2 trestní řízení

Policie stíhá bývalého ministra Jaromíra Drábka za dotační podvod

, NOVÉ

Témata: ,

Ministerstvu práce a sociálních věcí bylo oznámeno zahájení trestního stíhání bývalého ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) a dalších pracovníků MPSV pro dotační podvod. Ministerstvo se přihlásilo do trestního řízení jako další poškozený.

„Mohu uvést, že náš útvar (NCOZ) vede trestní stíhání dvou bývalých vedoucích představitelů Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Ti jsou obviněni z přípravy trestného činu dotačního podvodu a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, dílem dokonaného a dílem ve stadiu přípravy. Ve věci je dále obviněn bývalý vedoucí jednoho oddělení MPSV, a to pro přípravu trestného činu dotačního podvodu,“ uvedl pro server Echo24 mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

„Věc se týká transformace organizace „Institut výchovy bezpečnosti práce“ na státní příspěvkovou organizaci „Fond dalšího vzdělávání“, dle závěrů kriminalistů NCOZ bez opory v zákoně,“ upřesnil pro server Echo24 Ibehej.

Podle serveru irozhlas došlo ke zmíněné transformaci státní příspěvkové organizace v roce 2011, kdy byl ministrem Jaromír Drábek (TOP 09). Podle serveru idnes je obviněn právě Drábek a jeho někdejší náměstek Vladimír Šiška, který si přitom již odpykává čtyřletý trest vězení za zmanipulování zakázky na výplatu sociálních dávek.

Drábek stíhání potvrdil na svém webu: „Kreativní výklad policie je, že jsem tyto změny provedl úmyslně protiprávně, přičemž ani úmysl ani protiprávnost není usnesením o zahájení trestního stíhání ani jeho odůvodněním jakkoli doložena.“

„Jistě, nejsem první. Mám tu čest být zařazen do skupiny lidí jako bývalý ministr informatiky, bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj, bývalá ministryně obrany, bývalý předseda vlády či řada starostů a obecních zastupitelů a mnoho dalších, kteří byli vyšetřováni či stíhání ve vykonstruovaných kauzách jen proto, že policie přespříliš horlivě hledala něco, co není, místo aby se věnovala reálné trestné činnosti,“ kritizoval Drábek policii.

Do trestního řízení se jako poškozený přihlásilo i samotné ministerstvo. „Jedná se o velmi závažnou problematiku ohrožující ve značném rozsahu jak ekonomické zájmy Česka, tak i ekonomické zájmy EU a poškozující zahraničně politické zájmy naší republiky. Navrhla jsem proto policejnímu prezidentovi zřízení zvláštní vyšetřovací skupiny za účelem objasnění trestné činnosti spáchané ke škodě majetku ČR v resortu MPSV,“ uvedla ministryně Jaroslava Němcová.

Vzhledem k tomu, že se jedná o další z řady trestních řízení, zřídila ministryně Jaroslava Němcová pracovní skupinu k zajištění důsledné ochrany zájmů při ochraně majetku ČR v těchto trestních věcech. Ministryně také nařídila neprodlené zahájení dalšího postupu, aby ministerstvu nevznikala další škoda.

Čtěte také: Ministryně využívá státní byt, kde je nájem nižší, než je obvyklé

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.