“ uvedl demokratický senátor Jack Reed, který je autorem prohlášení na podporu NATO. To američtí senátoři z řad demokratů i republikánů odhlasovali už v úterý. „Naši spojenci si začínají klást otázky, zda mohou spoléhat na to, že jim USA v případě krize přijdou na pomoc,“ dodal Reed. Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan označil alianci za „nepostradatelnou“, ale Trumpa se zastal.
18:00 Trump mluvil o zvýšení výdajů na obranu
Americký prezident Donald Trump vyzval spojence, aby zvýšili výdaje na obranu NATO na 4% HDP svých zemí. Lídři zemí NATO se v září 2014 na summitu ve Walesu zavázali, že vojenské rozpočty se budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly zatím jen dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) v jednotlivých zemích.
17:35 NATO vydalo závěrečnou deklaraci
Stojí v ní, že Severoatlantická aliance je jednotnější a silnější než kdykoliv dříve a je připravena ke všem krokům potřebným pro kolektivní obranu tváří v tvář výzvám představovaným agresivním postupem Ruska, nestabilitou v Africe a na Blízkém východě, jejímž důsledkem je terorismus, migrace a obchodování s lidmi. Mezi hrozbami jsou zmíněny také krize v Sýrii, dezinformační kampaně a škodlivé kybernetické aktivity.
17:30 Obavy z Ruska
Agresivita Ruska a jeho hrozby použití síly k politickým účelům jsou výzvou pro alianci a podkopávají euroatlantickou bezpečnost, zaznělo na summitu NATO v Bruselu.
17:25 Kanada se první rok ujme velení nové výcvikové mise NATO v Iráku
Přispěje do ní 250 příslušníky svých ozbrojených sil, jak oznámil kanadský premiér Justin Trudeau. Stovky aliančních instruktorů budou pomáhat na žádost irácké vlády přímo v zemi s cílem napomoci stabilizaci Iráku a boji s terorismem. Mimo státy NATO už zájem o zapojení oznámily také Austrálie, Finsko a Švédsko.
16:45 Trump po setkání s Merkelovou hovoří o „skvělých vztazích“
„Máme velmi, velmi dobrý vztah s kancléřkou. Máme senzační vztah s Německem,“ řekl. S Merkelovou podle svých slov jednal o výdajích na obranu i o obchodu. Zmínil prý rovněž své výhrady k plynovodu Nord Stream. Podle Merkelové se na jednání s americkým prezidentem hovořilo také o migraci a rozvoji vzájemného obchodu. Německo a USA kancléřka označila za dobré partnery.
15:15 Podle Zemana by se měl přestat používat termín „ruská hrozba“
Prezident Zeman by mohl partnerům v alianci sdělit, že podle jeho názoru připomíná stávající situace studenou válku, kdy je pro jedny Rusko odpovědné za všechno zlo světa a pro druhé naopak. Zeman by mohl na summitu prohlásit, že Rusku by respekt měl být dopřán „slovně a formálně“, NATO by ale mělo zůstat tvrdé při prosazování vlastních zájmů.
15:10 Rozhovory o Rusku, výcvikové misi v Iráku i o Makedonii
Šéfové států a vlád 29 členských států dnes potvrdí změny velitelské struktury a vznik dvou nových logistických velitelství, odsouhlasí spuštění výcvikové mise v Iráku a další podporu partnerských zemí v boji s terorismem a oznámí začátek rozhovorů o vstupu Makedonie do aliance. Summit by měl také potvrdit trvající jednotný přístup NATO k Rusku, domluvený po ruském postupu na Ukrajině a anexi Krymu v roce 2014. Závěrečný deklarace by také měla odsoudit útok nervovou látkou v britském Salisbury.
15:00 Zeman možná promluví o clech na dovoz oceli a hliníku
Zeman by na summitu jako „silný podporovatel svobodného mezinárodního obchodu“ mohl v diskusi poznamenat, že nesouhlasí s některými kroky americké administrativy, která nedávno uvalila cla na dovoz evropské oceli a hliníku a uvažuje o clech na dovoz evropských automobilů. USA ale nejsou podle českého prezidenta pro Evropu hrozbou.
14:45 Ministr obrany Metnar v Bruselu není
Prezident Zeman by měl dnes svým partnerům říci, že Česko svůj domácí úkol splnilo, on osobně že „nevynechal jedinou příležitost“ tlačit české premiéry a ministry obrany do zvyšování obranných výdajů, a že v tom hodlá pokračovat. Nový ministr obrany Lubomír Metnar dnes v Bruselu není, na jednáních jej zastupuje náměstek.
14:30 Začalo jednání na summitu NATO
Po přeletu vrtulníků, mezi nimiž byly i dva české, se šéfové států a vlád 29 aliančních zemí odebrali do jednacího sálu v nové centrále NATO v Bruselu. Českou republiku dnes na jednání zastupuje prezident Miloš Zeman, čtvrtečního programu se neúčastní a zastoupí jej premiér Babiš.
14:00 Účastníci summitu se sešli v Bruselu
Po krátkém projevu generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, v němž vyzdvihl nasazení a odhodlání vojáků členských zemí, začal summit Severoatlantické aliance. Hlavy evropských států se na zahájení summitu NATO oficiálně shromáždily v Bruselu.
13:30 Prezident Miloš Zeman přiletěl do Bruselu
Zúčastnit by se měl podle plánu až oficiálního focení zástupců NATO, po němž bude následovat zasedání všech zástupců členských států.
Právě teď, krátce po přistání na letišti v Bruselu. Míříme na summit NATO. pic.twitter.com/39LetwNIxq
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 11. července 2018
13:26 NATO je pro Británii významné stejně jako dřív, řekla při příchodu Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová před novináři zdůraznila, že pro její zemi je nyní Severoatlantická aliance stejně významná jako kdykoliv v minulosti. Britská premiérka mohla při příchodu podotknout, že její země je příkladem pro ostatní. Dvě procenta HDP na obranu už totiž vynakládá a britští vojáci se výrazně podílejí na aliančních operacích. „Dnes oznamujeme, že vysíláme dodatečných 440 vojáků do Afghánistánu. Ukazuje to, že když NATO zavolá, Britové jsou mezi prvními, kdo reagují,“ dodala Mayová.
13:23 Na summit dorazil slovenský prezident Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska očekává, že nynější summit NATO v Bruselu nebude jednoduchý. Řekl to novinářům při příchodu do nové alianční centrály. „Přijíždím se silnou zprávou, že Slovensko bude členem, který plní všechny své sliby,“ řekl Kiska. Z Bratislavy veze jasnou zprávu, že vláda má skutečně v úmyslu dostat obranné výdaje země na hodnotu dvou procent hrubého domácího produktu, dodal.
12:48 Merkelová ocenila přínos NATO pro Německo, na Trumpa přímo nereagovala
Nejednoduchou diskusi čeká na summitu Severoatlantické aliance v Bruselu německá kancléřka Angela Merkelová. Novinářům při příchodu do nové centrály bloku řekla, že její země vděčí alianci za mnohé, a připomněla sjednocení země po pádu takzvané železné opony, v mnoha ohledech do NATO ale také výrazně přispívá.
Německo a jeho nízké výdaje na obranu jsou hlavním cílem tvrdé a trvalé kritiky od amerického prezidenta Donalda Trumpa.
12:04 Česko se na summitu aliance nemá za co stydět, řekl Šedivý
Podle velvyslance u NATO Jiřího Šedivého představila Česká republika v NATO věrohodný plán navyšování obranného rozpočtu i výhled modernizace svých ozbrojených sil, tedy konkrétní plány investic. Spolu s rostoucím zapojením českých vojáků do aliančních operací to znamená, že Česko se na summitu aliance v Bruselu nemá za co stydět.
„Zastavili jsme pokles a v posledních třech letech v reálných číslech navyšujeme,“ připomněl české obranné výdaje Šedivý. Česko se svými loňskými obrannými výdaji ve výši 1,04 procenta hrubého domácího produktu patří mezi státy, které jsou nejdál od domluveného cíle na úrovni dvou procent HDP. Podle Šedivého ale podobu statistik ovlivňuje i český hospodářský růst.
11:44 Prezident Zeman odletěl do Bruselu
Podle programu by měl prezident dorazit před oficiálním focením zástupců členů NATO, kterého by se měl zúčastnit. Následovat bude společné zasedání hlav států a předsedů vlád států aliance.
Odlétáme do Bruselu na summit NATO. Program naleznete zde: https://t.co/bfMlWCqDgB pic.twitter.com/LawoqXl3Cc
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 11. července 2018
11:33 Stoltenberg je ohledně výsledků summitu optimistický
Summit podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga ukáže, že spojenci dohromady zvládnou víc. „Navzdory neshodám rozhodneme o tom, jak posílit naši kolektivní obranu, zvýšit připravenost našich sil, posílíme snahy bojovat s teror17:30 Obavy z Ruskaismem,“ řekl Stoltenberg.
Summit má rozhodnout o nové výcvikové misi v Iráku, o posílení podpory afghánských bezpečnostních sil a modernizaci velitelské struktury a má například schválit začátek přístupových rozhovorů s Makedonií. Klíčovým tématem schůzky budou obranné výdaje.
11:29 Plynovod Nord Stream není otázka pro NATO, reaguje Stoltenberg na Trumpa
Otázka plynovodu Nord Stream, na který mají evropské země různé názory, není věcí, o níž by měla rozhodovat Severoatlantická aliance, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Není na NATO, aby rozhodovalo, je to národní rozhodnutí,“ podotkl Stoltenberg s tím, že rozdíly v názorech zemí Evropy na tuto věc jsou dobře známé. Aliance se ale podle něj otázkou energetické bezpečnosti zabývá, chápe vztah mezi energetikou a bezpečnostní problematikou a zdůrazňuje význam diverzifikace dodávek.
11:24 Americký Senát se zastal NATO
Americký Senát vystoupil na obranu Severoatlantické aliance poté, co šéf Bílého domu Donald Trump před aliančním summitem NATO ostře kritizoval. Senátoři v úterý schválili poměrem 97 ku 2 hlasům nezávaznou deklaraci na podporu aliance, informoval zpravodajský server CNN.
„Nikdo by neměl pochybovat o odhodlání Spojených států při plnění závazků společné obrany států NATO,“ uvedl demokratický senátor Jack Reed, který je autorem prohlášení.
10:36 Jens Stoltenberg v reakci na Trumpa vyzvedl důležitost společného postupu
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Trumpovi připomněl, že v NATO je 29 spojenců, jsou mezi nimi někdy rozpory a plynovod Nord Stream z Ruska do Německa je jednou z nich. „Přes tyto rozpory jsme byli vždy schopni se spojit na klíčové věci, kterou je společná obrana. Silnější jsme společně než každý zvlášť,“ řekl. Podle něj je důležité, že členové NATO chápou význam společného postupu, který dělá alianci ve vztazích s Ruskem silnější.
9:52 Prezident Trump se ostře pustil do evropských států kvůli výdajům na obranu
Evropští spojenci v NATO by podle amerického prezidenta Donalda Trumpa měli zvýšit své obranné výdaje okamžitě. Nynější stav, kdy USA brání Evropu před Ruskem a evropské země, například Německo, platí Rusku vysoké částky za zemní plyn, je podle Trumpa vůči Spojeným státům neférový. Americký prezident Německo za jeho obchody s Ruskem ostře kritizoval při schůzce s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem před dnešním summitem NATO v Bruselu.
9:00 Díky vyřešenému sporu mohou začít přístupové rozhovory s Makedonií
Šéfové států a vlád 29 zemí NATO také potvrdí začátek přístupových rozhovorů s Makedonií poté, co skončil vleklý spor země se sousedním Řeckem o název státu.
Čtěte také: Makedonii nezachránil ani prezident. Poslanci přehlasovali jeho veto k názvu země
8:59 V zastoupení ČR se vystřídají Zeman s Babišem a Hamáčkem
Summitu se za ČR první den zúčastní prezident Zeman a druhý den premiér Andrej Babiš s úřadujícím ministrem zahraničí Janem Hamáčkem. V programu je i pomoc partnerům, jako je Jordánsko či Tunisko při budování obranných kapacit pro boj proti terorismu a start alianční výcvikové mise v Iráku.
8:56 Důležitým bodem jsou konkrétní plány k výdajům na obranu
Většina států, včetně ČR, by na summitu měla prezentovat konkrétní plány, jak se na onu kýženou hranici dostat. Do roku 2024 by evropské země NATO a Kanada měly výdaje zvýšit celkem o 266 miliard dolarů. Trump nízké obranné výdaje vyčetl v dopise třeba Němcům, Belgii, Norsku, Kanadě, Itálii, Portugalsku či Španělsku.
8:51 Spojenci chtějí na summitu uklidnit Donalda Trumpa
Evropští spojenci budou na summitu NATO dokazovat americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že Evropa nese a zvyšuje svůj díl nákladů na společnou bezpečnost a že spolupráce má trvající význam také pro Spojené státy. Ačkoliv má být summit demonstrací euroatlantické jednoty, provází jej napjatá atmosféra ve vztazích mezi USA a ostatními spojenci.
Premiér Babiš se účastní Summitu NATO v Bruselu. Nejprve jednání s prezidenty Gruzie a Ukrajiny, partnerskými zeměmi NATO. Následuje setkání s partnery mise Resolute Support. #NATOSummit → https://t.co/Vm64UaLFz6 pic.twitter.com/cMfULD2uXk
— Úřad vlády ČR (@strakovka) 12. července 2018
Zeman na summitu
Mezi zástupci evropských států byl ve středu i prezident Miloš Zeman. Jako jediný na společné fotce ze slavnostního zahájení summitu seděl. Není to poprvé, kdy je současná česká hlava státu při veřejném vystupování v zahraničí zdravotně limitována. Již v loňském roce musel kvůli únavě část programu summitu NATO v Bruselu vynechat, a to proto, že nevydržel stát při projevech, které je nutné absolvovat ve stoje.
Na středečním programu summitu zasedání hlav států a předsedů vlád následovala pracovní večeře hlav států a předsedů vlád pořádaná generálním tajemníkem NATO. U té státníky čekala obecnější strategická debata o světovém dění, včetně chladných vztahů s Ruskem. Obou bodů programu se prezident Zeman zúčastnil, ale čtvrteční části summitu ne, a to kvůli obhajování vlády premiéra Andreje Babiše v Poslanecké sněmovně. Setkání se koná v supermoderní budově naproti starému ústředí, kam se NATO přestěhovalo před měsícem.
Trumpova kritika
Evropské země zastavily propad svých obranných výdajů, jak ukazují statistiky. Naprostá většina z nich ale zatím může jen představit plán, jak se do roku 2024 chtějí dostat na dvě procenta svého hrubého produktu, na čemž se dohodly v roce 2014 ve Walesu. Podle Trumpa by to bohaté země mohly a měly udělat rychleji.
Trump spojenecké země za malý příspěvek společnému dílu opakovaně peskuje, jeho veřejná vystoupení a příspěvky na sociálních sítích bývají velmi ostré a nevybíravé. Jaký způsob komunikace šéf americké administrativy v nové budově alianční centrály zvolí, ale zůstává velkou neznámou. Závěrečné komuniké schůzky už však bylo odsouhlaseno na pracovní úrovni a nečeká se, že by v něm účastníci summitu dělali nějaké zásadní změny.
Jen pár dní před Trumpovou schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se ale někteří diplomaté obávají možných nepříznivých signálů ohledně prasklin v jednotě západní obranné aliance.
Evropské země Washington ujišťují, že do roku 2024 své závazky navýšit výdaje na obranu splní. Většina, včetně ČR, také předložila konkrétní plán, jak se na dvě procenta hrubého domácího produktu hodlají dostat.
Setkání s Merkelovou
Šéf Bílého domu při ranním setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem Německo ostře kritizoval. „Chráníme Německo, chráníme Francii, chráníme všechny tyto země a mnohé z nich jdou, uzavřou dohodu o plynovodu s Ruskem a platí miliardy dolarů do ruské pokladny,“ prohlásil Trump. „Německo je na Rusku naprosto závislé,“ dodal rovněž prezident, podle kterého je země ruským „zajatcem“.
Po ostré kritice na adresu Německa se však Trump setkal s Angelou Merkelovou. Trump setkání označil za „skvělé“. „Máme velmi, velmi dobrý vztah s kancléřkou. Máme senzační vztah s Německem,“ řekl. S Merkelovou podle svých slov jednal o výdajích na obranu i o obchodu. Zmínil prý rovněž své výhrady k plynovodu Nord Stream. Německo a USA kancléřka označila za dobré partnery.
Na Trumpovu kritiku kancléřka při příjezdu na summit NATO reagovala odkazem na dějiny Německa. Sama podle svých slov jako občanka Německé demokratické republiky (NDR) zažila, jaké to bylo, když byla část země pod kontrolou Sovětského svazu. „Jsem ráda, že jsme nyní sjednoceni ve svobodě jako Spolková republika Německo a že proto můžeme říct, že můžeme dělat vlastní samostatnou politiku a činit samostatná rozhodnutí,“ řekla Merkelová.