Spor o vodu má desítky obětí. Kyrgyzstán obviňuje Tádžikistán ze střílení na civilní obydlí
ÚZEMNÍ SPORY
Kyrgyzské úřady v sobotu obvinily tádžické vojáky, že stříleli na obytné domy na kyrgyzském území. Obyvatelé vesnice byli předtím evakuováni, informovaly agentury TASS a Interfax. Kyrgyzská pohraniční služba také oznámila, že Tádžikistán k hranicím přesouvá vojenskou techniku. Zdroje agentury TASS z Tádžikistánu obě obvinění odmítly. Při střetech, které vypukly tento týden původně kvůli sporu o vodní zdroj na hranicích mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem, přišly o život desítky lidí.
„Na území (vesnice) Arka v Lejlekském okresu v Batkenské oblasti tádžičtí vojáci zahájili střelbu na obytné domy obyvatel Kyrgyzstánu,“ uvedla kyrgyzská pohraniční služba.
„V současné době je situace na tádžicko-kyrgyzské hranici, konkrétně ve vesnici Arka v Lejlekském okresu v Batkenské oblasti v Kyrgyzstánu víceméně klidná, žádné ostřelování není,“ sdělil agentuře TASS zdroj z tádžických orgánů právní ochrany. Jiný tádžický zdroj agentury popřel informaci o nezvyklých armádních manévrech a řekl, že tádžická vojenská technika se nachází na těch pozicích, na kterých se o den dříve obě strany dohodly.
Vrcholní představitelé kyrgyzského a tádžického státního výboru národní bezpečnosti se během sobotních jednání, probíhajících v Kyrgyzstánu, dohodli na úplném klidu zbraní a stažení vojáků. Také ve čtvrtek obě strany souhlasily s příměřím, ale v pátek pak u hranic docházelo k lokálním přestřelkám, připomíná Interfax. Na jednáních delegace obou zemí projednávají také otázku vymezení kyrgyzsko-tádžické hranice. O urovnání konfliktu telefonicky hovořili také prezidenti Kyrgyzstánu Sadyr Žaparov a Tádžikistánu Imomali Rachmon.
Při nejhorším střetu v poslední době mezi dvěma středoasijskými státy, které spolu mají územní spory, přišlo na kyrgyzské straně podle posledních údajů kyrgyzského ministerstva zdravotnictví o život 34 lidí a 173 utrpělo zranění, uvedla agentura TASS. Mezi raněnými je podle ministerstva 131 civilistů. Tádžické vládní zdroje podle agentury Reuters informovaly o osmi obětech na tádžické straně.
Hranice mezi oběma středoasijskými státy je dlouhodobě neklidná a přestřelky nejsou neobvyklé. Od sovětských dob totiž hraniční linie není přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně dostupným terénem. Kromě pohraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskými pěstiteli bavlny a tádžickými pastevci dobytka. V posledním střetu byly údajně nasazeny i těžké zbraně, což se předtím prý nedělo, konkrétně minomety a obrněná technika.